Արցախ ժամանած ռուս լրագրողների և փորձագետների խումբը՝ Ադրբեջանի «սև ցուցակում»
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Օրերս ճանաչողական այցով Արցախ էին ժամանել մի խումբ ռուս լրագրողներ և փորձագետներ: Սակայն նրանց հեռանալուց հետո հայտնի է դարձել, որ ռուսաստանցի հյուրերը հայտնվել են Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության «սև ցուցակում»: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով «Արցախպրես»-ը, խմբի անդամներն այդ մասին հայտնել են իրենց ֆեյսբուքյան էջերում:
Մասնավորապես, լրագրող Անաստասիա Կարիմովան ֆեյսբուքյան իր էջում գրառել է. «Արժեր Լեռնային Ղարաբաղ այցելել թեկուզ Ադրբեջանի արտգործնախարարության «սև ցուցակում» հայտնվելու գնով: Մինչ այդ ես չէի կարող ենթադրել, որ ԱՊՀ տարածքում, առավել ևս Կովկասում, այն էլ չճանաչված հանրապետությունում հնարավոր են նմանատիպ որակյալ ենթակառուցվածքներ... այդպիսի քաղաքական մրցակցության բարձր մակարդակ և պետական կառավարման թափանցիկություն... Ղարաբաղյան կեյսն ինձ առավել հետաքրքիր է թվում, քան գովազդված «վրացական հրաշքը»»: Ադրբեջանական «սև ցուցակ»-ում հայտնվել են նաև լրագրողներ Ալեքսանդր Շմելևը, Դմիտրի Բավիրինը, Մարինա Սկորիկովան և Սվետլանա Շմելևան:
Իսկ առհասարակ այդ քաղաքականության արդյունքում Ադրբեջան արգելված է մուտք գործել Ուրուգվայի խորհրդարանի ղեկավարին, Եվրախորհրդի պատգամավորներ, Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի պատգամավորներ, Ռուսաստանի խորհրդարանի մի խումբ պատգամավորներ, Արգենտինայի, Սլովակիայի, Կանադայի խորհրդարանների պատգամավորներ, Մեծ Բրիտանիայի լորդերի պալատի անդամներ և շատ այլ երկրների պատգամավորներ: Հանրահայտ օպերային երգչուհի Մոնսերատ Կաբալյեն՝ բլոգեր Արտեմի Լեբեդևի, լրագրողներ՝ Իլյա Ազարի, և Սերգեյ Բուտմանի հետ միասին նույնպես հայտնվել են այդ ցուցակում:
«Սև ցուցակ»-ում են նաև «Ֆայնենշլ Թայմսի», «Թայմսի», «Վաշինգտոն պոստ»-ի, «Իզվեստիա»-ի, «Էխո Մոսկվի» և բազում այլ լրատվամիջոցների լրագրողներ:

Group of Russian journalists and experts declared persona non grata in Azerbaijan
YEREVAN, AUGUST 26, ARMENPRESS.Recently a group of journalists and experts arrived in Artsakh on a familiarization visit. After their departure, it became known that they were included in the black list of the Azerbaijani Foreign Ministry. As informs “Armenpress”, in reference to "Artsakhpress", the members of the group wrote about this on their Facebook page.
Journalist Anastasia Karimova made a note on her Facebook page: "A trip to the Nagorno-Karabakh Republic cost us getting blacklisted from Azerbaijani Foreign Ministry. I could not imagine that in the space of the CIS, especially in the Caucasus, especially in an unrecognized republic, there can be such quality of infrastructure... such level of political competition and transparency in public administration... Karabakh case seems to me more interesting than the advertised "Georgian miracle".
Journalists Alexander Shmelev, Dmitry Bavyrin, Marina Skorikova and Svetlana Shmeleva are also included in the black list of the Azerbaijani Foreign Ministry. Among those who are prohibited from entering Azerbaijan are the Chairman of the Uruguayan Parliament, MEPs, members of the National Assembly of France, a group of deputies of the Russian parliament, MPs from Argentina, Slovakia, Canada, members of the House of Lords of the UK and many other countries.
Opera singer Montserrat Caballe was also included in this list, together with blogger Artemy Lebedev, journalists Ilya Azar and Sergey Butman, journalists of Financial Times, the British Times, Washington Post, Russian daily newspaper, Echo of Moscow and so on.