Թուրքիայից երես թեքած Իրանն ու Հորդանանը ջերմորեն ընդունեցին չորս հայ ղեկավարներին
ԼՈՍ ԱՆՋԵԼԵՍ, 5 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վերջին ամսվա ընթացքում հայերն ընդլայնեցին իրենց պատմական կապերն արաբական և մահմեդական աշխարհի հետ՝ Հայաստանի նախագահի և Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքի միաժամանակյա այցերով Հորդանանի Թագավորություն, և  Հայաստանի վարչապետի ու Մեծի Տանն Կիլիկիո Արամ Ա կաթողիկոսի այցերով Իրանի Իսլամական Հանրապետություն:
Այս թեմային իր նոր խմբագրականով անդրադարձել է  «Կալիֆորնիա Կուրիեր» թերթի հրատարակիչ և խմբագիր Հարութ Սասունյանը: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է Սասունյանի հոդվածն ամբողջությամբ:
«Թեև նման արտերկրյա այցերը սովորական բնույթ են կրում, սակայն շիա Իրանի և սուննի Հորդանանի կողմից չորս հայ ղեկավարների նկատմամբ ցուցաբերած բացառիկ ջերմ ընդունելությունը արտացոլում է այս իսլամական երկրների սերտ հարաբերությունները քրիստոնյա հայ ժողովրդի հետ և դժգոհությունը՝ կապված Թուրքիայի կառավարության վարած արմատական իսլամիստական քաղաքականության հետ:
Ընդամենը մի քանի տարի առաջ բազմաթիվ արաբներ և մահմեդականներ ողջունում էին Թուրքիայի վարչապետ, այժմ նախագահ Ռեջեփ Էրդողանին, որպես նորօրյա սուլթանի, որը պաշտպանում էր իրենց ազգային և կրոնական ձգտումները: 2010 թվականին Հորդանանը, Լիբանանը, Սիրիան և Թուրքիան որոշել էին ստեղծել ազատ առևտրի գոտի՝ իրենց տնտեսական համագործակցությունն ամրապնդելու համար: Սակայն շատ չանցած, նեցուկ կանգնելով «Մահմեդական եղբայրների»  և ջիհադականների արյունարբու սպանդներին ընդդեմ քրդերի, եզդիների, շիաների, ալավիների և քրիստոնյա փոքրամասնությունների, Էրդողանի մենատիրական և անխոհեմ վարքագիծը վանեց Մերձավոր Արևելքի գրեթե բոլոր պետություններին: Սիրիայի հետ սիրո բերկրանքն արագորեն վերածվեց բացահայտ թշնամանքի, իսկ Եգիպտոսի, Իրանի, Հորդանանի, Սաուդյան Արաբիայի, Արաբական Միացյալ Էմիրությունների, և հատկապես Իսրայելի հետ Անկարայի հարաբերությունները դարձան հակոտնյա:
Հավանաբար, Թուրքիայի հետ այս տարածաշրջանային լարվածությունը կարևոր դեր խաղաց չորս հայ անձնավորությունների ոգևորիչ ընդունելության մեջ Իրանի և Հորդանանի ամենաբարձրաստիճան պաշտոնատարների կողմից, որտեղ նրանք ջերմ և արդյունավետ քննարկումներ ունեցան իրենց փոխադարձ շահերի ու մտահոգությունների վերաբերյալ: Ահա նրանց այցելությունների գլխավոր պահերը.
- Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանդիպում ունեցավ Հորդանանի Թագավոր Աբդալլահ Երկրորդի, վարչապետ Աբդալլահ Անսուրի, Սենատի նախագահ Աբդել Ռաուֆ ալ-Ռավափդեհի և Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Ատեֆ Տարաունայի հետ: Այցելության ընթացքում Երևանի և Ամմանի քաղաքապետերը քույր քաղաքներ հռչակելու մասին համաձայնագիր ստորագրեցին: Երկու պետությունների ղեկավարները որոշեցին ստեղծել միջխորհրդարանական բարեկամության խմբեր և ընդլայնել իրենց համագործակցությունը զբոսաշրջության, էներգետիկայի, գյուղատնտեսության և առողջապահության բնագավառներում: Նախագահ Սարգսյանն իր երախտագիտությունը հայտնեց Հորդանանի ղեկավարությանը՝ 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանության ժամանակ հայ փախստականներին ապաստան տալու և ներկայումս Հորդանանի հայ համայնքի կարիքներին հատուկ ուշադրություն դարձնելու համար: Հայաստանի նախագահն իր շնորհակալությունը հայտնեց Հուսեյն Իբն Ալի ալ Հաշիմիի՝ 1917 թվականի ուղերձի համար, որում նա հորդորել էր հավատացյալ մահմեդականներին աջակցել Ցեղասպանության հայ գաղթականներին. «պաշտպանե՛ք նրանց այնպես, ինչպես կպաշտպանեիք ձեր անձը, ձեր ունեցվածքը  և ձեր երեխաներին»: Նախագահ Սարգսյանը նաև հարգանքի տուրք մատուցեց հանգուցյալ Հուսեյն թագավորի հիշատակին, ով 1988 թվականի աղետալի երկրաշարժից անմիջապես հետո խիստ անհրաժեշտ մարդասիրական օգնություն էր ուղարկել Հայաստան: Այնուհետև Նախագահը ներկա գտնվեց Երուսաղեմի Հայոց պատրիարք Նուրհան արքեպիսկոպոս Մանուկյանի կողմից Սուրբ Կարապետ եկեղեցու օծման պատմական արարողությանը՝ Հորդանան գետի ափին, որտեղ մկրտվել էր Հիսուս Քրիստոսը: Սրբազան վայրում եկեղեցու հողը մեծահոգաբար նվիրաբերել էր Հորդանանի կառավարությունը: Հետաքրքիր է, որ մինչ Թուրքիան օգնում և դրդում է ջիհադական ահաբեկիչներին ոչնչացնելու Հայոց ցեղասպանության եկեղեցի-հուշահամալիրը Դեր Զորում, Հորդանանի կառավարությունը օժանդակում է Հորդանան գետի ափին Հայոց եկեղեցու կառուցմանը...
- Իրան կատարած իր կարճատև այցի ընթացքում Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը հանդիպեց նախագահ Հասան Ռոհանիի հետ և մի շարք պայմանագրեր ստորագրեց էներգետիկայի, գյուղատնտեսության և մշակույթի վերաբերյալ: Պարոն Աբրահամյանը նախագահ Ռոհանիին փոխանցեց Հայաստանի նախագահի հրավերը` ներկա գտնվելու 2015 թ. ապրիլի 24-ին Երևանում կայանալիք Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի ոգեկոչման արարողությանը: Վարչապետը, կաբինետի յոթ նախարարների ուղեկցությամբ, նաև հանդիպումներ ունեցավ Իրանի առաջին փոխնախագահ Էսհաղ Ջահանգիրի, արտգործնախարար Մոհամադ Ջավադ Զարիֆի, նավթի նախարար Բիժան Նամդար Զանգանեի և Սպահանի նահանգապետ Ռասուլ Զարգարփուրիի հետ. վերջինս բարձր գնահատեց հայ համայնքի դերը Սպահանի զարգացման գործում:
- Արամ կաթողիկոսը հանդիպեց Իրանի խորհրդարանի նախագահ Ալի Լարիջանիին, ով բարձր գնահատեց իրանահայ համայնքի դերը. «Իրանը միշտ մեծ հարգանքով է վերաբերվել հայ համայնքին, իսկ Իրանի մահմեդականների և հայ քրիստոնյաների միջև հարաբերությունները միշտ դրական զարգացում են ունեցել»: Նրանք նաև քննարկեցին տարածաշրջանում թուրքական կառավարության բացասական դերը: Արամ կաթողիկոսը նաև հանդիպեց Սպահանի նահանգապետի և Միջմշակութային և միջկրոնական երկխոսության իսլամական կազմակերպության առաջնորդների հետ: Իրանի նախագահի Էթնիկ և կրոնական հարցերով հատուկ օգնական Ալի Յունեսին, Նախագահ Ռոհանիի անունից ընթրիք տվեց՝ ի պատիվ Արամ կաթողիկոսի: Ելույթ ունենալով Նոր Ջուղայի համաժողովում՝ Թուրքիայից Հայոց ցեղասպանության պահանջատիրության վերաբերյալ, Կաթողիկոսը հայտարարեց. «անկախ հանգամանքներից և անցած տարիներից, մենք շարունակելու ենք արդարություն պահանջել մեր նահատակների համար»:
Չորս հայ ղեկավարների զուգադիպած այցերը Իրան և Հորդանան ամրապնդում են խիստ դրական կապերը երկու մահմեդական երկրների և Հայաստանի ու հայ ժողովրդի միջև, և ընդգծում Թուրքիայի հավելյալ մեկուսացումը Մերձավոր Արևելքում»:

LOS ANGELES, NOVEMBER 5, ARMENPRESS:Armenians boosted their historical ties with the Arab and Muslim world last month with the simultaneous visits of Armenia’s President and Jerusalem’s Armenian Patriarch to the Kingdom of Jordan, and visits by the Armenian Prime Minister and Aram Catholicos of Lebanon to the Islamic Republic of Iran. As reports "Armenpress" the Publisher and Editor of "California Courier" Harut Sassounian stated this in his new article. The article runs as follows:
“While such foreign visits are commonplace, the exceptionally warm reception accorded by Shia Iran and Sunni Jordan to four Armenian leaders reflects these Islamic countries’ close relationship with Christian Armenians and displeasure with the Turkish government’s radical Islamist policies.
