Հայերին միավորում է անկախությունը. Իզաբել Բայրաքդարյանի բացառիկ հարցազրույցը «Արմենպրես»-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կանադահայ օպերային երգչուհի, աշխարհահռչակ սոպրանո, բազմաթիվ մրցույթների դափնեկիր: Մարդ, ով ելույթ է ունեցել աշխարհի ամենահեղինակավոր բեմերում: Արվեստագետ, ում տաղանդն, իսկապես, անսպառ է և աներևակայելի: Հայաստանում Իզաբել Բայրաքդարյան երգչուհուն շատ են սիրում: Նրա ամեն մի այցը տոն է դառնում նրա արվեստը բարձր գնահատող երաժշտասերների և մասնագետների համար: «Արմենպրես»-ի թղթակիցը զրուցել է անվանի երգչուհու հետ նրա Հայաստան այցի, Մոսկվայում Հայ Առաքելական եկեղեցու Նոր Նախիջեւանի եւ Ռուսաստանի Հայոց թեմի Առաջնորդանիստ Սուրբ Պայծառակերպություն եկեղեցու բացման արարողության ժամանակ կայացած համերգի, ծրագրերի և մի շարք այլ հարցերի շուրջ:
-Իզաբել, Դուք վեց տարի Հայաստանում չեք եղել: Ի՞նչ զգացողություններ ունեք այսօր հայրենիք ոտք դնելուց հետո:
-Այո, մոտ վեց տարի Հայաստանում չեմ եղել: Շատ բան է փոխվել Երևանում, և ամեն ինչ` դեպի դրականը: Ինձ համար այստեղ գտնվելն իսկապես աննկարագրելի հաճույք է: Ինչքան շատ եմ Հայաստան գալիս, այնքան շատ եմ զգում, որ պատկանում եմ իմ երկրին: Հաճելի է տեսնել Հայաստանի առաջընթացը և գեղեցկացումը: Տեսնում եմ, որ բնակիչները սիրում են իրենց քաղաքը, և այն միայն զբոսաշրջիկների համար չէ: Շատ հաճելի է դա զգալ:
-Հնարավո՞ր է, որ Ձեր այցի շրջանակներում հանդես գաք համերգով:
-Ինչպես գիտեք, ես սեպտեմբերի 17-ին երգեցի Մոսկվայի եկեղեցու բացման արարողությանը: Իհարկե, կցանկանայի այստեղ համերգ կազմակերպել: Բայց ես Հայաստան գալու ուրիշ պատճառ ունեի: Մշտապես Հայաստան եմ այցելել տարբեր առիթներով, բայց երբեք այստեղ չեմ եղել Անկախության տոնին: Մեր պատմությունը և այս տոնն է հենց, որ միավորում են աշխարհի բոլոր հայերին: Մեզ այսօր միավորում է անկախությունը: Ես եկել եմ ուղղակի այստեղ լինելու և մասնակցելու տոնական միջոցառումներին` որպես հանդիսատես: Զբոսաշրջիկ չեմ, որովհետև ես ինձորպես զբոսաշրջիկ չեմ զգում: Ես իմ հարազատ քաղաքում եմ, որտեղ պատկանելիություն եմ զգում: Ես սիրում եմ Հայաստանում լինելու հանգամանքը՝ առանց համերգի պատրաստվելու սթրեսի: Հայաստան գալը  մեկ րոպեում, բայց ոչ պատահականորեն արված որոշում էր: Իրականում, ես պետք է գայի ավելի վաղ և ելույթ ունենայի այստեղ, սակայն հղիությանս պատճառով չկարողացա ճամփորդել... Միայն 2004-ին չէ, որ եկել եմ Հայաստան: Դրանից հետո նույնպես եկել եմ և ամուսնացել Գեղարդում: Բացի այդ, մասնակցել եմ Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի շատ համերգների: Ավելի ուշ նվագախմբի իմ լավ ընկերների հետ  ձայնագրեցի «Կոմիտասի երգեր» ձայնասկավառակը, որը 2008-ին առաջադրվեց Գրեմմի մրցանակի:
-Սեպտեմբերի 17-ին Դուք մասնակցեցիք Հայկական եկեղեցու օծման արարողությանը: Ի՞նչ զգացողություններ ունեք այդ միջոցառումից հետո:
-Շատ հպարտ եմ: Հավատում եմ, որ մեր կյանքում ամենակարևորը ճակատագիրն ու եկեղեցին են: Եկեղեցին մշտապես մեր գոյության անբաժանելի մասն է եղել: Իսկ եթե դու ճակատագիր չունես, դու կորցնում ես հավատդ կյանքի լավ երևույթների նկատմամբ: Դու նույնիսկ ապրելու պատճառ չունես: Եկեղեցու ստեղծումը նշանակեց, որ ավելի շատ հայեր կհավաքվեն մի վայրում և իրենց հարազատ լեզվով կխոսեն օտար հողում: Համերգը շատ յուրահատուկ էր: Ինձ համար մեծ պատիվ էր մասնակցել նման միջոցառմանը, շատ շնորհակալ եմ և երջանիկ, որ կարողացա մասնակցել համերգին: Հատկապես ուրախ էի, որ նվագախումբը ղեկավարում էր Էդուարդ Թոփչյանը, որովհետև նա հրաշալի դիրիժոր է:
-Գիտեմ, որ երիտասարդ տարիքում Դուք երգել եք Հայկական եկեղեցում: Այդ օրերի հետ կապված ի՞նչ հիշողություններ ունեք:
-Երբ մտածում եմ Լիբանանի Զահլե քաղաքում գտնվող իմ մանկության եկեղեցու մասին, միանգամից պատկերացնում եմ  կիսախավար եկեղեցի փոքրիկ մոմերի առկայծումով, զգում եմ խնկի և մոմակալների բույրը և վերհիշում ինձ՝ 6-7 տարեկան հասակում, կանգնած երգչախմբում՝ մայրիկիս դիմաց: Զգում եմ, որ պաշտպանված եմ նրա կողմից և շրջապատված Աստծո սիրով՝ մեր եկեղեցու անհամեմատ գեղեցիկ օրհներգերն ու միջնադարյան շարականները երգելու ընթացքում, որոնք դեպի Աստված տանող ամենաուղիղ ճանապարհն են:
