Հայոց ցեղասպանության մասին Թաներ Աքչամի գիրքը ԱՄՆ-ում տարվա լավագույն գիրք է ճանաչվել
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրք պատմաբան Թաներ Աքչամի` «Մարդկության դեմ երիտասարդ թուրքերի կատարած հանցագործությունը. Հայոց ցեղասպանությունը եւ էթնիկ զտումները Օսմանյան կայսրությունում» (The Young Turks’ Crime Against Humanity: The Armenian Genocide and Ethnic Cleansing in the Ottoman Empire) աշխատությունը Մերձավոր Արեւելքի ուսումնասիրությունների միության (Middle East Studies Association – MESA) կողմից ընտրվել է 2013 թ-ի լավագույն գիրք: Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հայտնում է թուրքական «Թարաֆ» թերթը` նշելով, որ մրցանակը Աքչամին հանձնել են հայտնի գիտնականներ Վահագն Դադրյանը եւ Ռիչարդ Հովհաննիսյանը:
MESA-ի հանձնաժողովը մրցանակը Թաներ Աքչամին հանձելու ժամանակ հայտարարել է. «Սա Հայոց ցեղասպանության մասին մինչ այսօր եղած ամենահզոր պատմական թեզն ու շատ ազդեցիկ գիտական աշխատություն է»:
Պարգեւի հետ կապված պատասխան խոսքում Թաներ Աքչամն ասել է. «Մրցանակ շնորհելով Հայոց ցեղասպանության մասին գրքին` իրականում, MESA-ն գուցե եւ հայտնում է Օսմանյան պատմագրության մի շրջանի ավարտի մասին»:
Թաներ Աքչամը (ծնվել է հոկտեմբերի 23-ին, 1953թ.) թուրք պատմագիր, սոցիոլոգ և հեղինակ է: Նա առաջին թուրք գիտնականներից մեկն է, որ ճանաչում և բացահայտորեն քննարկում է Հայոց Ցեղասպանությունը։
Թաներ Աքչամը ծնվել է Արդահանում: Նա քաղաքականությամբ զբաղվել է վաղ տարիքից: 1976-ին ձերբակալվել է որպես ուսանողական քաղաքական պարբերականի խմբագիր և դատապարտվել 10 տարվա բանտարկության: Մի տարի անց փախել է բանտից և ապաստան գտել Գերմանիայում «Միջազգային ներում» կազմակերպության հովանու ներքո: 1988-ից սկսել է աշխատել Համբուրգի Սոցիալական ուսումնասիրությունների ինստիտուտում: Այդտեղ էլ սկսել է հետաքրքրվել Հայոց Ցեղասպանությանն առնչվող հարցերով և այդ թեմայի շուրջ դոկտորական թեզ է պաշտպանել 1996-ին Հանովվերի համալսարանում։ 2002-ից սկսած պրոֆեսորի հրավիրյալ ասիստենտ է Մինեսոտայի (ԱՄՆ) համալսարանում:

Taner Akçam's work on Armenian Genocide recognized best book of year in U.S.
YEREVAN, OCTOBER 15, ARMENPRESS. The Middle East Studies Association – MESA recognized Taner Akçam's book titled "The Young Turks' Crime Against Humanity: The Armenian Genocide and Ethnic Cleansing in the Ottoman Empire" the best book of 2013. As reports "Armenpress" Turkish "Taraf" newspaper states this. It's also noted that prominent scientists Vahagn Dadryan and Richard Hovhannissian handed over the prize to the Turkish author.
At the course of the award giving ceremony the MESA commission announced: "This is the strongest historical thesis dedicated to the Armenian Genocide ever and this is a very influential scientific work."
Taner Akçam was born in Ardahan, Turkey, October 23, 1953. He is a German historian and sociologist. He is one of the first Turkish academics to acknowledge and openly discuss the Armenian Genocide, and is recognized as a "leading international authority" on the subject.
In August 1988 Akçam began work as a research scientist at the Hamburg Foundation for the Advancement of Research and Culture. He received his PhD from the University of Hanover with a dissertation titled, Turkish Nationalism and the Armenian Genocide: On the Background of the Military Tribunals in Istanbul between 1919 and 1922. Akçam is a former student of fellow genocide scholar, Vahakn Dadrian. In 1997, a Dutch documentary titled "Een Muur van Stilte" (A Wall of Silence), written and directed by Dorothée Forma of the Humanist Broadcasting Foundation (Dutch: Humanistische Omroep Stichting), was made about their "academic relationship."
Akçam was Visiting Associate Professor of History at the University of Minnesota, United States before joining Clark University's Strassler Family Center for Holocaust and Genocide Studies.