Ադրբեջանը կոպտագույն կերպով խախտել է իրավական և մարդասիրական մի շարք դրույթներ. Վիգեն Քոչարյան
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայկական ուղղաթիռի խոցմամբ Ադրբեջանը մի շարք միջազգային պարտավորություններ եւ օրենքներ է խախտել թե՛ իրավական, թե՛ մադասիրական առումով: Հայաստանը պետք է միջազգային կատույցների հետ հետաքննություն սկսի ու միջազգային հանրությանը ներկայացնի, թե այս տարիների ընթացքում զինադադարի խախտումների եւ մարդկային զոհերի համար ով է մեղավոր: Տեսակետը ԵՊՀ Եվրոպական եւ միջազգային իրավունքի ամբիոնի վարիչ, միջազգային իրավունքի մասնագետ Վիգեն Քոչարյանինն է: Վերջինս միջագային կառույցների հայտարարություններից առանձնացնում է հատկապես Եվրամիության հայտարարությունը, որը Ադրբեջանի գործողությունները դատապարտելով պահանջում էր նաեւ հետաքննություն սկսել եւ պարզել միջադեպի մանրամասները: «Հետաքննության մասնակից պետք է դառնա նաեւ ԵԱՀԿ-ն, որը հակամարտության կարգավորման միջնորդ է եւ փաստերը ուսումնասիրելուց իրավական պատասխանատվության խնդիրները կհստակեցվեն, քանի որ տեղի ունեցածը միջազգային պարտավորությունների կոպտագույն խախտում է: Հակամարտության կողմերը ներգրավված են խաղաղ բանակցության մեջ, առկա է  զինադադարի ռեժիմ եւ անզեն ուղղաթիռ խոցելով Ադրբեջանը խախտել է այն պարտավորությունները, որ ստանձնել է այդ երկիրը զինադադարի կնքման ժամանակ` այն է ուժի եւ ուժի սպառնալիքի չկիրառումը եւ հրադադարի պահպանումը»,- «Արմենպրես»-ի հարցին ի պատասխան նշում է Քոչարյանը` հավելելով, որ ի տարբերություն նախորդ հազարավոր դեպքերի, այս անգամ Հայաստանն ունի նաեւ ապացույց տեսաերիզ, որը փաստում է, որ ադրբեջանական գործողությունը պայմանավորված չի եղել հայկական կողմի սադրանքով: Հանգամանքը, որ ադրբեջանական զինծառայողը ուղղաթիռի խոցումից հետո պարգեւատրվել է նույնպես մտահոգիչ է, քանի որ սովորաբար զինծառայողներին պարգեւատրում են համապատասխան հրամանների հաջող կատարման համար:
«Փաստերոն ուղղաթիռի խոցման առնչությամն կա երկու վարկած: Կամ գործողությունը հստակ պլանավորված է եւ տեղի է ունեցել Բաքվի ռազմաքաղաքական ղեկավարության հրամանով կամ էլ ադրբեջանական զինծառայողներին հրաման է տրված բոլոր հնարավոր միջոցներով հարմար պահին կրակել եւ ոչնչացնել ԼՂ ՊԲ մարտիկներին եւ զինտեխնիկան: Այս առումով դժվար է ասել, թե սրանցից որ մեկն է ավելի վնաս Ադրբեջանի համար»,- ասաց Վիգեն Քոչարյանը: Բացի իրավական կղմից, Ադրբեջանը խախտել է միջազգային մարդասիրական համապատասխան նորմեր, քանի որ ուղղաթիռի խոցումից հետո Ադրբեջանի կողմից կրակահերթերը չեն դադարում, եւ հայկական կողմը չի կարողանում փրկարարական աշխատանքներ իրականացնել:
Անդրադառնալով ուղղաթիռի խոցմանը, միջազգային իրավունքի մասնագետը շեշտեց, որ միջազգային հանրության արձագանքը լղոզված էր եւ պատասխանատվությունը կոնկրետացված չէր: «Տպավորություն է ստեղծվում, որ հայտարարությունների նպատակը ոչ թե եղածը դատապարտելն է եւ ապագայում նման դեպքերը կանխելը, այլ ընդամենը կանխել Հայաստանի կամ ԼՂՀ-ի կողմից համապատասխան արձագանքը»,- ասաց Վիգեն Քոչարյանը:
Ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանի արևելյան հատվածի օդային տարածքում նոյեմբերի 12-ին ժամը 13.45-ի սահմաններում, ուսումնավարժական թռիչքի ժամանակ ադրբեջանական ԶՈՒ-ի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման արդյունքում խոցվել է ԼՂՀ ՌՕՈւ ՄԻ-24 ուղղաթիռը: Խոցման վայրը շփման գծին չափազանց մոտ է: Հակառակորդը շարունակում է տարբեր տրամաչափի հրաձգային զենքերից ինտենսիվ կրակ վարել դեպքի վայրի ուղղությամբ: Ավելի ուշ Ստեփանակերտից հաստատեցին, որ նախնական տվյալներով կա երեք զոհ: Անձնակազմի հրամանատարն է եղել մայոր Սերգեյ Սահակյանը: Մյուս երկու զինծառայողներն էին լեյտենանտ Ազատ Սահակյանը եւ ավագ լեյտենանտ Սարգիս Նազարյանը:

