Համացանցում Անիի Մայր տաճարի 3D վիրտուալ տուր է բացվել
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Համացանցում հայտնվել է Հայաստանի պատմական Անի մայրաքաղաքի Մայր տաճարի 3D վիրտուալ տուրը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, տուրը ներկայացրել է թուրքական 360tr.com կայքը` Թուրքիայի պատմամշակութային հուշարձանների 3D վիրտուալ տուրերի նախագծի շրջանակում` հատուկ նշելով, որ ներկայացվում է Անիի հայկական տաճարը: Մայր տաճարը 3D տարածական ծավալում ներկայացված է 9 կետից արված լուսանկարների համադրման միջոցով, որոնք խոշորացնելու կամ փոքրացնելու միջոցով հնարավոր է դառնում եկեղեցին դիտել ներսից եւ դրսից:
Անիի Մայր տաճարը` Անիի Կաթողիկե Ս. Աստվածածնի եկեղեցին, 989-ին հիմնադրել է Հայոց թագավոր Սմբատ Բ Տիեզերակալը, շինարարությունը 1001-ին ավարտել է Հայոց թագավոր Գագիկ Ա Բագրատունու կինը՝ Կատրանիդե թագուհին: Կառուցել է Տրդատ ճարտարապետը: Անիի Մայր տաճարն իր կոթողային ձևերով և հարուստ հարդարանքով խորհրդանշել է վերածնված հայկական պետության հզորությունը: Այն դասվում է հայ և համաշխարհային ճարտարապետական լավագույն նմուշների շարքին:

Открыт виртуальный тур по Кафедральному собору Ани в формате 3D
В интернете размещен виртуальный тур по Кафедральному собору исторической армянской столицы Ани в формате 3D. Как сообщает Арменпресс, тур представлен турецким сайтом 360tr.com в рамках виртуальных туров 3D по историко-культурным памятникам Турции, со специальным указанием, что на сайте представлен армянский собор Ани. Кафедральный собор Ани представлен фотографиями храма, сделанными с 9 точек, путем увеличения или уменьшения  которых возможно увидеть этот храм как с внешней, так и внутренней его стороны.
Кафедральный собор Ани  - церковь Католике Сурб Аствацацин (Св.Богоматери) было основана в 989 году в годы царствования Смбата Второго Тиезеракайра, строительство завершила в 1001 году супруга царя Гагика Первого Багратуни – царица Катраниде. Строил архитектор Трдат.
Кафедральный собор Ани своей формой и богатством орнамента символизирует мощь возрожденного армянского государства. Этот собор является одной из жемчужин армянского и мирового зодчества.-0-/35/