-Հայ արվեստագետներից ո՞վ է Ձեզ հատկապես ոգեշնչում:
-Եթե ստիպված եմ ընտրել (որովհետև նման մարդիկ շատ են), ապա կընտրեմ Քեթի Բերբերյանին: Առաջինը և ամենագլխավորը՝  ես զմայլվում եմ նրա բազմունակությամբ և արտիստիզմով, որոնք բացարձակապես անկրկնելի են: Նա ռիսկի էր դիմում, բացահայտում էր նոր ծրագիր, երգում էր բոլոր կանանց ձայներով. 20-րդ դարի շատ հանճարեղ կոմպոզիտորներ նրա համար ստեղծագործություններ են գրել: Եվ ամենակարևորը. որպես անձնավորություն նա խիստ սրամիտ էր և զվարճասեր: Ես սիրում եմ նրա հետաքրքրասեր ուղեղը և անչափ հարգում եմ կյանքի նկատմամբ նրա սերը:
-Ձեր երեխաների մասին կպատմե՞ք: Երաժշտություն սիրու՞մ են լսել:
-Իմ որդին հանգստանում է երգերիս ներքո: Նա ինձ հետ մշտապես ճամփորդել է ավելի փոքր տարիքում, մասնակցել իմ համերգներին: Միշտ լսում է, թե ինչպես է իր մայրիկը երգում, իսկ հայրիկը նվագում: Շատ երաժշտական երեխա է, նույնիսկ երգել ավելի վաղ սկսեց, քան խոսել: Ես նրա համար Կոմիտասի և Կանաչյանի օրորոցայիններն եմ երգում, հայկական երգեր եմ կատարում, տանում եմ եկեղեցի: Մյուս փոքրիկս 9 ամսական է: Երբ բարձրաձայն եմ երգում, վախենում է: Նա նույնպես սիրում է լսել իմ ձայնը:
-Իզաբել, ինչ եք այժմ պատրաստում: Նոր սաունդթրեք ձայնագրելու եք:
-Իմ նոր ձայնասկավառակը, որը կոչվում է “Troubadour and the Nightingale”, մեկ ամսից կթողարկվի: Ուրախությամբ փաստեմ, որ Ռավելի և իմ ամունու` Սերուժ Քրաջյանի ստեղծագործություններից բացի, այն կընդգրկի նաև Սայաթ-Նովայի աշուղական երգերը, որոնք մշակել է Սերուժը կամերային նվագախմբի համար:
-Երազանքներ ունե՞ք:
-Ես այնքան բախտավոր եմ և այնքան շնորհակալ այն ամենի համար, ինչ ունեմ իմ կյանքում: Ես անում եմ այն, ինչ սիրում եմ: Շնորհակալ եմ ամեն ինչի համար, և հատկապես երեխաներ ունենալուս համար. նրանք իմ կյանքի իմաստն են: Իհարկե, երազել պետք է, որովհետև առանց դրա ապրելն իմաստ չի ունենա: Այն ամենն, ինչ ձեռք եմ բերում, ինձ համար լրացուցիչ օրհնություն է: Ես մի հասարակ երազանք ունեմ՝ առողջ լինել, որպեսզի վայելեմ բոլոր օրհնությունները և կյանքի բոլոր հնարավորությունները՝  իմ երեխաների հետ: Երեխաները, կարծես, ցանկացած մոր աքիլեսյան գարշապարը լինեն: Կարծում եմ, որ եթե առողջություն չունես՝  ոչինչ չունես: Երազանքներս, ինչպես տեսնում եք, շատ հասարակ են:
Իզաբել Բայրաքդարյանը ծնվել է Լիբանանում, երգել է հայկական եկեղեցու երգչախմբում: Այնուհետև տեղափոխվել է Կանադա և զբաղվել երգով` արդեն որպես պրոֆեսիոնալ: 2000 թվականին հաղթել է Պլասիդո Դոմինգոյի կազմակերպած «Օպերալիա» մրցույթում, որը նրա առջև շատ դռներ է բացել: 2004 թվականին Բայրաքդարյանի երկրորդ` «Azulão» ձայնասկավառակը նրան բերեց «Ջունո» մրցանակ: Բացի այդ, երգչուհին առաջադրվել է նաև «Գրեմմի» մրցանակի` «Մատանիների տիրակալը» ֆիլմի երգի հիասքանչ կատարման համար: Հայ ռեժիսոր Ատոմ Էգոյանի «Արարատ» ֆիլմի սաունդթրեքում ևս հնչում է Բայրաքդարյանի ձայնը:

YEREVAN, SEPTEMBER 20, ARMENPRESS. Canadian-Armenian opera singer, prominent soprano, winner of a number of contests. A woman, who performed in the world's major opera houses, recital stages and concert halls. An artist with perpetual and exquisite talent. Isabel Bayrakdarian is very popular in Armenia. Each of her visits becomes a feast for her fans and experts of the realm, who highly appreciate her art. "Armenpress" News Agency introduces interview with the world-known singer.
- You visited Armenia at 2004. Have You been here since then? What are your feelings about Your native country?
