Հռոմի պապը պատարագ կմատուցի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը 2015 թվականի ապրիլի 12-ին Հռոմի Սուրբ Պետրոս տաճարում պատարագ կմատուցի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով Prensa Armenia գործակալությունը, այս մասին հայկական Սուրբ Նարեկ եկեղեցում Աստվածամոր վերափոխման տոնի առթիվ մատուցված պատարագի ժամանակ հայտնել է Բուենոս Այրեսի արքեպիկոպոս կարդինալ Մարիո Պոլին: «Հռոմի պապը պատասխանել է մեկ տարի առաջ պատրիարք Ներսես Պետրոս XIX-ի միջոցով Հայկական կաթոլիկ եկեղեցու հրավերին` պատարագ մատուցել` հանուն Ցեղասպանության ճանաչման»,- տեղեկացրել է Սուրբ Նարեկ եկեղեցու հովվապետ Պաբլո Հաքիմյանը:
2013 թվականի հունիսին Կիլիկիայի Հայոց թեմի առաջնորդ Ներսես Պետրոս XIX-ի հետ հանդիպման ժամանակ Հռոմի պապն ընդունել էր նաև Հայոց ցեղասպանությունից փրկված ընտանիքի դստերը, լսել էր նրան, բռնել էր ձեռքը և ասել. «Դա քսաներորդ դարի առաջին ցեղասպանությունն էր»: Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապի նման քայլն առաջացրել էր Թուրքիայի հիստերիան: Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն էր տարածել, որում «բացարձակ անընդունելի» էր համարել Հռոմի պապի նման արտահայտությունը:

Pope Francis will celebrate Mass for the Armenian Genocide Centennial on 2015
YEREVAN, AUGUST 18, ARMENPRESS: Pope Francis will celebrate Mass for the Armenian Genocide centennial in the Basilica of San Pedro on April 12, 2015, as announced by the Cardinal Archbishop of Buenos Aires Mario Poli during a mass in the Armenian Catholic Parish of Our Lady of Narek on Sunday 17th August.
"The Pope replied to the invitation from the Armenian Catholic Church a year ago through the Patriarch Nerses Bedros XIX to celebrate a mass for the recognition of the Genocide," as reports "Armenpress" citing Prensa Armenia, stated the pastor of Narek, Pablo Hakimian, when asked by Prensa Armenia.
During the meeting with the Patriarch of Cilicia of the Armenians Nerses Bedros XIX Tarmourini in June last year, Francisco also received the daughter of a surviving family of the Armenian genocide, he heard her, took her hand and said: "It was the first genocide of the twentieth century." This gesture draw criticism from Turkey, and the Ministry of Foreign Affairs issued a statement considering that "the expressions of Pope Francis are absolutely unacceptable."