Only a few years ago, many Arabs and Muslims hailed Turkey’s Prime Minister Recep Erdogan -- now President -- as a modern-day Sultan who was championing their national and religious aspirations. In 2010, Jordan, Lebanon, Syria and Turkey decided to form a joint free trade zone to strengthen their economic cooperation. Soon after, by siding with the Muslim Brotherhood and Jihadists’ murderous rampage against Kurds, Yazidis, Shias, Alawites, and Christian minorities, Erdogan’s hegemonic and erratic behavior alienated almost every state in the Middle East. Turkey’s love-fest with Syria quickly turned into outright hostility, and Ankara’s relations with Egypt, Iran, Jordan, Saudi Arabia, the United Arab Emirates, and especially Israel, became antagonistic.
These regional tensions with Turkey may have played a role in the enthusiastic welcome the four Armenian dignitaries received from the highest ranking officials of Iran and Jordan where they had warm and fruitful discussions regarding their mutual interests and concerns. Here are the highlights of their visits:
-- Pres. Serzh Sargsyan met with King Abdullah II, Prime Minister Abdullah Ensour, Senate President Abdel Raouf al-Rawabdeh, and Speaker of the House of Representatives Atef Tarawneh. During the visit, the mayors of Yerevan and Amman signed a sister city agreement. The leaders of the two countries decided to establish inter-parliamentary friendship groups and expand their cooperation in the fields of tourism, energy, agriculture, and health. Pres. Sargsyan thanked the Jordanian leadership for welcoming Armenian refugees during the 1915 Genocide and paying special attention to the needs of the Armenian community of Jordan today. The Armenian President voiced his gratitude for the decree issued in 1917 by Sharif al-Husayn Ibn Ali, who urged the Muslim faithful to protect the Armenian survivors of the Genocide “as you would defend yourselves, your properties, and children.” Pres. Sargsyan also paid tribute to the late King Hussein who had sent urgently-needed humanitarian aid to Armenia shortly after the 1988 earthquake. The President then attended the historic consecration of the St. Garabed Church by Jerusalem Patriarch Nourhan Manougian near the Jordan River where Jesus was baptized. The land for the sacred site of the church was graciously donated by the Jordanian government. It is ironic that while Turkey aided and abetted ISIS terrorists’ destruction of the Armenian Genocide Memorial Church in Der Zor, the Jordanian government was instrumental in the construction of an Armenian Church on the banks of the Jordan River!
-- During his brief visit to Iran, Armenia’s Prime Minister Hovik Abrahamyan met Pres. Hassan Rouhani and signed a series of agreements on energy, agriculture, and culture. Mr. Abrahamyan transmitted Pres. Sargsyan’s invitation to Pres. Rouhani to visit Yerevan next April 24, on the Armenian Genocide Centennial. The Prime Minister, accompanied by seven cabinet ministers, also met Iran’s First Vice President Es’haq Jahangiri, Foreign Minister Mohammad Javad Zarif, Minister of Petroleum Bijan Namdar Zanganeh, and Isfahan Governor Rasul Zargarpur who praised the contributions of the Armenian community to the development of Isfahan.
-- Aram Catholicos met with Iranian Parliament Speaker Ali Larijani who hailed the positive role played by the Iranian-Armenian community: “Iran has always held the Armenian community in high regard and many friendly relations have been in progress between Iranian Muslims and Armenians.” They also discussed the Turkish government’s negative role in the region. Aram Catholicos also met with the Governor of Isfahan and leaders of the Islamic Organization for Intercultural and Interreligious Dialogue. On behalf of Pres. Rouhani, Ali Younesi, Special Assistant to the President on ethnic and religious minorities, hosted a dinner in honor of the Catholicos. Speaking at a conference in New Julfa on Armenian Genocide demands from Turkey, Aram Catholicos declared: “irrespective of the circumstances and the elapsed time, we shall continue to demand justice for our martyrs.”
The coincidental visits of the four Armenian leaders to Iran and Jordan reinforced the strong positive ties between the two Muslim countries and Armenia and Armenians, and highlighted Turkey’s further isolation in the Middle East.”