Միջազգային հանրության միջամտության դեպքում ցեղասպանությունների մի մասը հնարավոր կլիներ կանխել. ցեղասպանագետ
Միջազգային հանրության միջամտության դեպքում ցեղասպանությունների մի
մասը հնարավոր կլիներ կանխել. ցեղասպանագետ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վերջին շրջանում հաջողվել է ստեղծել Հայոց ցեղասպանությունն ուսումնասիրող գիտնականների մեծ խումբ, որն իր մասնակիցների քանակով զիջում է միայն Հոլոքոստն ուսումնասիրող գիտնականների խմբին: «Ցեղասպանության հանրագիտարան» գրքում նման դիտարկում է արել իսրայելցի հայտնի հոգեբան և ցեղասպանագետ, Հոլոքոստի և ցեղասպանության ինստիտուտի գործադիր տնօրեն Իսրայել Չարնին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբˋ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը հրապարակել է քաղվածքների ժողովածու, որտեղ տեղ են գտել հատվածներ Հայոց ցեղասպանությունն ուսումնասիրող  առաջատար գիտնականների աշխատություններից:
«Հայոց ցեղասպանությունը 20-րդ դարի առաջին մեծ ցեղասպանությունն է, որում պետական մեքենայի հզոր ուժը օգտագործվել է համակարգված սպանությունների համար (իսրայելցի մի գիտնական Հայոց ցեղասպանությունը բնութագրել է որպես «Հոլոքոստի գլխավոր փորձ»), ավելինˋվերջին երջին շրջանում հաջողվել է ստեղծել Հայոց ցեղասպանությունն ուսումնասիրող գիտնականների մեծ խումբ, որն իր մասնակիցների քանակով զիջում է միայն Հոլոքոստն ուսումնասիրող գիտնականների խմբին»,- 1999 թվականին լույս տեղած հայտնի հանրագիտարանում նշում է Իսրայել Չարնին:
Օկլահոմայի համալսարանի դոցենտ Մայքլ Թեյլորը, տալով ցեղասպանության սահմանումը, նշում է, որ Հոլոքոստը 20-րդ դարի միակ ցեղասպանությունը չէ, և ընդգծում, որ նախորդ դարի ցեղասպանությունների մի մասը հնարավոր կլիներ կանխել, եթե լիներ միջազգային հանրության միջամտությունը:
«Ցեղասպանությունը մարդկանց բնաջնջելու փորձ է՝ նրանց ռասայական, կրոնական, էթնիկ կամ ազգային պատկանելիության համար, որը սովորաբար իրականցվում է զանգվածային սպանդի միջոցով: Հոլոքոստը, որի ժամանակ ֆաշիստները սպանեցին մոտ 6 միլիոն հրեայի և այլ ազգերի միլիոնավոր ներկայացուցիչների, 20-րդ դարի թերևս ամենահայտնի ցեղասպանությունն է: Թեև Հոլոքոստը կարող է եզակի լինել մի շարք ասպեկտներով, սակայն այն եզակի չէ որպես ցեղասպանություն: 20-րդ դարի ընթացքում և 21-րդ դարի նախաշեմին ցեղասպանություն է իրականացվել Կամբոջայում, Գերմանիայում, Իրաքում, Թուրքիայում և Ռուանդայում, որոնց ընթացքում արտաքին միջամտությունը հազվադեպ է  եղել:
Ցեղասպան այս գործողություններից մի քանիսը, հավանաբար, հնարավոր կլիներ կանխարգելել և հնարավոր կլիներ խուսաձել մեծ վնասից, եթե միջազգային հանրությունը արագ և վճռական գործողությունների դիմեր»,- նշում է նա:
Փարիզի Սորբորնի համալսարանի պրոֆեսոր, Հոլոքոստի և Հայոց ցեղասպանության մասին գրքերի հեղինակ Իվ Թերոնն էլ  նշում է, որ Օսմանյան կայսրության ղեկավարների իրականացրած ցեղասպանությունը հայերի դեմ համարվել է 40 տարի ձգձգվող և այդպես էլ լուծում չստացող խնդրի «վերջնական լուծում»:

В случае вмешательства международной общественности возможно было бы предотвратить несколько геноцидов: специалист
В случае вмешательства международной общественности возможно было бы
предотвратить несколько геноцидов: специалист
В последнее время удалось создать большую группу ученых, исследующих Геноцид армян. Количеством ученых эта группа уступает только группе, исследующей Холокост. В книге «Энциклопедия геноцида» об этом написал известный израильский психолог и геноцидовед, исполнительный директор Института Холокоста и геноцида Исраель Чарни. Как сообщает Арменпресс, министерство иностранных дел Армении распространило специальный сборник оценок и комментариев иностранных ученых о Геноциде армян.
«Геноцид армян был первым большим геноцидом 20-го века, в ходе которого была использована огромная мощь государственной махины для проведения организованных убийств (один израильский ученый назвал Геноцид армян «генеральной репетицией Холокоста»). Более того, в последнее время удалось создать большую группу ученых, исследующих Геноцид армян. Количеством ученых эта группа уступает только группе, исследующей Холокост», - в вышедшей в свет в 1999 году энциклопедии об этом пишет Чарни.
Доцент Университета Оклахомы Майкл Тейлор, давая определение термину геноцид, отмечает, что Холокост является не единственным геноцидом 20-го века, и подчеркивает, что большинство геноцидов прошлого века можно было бы предотвратить, если бы было вмешательство международной общественности.
«Геноцид – это попытка уничтожения людей за их расовую, религиозную, этническую или национальную принадлежность, которая в основном совершается посредством массовой резни. Холокост, в ходе которого фашисты убили около 6 млн евреев и миллионов представителей других наций, является самым известным геноцидом 20-го века. Хотя Холокост может считаться исключительным явлением по многим аспектам, однако это не единственный геноцид. В ходе 20-го века и накануне 21-го века геноциды были совершены в Камбодже, Германии, Ираке, Турции и Руанде. В ходе этих преступлений внешнее вмешательство было незначительным.
Некоторые из этих геноцидальных действий возможно было бы предотвратить и избежать большого урона, если бы международное сообщество обратилось к быстрым и решительным действиям», - отмечает Тейлор.
Профессор Сорбонского университета, автор книг о Холокосте и Геноциде армян Ив Терон отмечает, что совершенный руководителями Османской империи геноцид против армян продолжался 40 лет и так и не получил «окончательного решения».