Ընտրվել են Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կարգախոսն ու խորհրդանիշը` անմոռուկը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի համայն հայության կարգախոս է ընտրվել «Հիշում եմ և պահանջում», իսկ խորհրդանիշը Անմոռուկ ծաղիկն է: Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ տեղեկացրեց ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար, Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների աշխատանքները համակարգող Վիգեն Սարգսյանը: «Ընտրված կարգախոսը հատուկ ընդգծված ու անհատականացված է, որպեսզի ամեն մեկս արտասանելով այն հիշենք մեր ընտանիքի պատմությունը, մեր վերապրած ողբերգության պատմությունը, և այն պահանջը, որը տեսնում ենք այս համատեքստում, ներկայացնենք համայն աշխարհին»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ասաց Վիգեն Սարգսյանը:
Նրա տեղեկացմամբ` Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի կողմից ձևավորված աշխատանքային խումբը երկու փուլով մրցույթ  է անցկացրել ու ընտրել նաև 2015-ի խորհրդանիշը: «Աշխատանքային խմբի դատին էին  ներկայացվել տասնյակ աշխատանքներ, որոնցից հանձնախումբը որոշել և հաստատել է «Շարմ» ընկերության ներկայացրած խորհրդանիշը` Անմոռուկ ծաղիկը: Այն բոլոր լեզուներում ունի նույն բովանդակային իմաստը` հիշելու, չմոռանալու և հիշեցնելու:  Ծաղիկի մեջտեղում գրաֆիկական ձևով պատկերված է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրի 12 մույթերի տեսարանը»,-նշեց Վիգեն Սարգսյանը` հավելելով, որ այն ակտիվ օգտագործվելու է 2015-ի ընթացքում:
Ընտրված գույները, ըստ պաշտոնյայի, անցյալի, ցեղասպանության ողբերգության և ներկայի ու ապագայի խորհուրդն ունեն: «Ծաղկի հինգ թերթիկները այն հինգ մայրցամաքներն են, որտեղ  հայ գաղթականները հայտնվեցին` ստեղծելով հայկական համայնքներ, ձևավորեցին հայկական սփյուռք»,-հայտնեց Վիգեն Սարգսյանը:
Նրա խոսքով` շատ տպավորիչ միջոցառումների ծրագիր է նախապատրաստվում: «Մենք ամենախոշոր ու հայտնի հարթակներում, տարբեր մայրաքաղաքների մայր տաճարներում, լավագույն ցուցասրահներում տեսնելու ենք ցուցադրություններ, որոնք ուղղված են լինելու ինչպես Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը ոգեկոչելուն, այնպես էլ մեծարելու և հարգանք մատուցելու նրանց, վերապրելու այն գաղափարը, որ մեր պապերը դրեցին ազգի վերածնունդի հիմքում»,-ավելացրեց ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավարը:
Վիգեն Սարգսյանը լրագրողների ուշադրությունը հրավիրեց այն փաստի վրա, որ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը 2015-ին իրականացնելու է  Հայոց ցեղասպանության զոհերի սրբադասման արարողությունը և կատարելու է Մյուռոնօրհնեքի արարողություն: «Այս միջոցառումները հատուկ տեղ են ունենալու 2015-ի իրադրաձությունների շարքում»,-հավելեց Վիգեն Սարգսյանը:
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի և հայկական սփյուռքի գաղթօջախներում ձևավորված տարածաշրջանային հանձնախմբերի ղեկավարները, ՀՀ տարբեր գերատեսչությունների փորձագետներ, հոգևոր դասի ներկայացուցիչներ մասնակցում են ընդարձակ քննարկման ՀՀ նախագահի գլխավորությամբ:

Выбраны девиз и символ 100-летия Геноцида армян: символом 2015 года станет незабудка
Девизом армян всего мира к 100-летию Геноцида армян выбраны слова «Помню и требую», а символом – незабудка. Как сообщает Арменпресс, об этом на встрече с журналистами сказал руководитель аппарата президента Армении, координатор мероприятий, посвященных 100-летию Геноцида армян, Виген Саркисян.
«Избранный девиз намеренно подчеркнутый и персонифицированный, чтоб каждый, произнося эти слова, вспоминал историю своей семьи, пережитую нами трагедию и то требование, которое мы видим в этом контексте, представил всему миру», - сказал Виген Саркисян.
По его словам, рабочая группа, сформированная государственной комиссией по координации мероприятий. посвященных 100-летию Геноцида армян, провела конкурс в два тура и по его результатам выбрала символ 2015 года.  «Из десятков работ мы остановили свой выбор на символе, представленном компанией «Шарм» - цветке незабудка. Этот цветок на всех языках имеет символический смысл – помнить, не забывать и напоминать. В чашечке цветка графически изображен мемориал в Цицеркаберде с его 12-ю  пилонами», - сказал Виген Саркисян, добавив, что этот символ будет активно использоваться в течение всего 2015 года.
Избранные цвета символизируют прошлое, трагедию Геноцида, настоящее и будущее. «Пять лепестков незабудки – это пять континентов, давшие пристанище армянским беженцам, которые создали там армянские общины, сформировав армянскую диаспору»,- сказал Виген Саркисян.
Руководитель аппарата президента привлек внимание журналистов и к тому, что Первопрестольный Св.Эчмиадзин в 2015 проведет церемонию канонизации всех жертв Геноцида армян.
Сегодня в спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна проходит  четвертое заседание Государственной комиссии по координации мероприятий, посвященных 100-летию Геноцида армян, которое ведет  председатель Комиссии, Президент РА Серж Саргсян. В обсуждении участвуют руководители региональных групп, действующих в диаспоре, эксперты разных ведомств Армении, представители высшего духовенства и др.