Ֆաթուլլահ Գյուլենը Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչել է 1965 թվականին
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արդի իսլամի գաղափարախոս Ֆաթուլլահ Գյուլենը, ում Թուրքիայի Նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն իր թիվ մեկ թշնամի է համարում, Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչել է դեռեւս 1965 թվականին` Պոլսո Հայոց պատրիարք Շնորհք Գալուստյանին հղած նամակում` անվանելով այն «Մեծ ցեղասպանություն»:
Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հայտնում է թուրքական «Ենի Շաֆաք» թերթը` մեջբերելով նամակի բնագրի պատճենը:
Քըրքլարելիի հոգեւոր քարոզիչ Ֆաթուլլահ Գյուլենի անձնական ստորագրությամբ, 1965 թվականի մայիսի 6-ի թվագրությամբ նամակում ասվում է. «Գերաշնորհ սիրելի պատրիարք Շնորհք Գալուստյան: Հիրավի, բոլոր ազգերն ու քաղաքացիները եղբայրներ են, քանի որ բոլորիս նախամայրը Եվան, իսկ նախահայրը` Ադամն էԲոլոր մարդիկ մահկանացու են: Այդ պատճառով երկրային անցողիկ կյանքը պետք է ապրել բարեհամբույր եւ եղբայրաբար: Բոլոր կրոնները, այդ թվում` քրիստոնեությունը, հրեականությունը մարդկանց համերաշխության խորհուրդ են տալիս, ինչը ինձ եւ մահմեդական աշխարհին օժտում է հպարտությամբ եւ արժանապատվությամբ: Մանկության ժամանակ եւ մասնագիտական կյանքում առիթ եմ ունեցել ճանաչելու բազմաթիվ հայ ընտանիքների եւ անձանց: 1915 թվականին հայերի նկատմամբ իրականացված մեծ ցեղասպանությունը չեմ կարող հիշել առանց նզովքի:
Մեծ հարգանքով եմ հիշում սպանվածների եւ կոտորվածների շարքում եղած մեծ մարդկանց: Ցավով դատապարտում եմ տգետ մահմեդական քաղաքացիների կողմից ձեր մեծ մարգարե Հիսուսի սերունդների սպանությունը: Ձեզ անսահման շնորհակալություն եմ հայտնում եւ Աստծուց խնդրում եմ, որ այս հողերի արժանի զավակներ մեր հայ հայրենակիցներն ու հույն քաղաքացիները թուրք եղբայրների հետ մշտապես ապրեն խաղաղության եւ բարեկեցության մեջ»:
Թուրք կրոնական գործիչ Ֆաթուլլահ Գյուլենը հայտնի է իսլամի իր չափավոր մեկնաբանությամբ: Գյուլենը նախկինում եղել է Էրդողանի դաշնակիցը, սակայն նրանց հարաբերությունները փչացել են 2013 թվականի դեկտեմբերին՝ Էրդողանի մերձավոր շրջապատի անդամների նկատմամբ աղմկալից կոռուպցիոն բացահայտումներից հետո, ինչում Թուրքիայի առաջնորդը մեղադրել է Գյուլենի հետեւորդներին: Այժմ Էրդողանը փորձում է հասնել ԱՄՆ-ից Գյուլենի արտահանձնմանը, որտեղ նա բնակվում է 1998 թվականից: Գյուլենն, իր հերթին, դարձել է Էրդողանի առավել նշանակալից քննադատներից մեկը:

Фетхуллах Гюлен признал Геноцид армян еще в 1965 году
Современный исламский идеолог Фетхуллах Гюлен, которого президент Турции Реджеп Таип Эрдоган считает своим врагом номер один, признал Геноцид армян еще в 1965 году, назвав в письме к Константинопольскому патриарху Армянской церкви Шнорку Галстяну эти события «Большим геноцидом». Как передает Арменпресс, об этом сообщает газета «Ени Шафак», представляя копию письма.
В подписанном Гюленом письме от 6 мая 1965 года говорится: «Я не могу вспоминать без проклятий о большом Геноциде армян 1915 года. С большим уважением вспоминаю людей, которые были среди убитых и искалеченных.
С болью в сердце осуждаю убийство последователей вашего великого пророка Иисуса со стороны необразованных исламских граждан. Выражаю Вам огромную благодарность и молю Бога, чтобы достойные сыновья этих земель, наши армянские и греческие соотечественники, всегда жили с турецкими братьями в мире и благополучии».
Фетхуллах Гюлен - турецкий писатель, бывший имам и проповедник, и исламский общественный деятель, почетный президент Фонда писателей и журналистов. Он является инициатором и основателем общественного движения «Хизмет» (также называемого «движением Гюлена»).
В данный момент он живёт в добровольном изгнании в Сэйлорсбурге, штат Пенсильвания, США. Сторонники идей Фетхуллаха Гюлена называют его уважительно Ходжа-эфэнди (господин Учитель).
Гюлен в 2008 году был выбран самым влиятельным интеллектуалом планеты по результатами опроса на сайте проекта журналов Prospect и Foreign Policy. С 2009 года входит в число 500 самых влиятельных мусульман (по итогам 2013 года – на 11 месте). В 2013 году он был включен в число «100 самых влиятельных людей мира» журналом Time и в список «500 самых влиятельных людей мира» журнала Foreign Policy.