Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն արձագանքել է Պլասիդո Դոմինգո կրստերի այցելությանը ԼՂՀ
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆԵՆՊՐԵՍ: Մեքսիկացի երգիչ, երգահան Պլասիդո Դոմինգո կրտսերի` Լեռնային Ղարաբաղ կատարած այցելությունն ու այնտեղ տեղի ունեցած համերգը զայրացրել է ադրբեջանցիներին: Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունը, ի դեմս խոսնակ Էլման Աբդուլլաևի, այս կապակցությամբ հանդես է եկել հայտարարությամբ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնում է ադրբեջանական Haqqin.az-ը:
Աբդուլլաևը հերթական անգամ հայտարարել է Ադրբեջանի սկզբունքային տեսակետի մասին, համաձայն որի` առանց պաշտոնական Բաքվի հետ համաձայնեցնելու ցանկացած այցելություն Լեռնային Ղարաբաղ կհամարվի անօրինական: Նա նշել է, որ իրենք ներկայում ուսումնադիրում են Պլասիդո դոմինգո կրտսերի այցելության հարցը:
Նա նոյեմբերի 17-ին այցելել էր Ղարաբաղ: Նախօրեին, Երևանում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ այն հարցին, թե արդյոք Դոմինգոն չի անհանգստանում իր ելույթից հետո Ադրբեջանի «անցանկալի անձանց» սև ցուցակում հայտվելու համար, ինչպես Մոնսերատ Կաբալյեն և այլ հանրաճանաչ դեմքեր, երգիչը կես կատակ, կես լուրջ պատասխանել էր. «Ես տեղական քաղականությունից ոչինչ չեմ հասկանում: Հավանականություն կա՞, որ ինձ բանտում պահեն: Դեմ չեմ, եթե ինձ բարձ և վերմակ տաք և մի տուփ ծխախոտ ու սուրճ: Միակ բանը, որ ցանկանում եմ, այն է, որ հաջորդ առավոտյան ինձ չգնդակահարեն»:
Պլասիդո Դոմինգո կրստերը հռչակավոր տենոր Պլասիդո Դոմինգոյի որդին է: Դոմինգո կրտսերը երգեր է գրել Լուչիանո Պավարոտտիի, Դայանա Ռոսի, Թոնի Բենեթի, Մայքլ Բոլթոնի, Պլասիդո Դոմինգո ավագի և այլ երգիչների համար: Նա 2010թ. համագործակցել է «Գրեմմի»-ի մրցանակակիր Խուան Քրիստոբալ Լոսադայի և Sonic Projects Records-ի հետ և թողարկել իր Songs for Christmas/Canciones de Navidad ձայնասկավառակը և լատինական «Գրեմմի» մրցանակաբաշխությանն արժանացել է «Տարվա մարդ» կոչմանը:

МИД Азербайджана отреагировало на визит Пласидо Доминго-младшего в Нагорно- Карабахскую Республику
Визит мексиканского певца и композитора Пласидо Доминго-младшего в Нагорно-Карабахскую Республику и состоявшийся там концерт рассердили азербайджанцев. В частности, комментируя данный визит, официальный представитель министерства иностранных дел Азербайджана Эльман Абдуллаев выступил с заявлением.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на азербайджанский Haqqin.az, Абдуллаев в очередной раз выразил принципиальную позицию Азербайджана о том, что любое несогласованное с властями Баку посещение НКР является незаконным, и данный вопрос расследуется.
Отметим, что 17 ноября Пласидо Доминго-младший посетил НКР. Накануне визита, На вопрос журналистов, не боится ли он после концерта оказаться в азербайджанском «черном списке персон  нон-грата» - как Монтсеррат Кабалье и другие мировые звезды, он ответил:
«Я ничего не понимаю в местной политике. Есть вероятность оказаться в тюрьме? Я не возражаю, при условии, что мне дадут подушку, одеяло, кофе и пачку сигарет. Единственное мое желание – чтобы наутро меня не казнили».
Доминго-младший – сын великого тенора Пласидо Домино. Доминго-младшийписал песни для Лучано Паваротти, Дайаны Росс, Тони Беннета, Майкла Болтона, Доминго-старшего и др. в 2010г. он сотрудничал с лауреатом «Гремми» Кристобалем Лосада  и Sonic Projects Records, выпустив  диск SongsforChristmas/CancionesdeNavidad и удостоился звания «Человек года» по номинации «Гремми».