Азербайджан грубейшим образом нарушил ряд юридических и гуманных положений: Виген Кочарян
Фактом поражения армянского вертолета Азербайджан нарушил ряд международных обязательств, как в юридическом, так и в гуманном аспектах.  Армения должна вместе с международными структурами начать расследование и представить международному сообществу данные о числе нарушений перемирия и о том, на ком лежит вина за человеческие жертвы,- так думает завкафедрой Европейского и международного права ЕГУ Виген Кочарян. Среди заявлений международных структур он выделяет заявление Евросоюза, который, осудив инцидент, призвал начать расследование и представить результаты международному сообществу. «В расследовании должна принять участие и ОБСЕ, являющаяся посредником в урегулировании конфликта. Стороны конфликта вовлечены в мирные переговоры, в наличии режим прекращения огня, и фактом поражения армянского вертолета Азербайджан нарушил обязательства, взятые на себя при подписании перемирия»,- отметил Кочарян, отвечая на вопрос «Арменпресс» и добавил, что на этот раз у Армении есть документирующий видеоматериал, который доказывает, что армянская сторона не провоцировала действий Азербайджана. Обстоятельство награждения военнослужащего, сбившего вертолет, также заставляет задуматься, поскольку обычно награждают за исполнение приказа.
«Фактически, в наличии две версии: либо акция была запланирована и осуществлена с приказа военно-политического руководства Баку, или же азербайджанским бойцам дан приказ любыми средствами уничтожать воинов и технику АО НКР. В этом плане трудно сказать, какая из версий больше вредит Азербайджану»,- сказал Виген Кочарян. Кроме юридических норм, Азербайджан нарушил международные гуманные нормы, так как после поражения вертолета непрекращающимися очередями не разрешал оказать спасательные работы.
Эксперт по международному праву указал на смазанность заявлений международного сообщества. «Впечатление, что эти заявления не имеют цели осудить произошедшее и преотвратить повторение подобного, а направлены на предупреждение соответствующей реакции Армении или НКР»,- сказал Виген Кочарян.
12 ноября, в 13.45, на восточной стороне воздушной границы НКР в результате нарушения азербайджанской стороной режима прекращения огня, во время учебного полета  был поражен вертолет МИ-24 ВВС НКР. Место поражения очень близко к линии соприкосновения. Противник продолжает вести огонь из разнокалиберного оружия в направлении пораженного вертолета. Позднее Степанакерт подтвердил, что, по предварительным данным, есть трое погибших. Командиром экипажа вертолета был майор Сергей Саакян, двое других – старший лейтенант Саргис Назарян и лейтенант Азат Саакян.   13-го ноября Евросоюз, осудив инцидент, призвал начать расследование и представить результаты международному сообществу.