«Արեւելյան Անատոլիա» եզրույթ գոյություն չունի. թուրքագետ
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵՊՀ արևելագիտության ֆակուլտետի ամբիոնի դոցենտ, թուրքագետ Լուսինե Սահակյանի գնահատմամբ` հայկական կողմը պետք է խիստ ակտիվ լինի համացանցում եւ կարողանա արժանի պատասխան տալ թուրքագիտական շրջանակների կեղծ քարոզչություններին: Նրա փոխանցմամբ, թուրք բլոգերները շատ մեծ աշխատանք են կատարում համացանցում հայկական տեղանուների խեղաթյուրման եւ հայկական բառերը թուրքական ծագմամբ ներկայացնելու ուղղությամբ: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Լուսինե Սահակյանը նշեց, որ հատկապես Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ համացանցում ստեղծվել են մի քանի բլոգներ, էջեր, որտեղ բուռն կերպով քննարկվում են հայկական բառերը, կեղծվում հայոց պատմությունը:
«Թուրքագիտական շրջանակները ոչ միայն շարունակում են կեղծարարական քարոզչությունը, այլեւ հերքում այն ամենը, ինչ կապված է հայ ժողովրդի պատմության հետ: Համացանցում էջեր են բացվում, կեղծվում տեղանուններ, հայկական բառերը ներկայացվում որպես թուրքական: Մասնավորապես, էջեր են բացվում համշենահայերի անունից, որոնք ողողված են հակահայ քարոզչությամբ»,- ասում է Լուսինե Սահակյանը` հավելելով, որ պատրաստ է աջակցել հայ բլոգերներին, տեղեկատվության անվտանգության մասնագետներին, տրամադրել տեղեկատվություն` իրականությունը ներկայացնելու համար:
Բացի այդ, Սահակյանը նաեւ շեշտում է, որ պետք է Արեւմուտքի երկրներին, լրատվամիջոցներին դիմել, որպեսզի նրանք դադարեն կիրառել «Արեւելյան Անատոլիա» եզրույթը:
«Արեւելյան Անատոլիա տեղանք գոյություն չունի, դա արհեստածին բառ է, անհեթեթություն եւ թարգմանաբար էլ նշանակում է արեւելքի արեւելք: Այս առնչությամբ մենք անելիք ունենք, որպեսզի ոչ միայն ներկայացվի իրական պատմությունը, այլեւ չխեղաթյուրվեն իրական տեղանունները»,- ասաց Լուսինե Սահակյանը:

YEREVAN, 10 FEBRUARY, ARMENPRESS. Associate professor of the Faculty of Oriental Studies at Yerevan State University, Turkologist Lusine Sahakyan says Armenians should be very active on the Internet and be able to give adequate responses to the false propaganda spread by circles of Turkologists. According to her, Turkish bloggers are working very actively on distorting Armenian toponyms and presenting Armenian words as words of Turkish origin on the Internet. In an interview with “Armenpress”, Lusine Sahakyan mentioned that there are especially several blogs and websites that the Turks have created ahead of the 100thanniversary of the Armenian Genocide and where they engage in heated debates over Armenian words and falsify Armenian history.
In addition, Sahakyan emphasized that Armenia needs to address Western countries and the media to stop using the term “Eastern Anatolia”. “Eastern Anatolia doesn’t exist. It’s an artificial word. It’s absurd. Translated, it means “east of the east”. Armenia has a lot of work to do in this regard so that not only the real history is presented, but also the real toponyms are not distorted,” Lusine Sahakyan said.