Հռոմի պապը Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին պատարագ կմատուցի
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված պատարագ կմատուցի: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնում է Catholic News Herald-ը: Պատարագը կմատուցվի ապրիլի 12-ին Վատիկանի Սուրբ Պետրոսի տաճարում:
Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը հայտնի է Հայոց ցեղասպանության մասին արած հայտարարություններով: Նա բազմիցս հայտարարել է, որ ճանաչում է կատարվածը և համարում այն մարդկության դեմ գործած մեծագույն հանցանքներից մեկը: Դեռևս նախքան պապ ընտրվելը` 2005թ. Բուենոս Այրեսում Հայոց ցեղասպանության 90-րդ տարելիցին` զոհերի հիշատակին նվիրված խաչքարի տեղադրման ժամանակ ասել է, որ փափագում է թաղվել այդ հուշարձանի տակ: Ֆրանցիսկոսը բազմիցս կոչ է արել Թուրքիային ընդունել Ցեղասպանության իրողությունը և խաղաղ լուծում փնտրել հայկական հարցի համար:

Pope Francis to celebrate liturgy on Armenian Genocide centenary
YEREVAN, JANUARY 29, ARMENPRESS. Pope Francis will celebrate a special liturgy in April on Armenian Genocide centenary, the Vatican announced. As reports “Armenpress”, Catholic News Herald stated about this. The Mass for Armenian-rite faithful will be offered in St. Peter's Basilica on April 12.
Previously it was reported that the leader of the world's Roman Catholics Pope Francis has stated that he wants to make a visit to the Armenian capital, Yerevan, to mark the 100th anniversary of the Armenian Genocide of 1915.
Pope Francis urged Turkey to unconditionally recognize the Armenian Genocide seven years ago. As reports Armenpress, referring to Asbarez, during events marking the 91st anniversary of the Armenian Genocide in Buenos Aires, then Archbishop of Buenos Aires Jorge Mario Bergoglio urged Turkey to recognize the Genocide as the “gravest crime of Ottoman Turkey against the Armenian people and the entire humanity.”