Դմիտրի Մեդվեդևը Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ հեռագիր է հղել Հովիկ Աբրահամյանին
ՄՈՍԿՎԱ, 28 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևը Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ հեռագիր է հղել ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով ՌԴ կառավարության պաշտոնական կայքը, հեռագրում մասնավորապես ասված է.
«Հարգելի Հովիկ Արգամի,
Այս օրերին մենք հարգանքի տուրք ենք մատուցում պատմության ամենադրամատիկ ողբերգություններից մեկի՝ հայ ժողովրդի ցեղասպանության զոհերի հիշատակին: Սգում ենք 100 տարի առաջ Օսմանյան կայսրությունում տեղի ունեցած զանգվածային բռնաճնշումների հետևանքով զոհվածների համար։ Մարդկության և քաղաքակրթությունների դեմ հանցագործությունների համար չկան և չեն կարող լինել արդարացումներ: Յուրաքանչյուրի պարտքն է հոգատարությամբ պահպանել այդ սարսափելի ողբերգության մասին արդարությունը և անել ամեն ինչ, որպեսզի անցյալի սարսափները երբեք և ոչ մի տեղ չկրկնվեն: Այդ պատմական դասերի անանց նշանակությունը կրկին ընդգծել են Երևանում տեղի ունեցած ոգեկոչման վերջին միջոցառումները:
Ռուսաստանի դաշնության կառավարության և անձամբ իմ անունից Ձեզ և եղբայրական Հայաստանի բոլոր քաղաքացիներին եմ փոխանցում կարեկցանքի և վշտակցության խոսքեր: Մենք կիսում ենք ձեր վիշտն ու ցավը:

MOSCOW, 28 APRIL, ARMENPRESS. Prime Minister of the Russian Federation Dmitry Medvedev has sent a telegram to Prime Minister of the Republic of Armenia Hovik Abrahamyan on the occasion of the Centennial of the Armenian Genocide. As “Armenpress” reports, citing the official website of the Government of the Russian Federation, the telegram particularly reads as follows:
“Dear Mr. Abrahamyan,
These days we are paying tribute to the victims of the Armenian Genocide, which is one of the most dramatic tragedies in history. We are mourning for those who died as a result of mass repressions that took place in the Ottoman Empire 100 years ago. There are no and there can’t be any justifications for crimes against humanity and civilizations. It is each person’s duty to do everything possible to make sure the horrors of the past are never repeated and are not repeated anywhere. The latest commemorative events held in Yerevan emphasized once again the importance of those lessons in history.
On behalf of the government of the Russian Federation and on behalf of myself, I convey to you and all the citizens of fraternal Armenia my compassion and words of condolence. We share your pain and sorrow.