- Not only did I visit Armenia in 2004, I came back to get married in Geghart, then came back again and again for many concerts and opera-in-concert with the Armenian Philharmonic Orchestra.  Later I also recorded the album "Gomidas Songs", again with my good friends at the APO, which got nominated for a Grammy in 2008.
- I know, that when You were young, You sang in Armenian church. What do You remember of that experience and those days?
- When I think to the church of my childhood in Zahle Lebanon, the immediate mental image is that of a small candle-lit church with dim lighting, the sweet smell of incense and wax candles, and the 6-7 year old me standing in choir in front of my mother, feeling protected by her and enveloped by the love of God, while singing the incomparably beautiful hymns and medieval sharagans of our church, which are the direct pathway to God.
- Which Armenian artist does inspire You the best?
- If I have to choose (and there are many) I would choose Cathy Berberian.  First and foremost, I admire her versatility and her artistry, which are completely unique.  She took risks, explored new repertoire, sang the entire range of the female voice, had many great composers of the 20th century write new works for her, and on top of that, she was extremely witty and funny as a person.  I love her curious mind and her love of life, which is something I identify with and respect immensely.
- What are You working on at this moment? Is there a new soundtrack which You are going to prepare?
- My new recording "Troubadour and the Nightingale" is going to be released in a month and I’m happy to say that in addition to songs by Ravel and my husband Serouj Kradjian, it will also include a group of lovely troubadour songs by Sayat Nova, which were arranged for chamber orchestra by Serouj.
- Tell us about Your teachers. Who made You love music and singing?
- The love of music was always within me, but if you don't have the proper tools, you can’t bring your passion to fruition.  When I was young and singing in church, I always felt that I should be doing more justice to this divine music, and that the technical limitations of an untrained voice was a hindrance to my communication with God.  This is the reason, pure and simple, as to why I started to take singing lessons.  It wasn't some grand fantasy about singing on stage and making dazzling sounds and having people applaud.
Born in Lebanon of proud Armenian heritage and now a citizen of Canada, Ms. Bayrakdarian moved with her family to Toronto as a teenager. Her earliest singing experience was at church, which remains – along with her family – the central focus of her life. She holds an honors degree in Biomedical Engineering from the University of Toronto.
Ms. Bayrakdarian sings on the Grammy® award-winning soundtrack of the blockbuster film The Lord of The Rings: The Two Towers, and her voice can also be heard in the multiple award-winning Canadian film Ararat. She has been honored with four Juno awards, Canada's highest recording prize, most recently for her CD Mozart arie & duetti with fellow Canadians Russell Braun and Michael Schade. Expanding her vast discography, Ms. Bayrkdarian was a guest soloist with the Canadian band Delerium on their 2007 Grammy® nominated dance remix "Angelicus." Ms. Bayrakdarian is the subject of a CBC-TV film entitled A Long Journey Home that documents her first trip to Armenia; on another trip there she recorded a disc of songs by the country's national composer, Gomidas Vartabed (1869-1935), with Serouj Kradjian and the Armenian Philharmonic Orchestra which is available on the Nonesuch label and was a 2009 Grammy® nominee.