Հռոմի պապը պատարագ կմատուցի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը 2015 թվականի ապրիլի 12-ին Հռոմի Սուրբ Պետրոս տաճարում պատարագ կմատուցի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով Prensa Armenia գործակալությունը, այս մասին հայկական Սուրբ Նարեկ եկեղեցում Աստվածամոր վերափոխման տոնի առթիվ մատուցված պատարագի ժամանակ հայտնել է Բուենոս Այրեսի արքեպիկոպոս կարդինալ Մարիո Պոլին: «Հռոմի պապը պատասխանել է մեկ տարի առաջ պատրիարք Ներսես Պետրոս XIX-ի միջոցով Հայկական կաթոլիկ եկեղեցու հրավերին` պատարագ մատուցել` հանուն Ցեղասպանության ճանաչման»,- տեղեկացրել է Սուրբ Նարեկ եկեղեցու հովվապետ Պաբլո Հաքիմյանը:
2013 թվականի հունիսին Կիլիկիայի Հայոց թեմի առաջնորդ Ներսես Պետրոս XIX-ի հետ հանդիպման ժամանակ Հռոմի պապն ընդունել էր նաև Հայոց ցեղասպանությունից փրկված ընտանիքի դստերը, լսել էր նրան, բռնել էր ձեռքը և ասել. «Դա քսաներորդ դարի առաջին ցեղասպանությունն էր»: Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապի նման քայլն առաջացրել էր Թուրքիայի հիստերիան: Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն էր տարածել, որում «բացարձակ անընդունելի» էր համարել Հռոմի պապի նման արտահայտությունը:

Папа Римский отслужит молебен в память жертв Геноцида армян
12 апреля 2015г.  Папа Римский  Франциск  отслужит в соборе Св. Петра  молебен  в память  жертв Геноцида армян.
Как передает Арменпресс со ссылкой на  агентство Prensa Armenia,  об этом сообщил Архиепископ Буэнос-Айреса Марио Аурелио Поли во время службы в честь Успения Богородицы.  «Папа Римский   ответил на  предложение  патриарха Армянской Католической церкви  Нерсеса Петроса  XIX отслужить молебен в память  жертв Геноцида армян, сделанное им еще год назад», - сказал  пастырь церкви Св. Нарека  Пабло Акимян.
В июне 2013г.  во время  приема  предстоятеля Киликийской епархии  патриарха Армянской Католической церкви  Нерсеса Петроса  XIXПапа Римский  принял также потомка семьи  выживших в геноциде, услышал ее рассказ об истории   ее  семьи и других семей, затем взял ее за руку и сказал: «Это был первый геноцид ХХ века».  Эти слова Папы  Римского Франциска  вызвали в Турции истерику. МИД Турции распространило заявление, в котором оценил  слова  Папы  Римского  как  «совершенно неприемлемые».