Արցախ ժամանած ռուս լրագրողների և փորձագետների խումբը՝ Ադրբեջանի «սև ցուցակում»
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Օրերս ճանաչողական այցով Արցախ էին ժամանել մի խումբ ռուս լրագրողներ և փորձագետներ: Սակայն նրանց հեռանալուց հետո հայտնի է դարձել, որ ռուսաստանցի հյուրերը հայտնվել են Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության «սև ցուցակում»: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով «Արցախպրես»-ը, խմբի անդամներն այդ մասին հայտնել են իրենց ֆեյսբուքյան էջերում:
Մասնավորապես, լրագրող Անաստասիա Կարիմովան ֆեյսբուքյան իր էջում գրառել է. «Արժեր Լեռնային Ղարաբաղ այցելել թեկուզ Ադրբեջանի արտգործնախարարության «սև ցուցակում» հայտնվելու գնով: Մինչ այդ ես չէի կարող ենթադրել, որ ԱՊՀ տարածքում, առավել ևս Կովկասում, այն էլ չճանաչված հանրապետությունում հնարավոր են նմանատիպ որակյալ ենթակառուցվածքներ... այդպիսի քաղաքական մրցակցության բարձր մակարդակ և պետական կառավարման թափանցիկություն... Ղարաբաղյան կեյսն ինձ առավել հետաքրքիր է թվում, քան գովազդված «վրացական հրաշքը»»: Ադրբեջանական «սև ցուցակ»-ում հայտնվել են նաև լրագրողներ Ալեքսանդր Շմելևը, Դմիտրի Բավիրինը, Մարինա Սկորիկովան և Սվետլանա Շմելևան:
Իսկ առհասարակ այդ քաղաքականության արդյունքում Ադրբեջան արգելված է մուտք գործել Ուրուգվայի խորհրդարանի ղեկավարին, Եվրախորհրդի պատգամավորներ, Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի պատգամավորներ, Ռուսաստանի խորհրդարանի մի խումբ պատգամավորներ, Արգենտինայի, Սլովակիայի, Կանադայի խորհրդարանների պատգամավորներ, Մեծ Բրիտանիայի լորդերի պալատի անդամներ և շատ այլ երկրների պատգամավորներ: Հանրահայտ օպերային երգչուհի Մոնսերատ Կաբալյեն՝ բլոգեր Արտեմի Լեբեդևի, լրագրողներ՝ Իլյա Ազարի, և Սերգեյ Բուտմանի հետ միասին նույնպես հայտնվել են այդ ցուցակում:
«Սև ցուցակ»-ում են նաև «Ֆայնենշլ Թայմսի», «Թայմսի», «Վաշինգտոն պոստ»-ի, «Իզվեստիա»-ի, «Էխո Մոսկվի» և բազում այլ լրատվամիջոցների լրագրողներ:

Группа российских журналистов и экспертов стала персоной нон грата в Азербайджане
На днях с ознакомительным визитом в Арцах прибыла группа журналистов и экспертов. После их отъезда стало известно, что они попали в «черный список» МИД Азербайджана. Как сообщает «Арцахпресс», об этом на своих страницах в фейсбуке сообщили участники группы.
На своей страничке журналист Анастасия Каримова сообщила: «Поездка в Нагорный Карабах стоила попадания в чёрный список МИД Азербайджана. Я не могла предположить, что на пространстве СНГ, тем более - на Кавказе, тем более - в непризнанной республике, возможно такое качество инфраструктуры…..такой уровень политической конкуренции и прозрачности в государственном управлении. … Карабахский кейс мне кажется более интересным, чем разрекламированное "грузинское чудо".»
В черный список также попали журналисты Александр Шмелев, Дмитрий Бавырин, Марина Скорикова и Светлана Шмелева. В числе тех, кому запрещен въезд в Азербайджан, глава парламента Уругвая, депутаты Европарламента, депутаты Национального собрания Франции, группа депутатов российского парламента, депутаты парламентов Аргентины, Словакии, Канады, члены Палаты Лордов Великобритании и многих других стран. Оперная певица Монсерат Кабалье также была включена в этот список совместно с блоггером Артемием Лебедевым, журналистами Ильей Азаром и Сергеем Бутманом, также в списке журналисты «Файнаншел Таймс», британского «Таймс», «Вашингтон Пост», российских «Известий», «Эхо Москвы», и многих других изданий.