Հայերին միավորում է անկախությունը. Իզաբել Բայրաքդարյանի բացառիկ հարցազրույցը «Արմենպրես»-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կանադահայ օպերային երգչուհի, աշխարհահռչակ սոպրանո, բազմաթիվ մրցույթների դափնեկիր: Մարդ, ով ելույթ է ունեցել աշխարհի ամենահեղինակավոր բեմերում: Արվեստագետ, ում տաղանդն, իսկապես, անսպառ է և աներևակայելի: Հայաստանում Իզաբել Բայրաքդարյան երգչուհուն շատ են սիրում: Նրա ամեն մի այցը տոն է դառնում նրա արվեստը բարձր գնահատող երաժշտասերների և մասնագետների համար: «Արմենպրես»-ի թղթակիցը զրուցել է անվանի երգչուհու հետ նրա Հայաստան այցի, Մոսկվայում Հայ Առաքելական եկեղեցու Նոր Նախիջեւանի եւ Ռուսաստանի Հայոց թեմի Առաջնորդանիստ Սուրբ Պայծառակերպություն եկեղեցու բացման արարողության ժամանակ կայացած համերգի, ծրագրերի և մի շարք այլ հարցերի շուրջ:
-Իզաբել, Դուք վեց տարի Հայաստանում չեք եղել: Ի՞նչ զգացողություններ ունեք այսօր հայրենիք ոտք դնելուց հետո:
-Այո, մոտ վեց տարի Հայաստանում չեմ եղել: Շատ բան է փոխվել Երևանում, և ամեն ինչ` դեպի դրականը: Ինձ համար այստեղ գտնվելն իսկապես աննկարագրելի հաճույք է: Ինչքան շատ եմ Հայաստան գալիս, այնքան շատ եմ զգում, որ պատկանում եմ իմ երկրին: Հաճելի է տեսնել Հայաստանի առաջընթացը և գեղեցկացումը: Տեսնում եմ, որ բնակիչները սիրում են իրենց քաղաքը, և այն միայն զբոսաշրջիկների համար չէ: Շատ հաճելի է դա զգալ:
-Հնարավո՞ր է, որ Ձեր այցի շրջանակներում հանդես գաք համերգով:
-Ինչպես գիտեք, ես սեպտեմբերի 17-ին երգեցի Մոսկվայի եկեղեցու բացման արարողությանը: Իհարկե, կցանկանայի այստեղ համերգ կազմակերպել: Բայց ես Հայաստան գալու ուրիշ պատճառ ունեի: Մշտապես Հայաստան եմ այցելել տարբեր առիթներով, բայց երբեք այստեղ չեմ եղել Անկախության տոնին: Մեր պատմությունը և այս տոնն է հենց, որ միավորում են աշխարհի բոլոր հայերին: Մեզ այսօր միավորում է անկախությունը: Ես եկել եմ ուղղակի այստեղ լինելու և մասնակցելու տոնական միջոցառումներին` որպես հանդիսատես: Զբոսաշրջիկ չեմ, որովհետև ես ինձորպես զբոսաշրջիկ չեմ զգում: Ես իմ հարազատ քաղաքում եմ, որտեղ պատկանելիություն եմ զգում: Ես սիրում եմ Հայաստանում լինելու հանգամանքը՝ առանց համերգի պատրաստվելու սթրեսի: Հայաստան գալը  մեկ րոպեում, բայց ոչ պատահականորեն արված որոշում էր: Իրականում, ես պետք է գայի ավելի վաղ և ելույթ ունենայի այստեղ, սակայն հղիությանս պատճառով չկարողացա ճամփորդել... Միայն 2004-ին չէ, որ եկել եմ Հայաստան: Դրանից հետո նույնպես եկել եմ և ամուսնացել Գեղարդում: Բացի այդ, մասնակցել եմ Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի շատ համերգների: Ավելի ուշ նվագախմբի իմ լավ ընկերների հետ  ձայնագրեցի «Կոմիտասի երգեր» ձայնասկավառակը, որը 2008-ին առաջադրվեց Գրեմմի մրցանակի:
-Սեպտեմբերի 17-ին Դուք մասնակցեցիք Հայկական եկեղեցու օծման արարողությանը: Ի՞նչ զգացողություններ ունեք այդ միջոցառումից հետո:
-Շատ հպարտ եմ: Հավատում եմ, որ մեր կյանքում ամենակարևորը ճակատագիրն ու եկեղեցին են: Եկեղեցին մշտապես մեր գոյության անբաժանելի մասն է եղել: Իսկ եթե դու ճակատագիր չունես, դու կորցնում ես հավատդ կյանքի լավ երևույթների նկատմամբ: Դու նույնիսկ ապրելու պատճառ չունես: Եկեղեցու ստեղծումը նշանակեց, որ ավելի շատ հայեր կհավաքվեն մի վայրում և իրենց հարազատ լեզվով կխոսեն օտար հողում: Համերգը շատ յուրահատուկ էր: Ինձ համար մեծ պատիվ էր մասնակցել նման միջոցառմանը, շատ շնորհակալ եմ և երջանիկ, որ կարողացա մասնակցել համերգին: Հատկապես ուրախ էի, որ նվագախումբը ղեկավարում էր Էդուարդ Թոփչյանը, որովհետև նա հրաշալի դիրիժոր է:
-Գիտեմ, որ երիտասարդ տարիքում Դուք երգել եք Հայկական եկեղեցում: Այդ օրերի հետ կապված ի՞նչ հիշողություններ ունեք:
-Երբ մտածում եմ Լիբանանի Զահլե քաղաքում գտնվող իմ մանկության եկեղեցու մասին, միանգամից պատկերացնում եմ  կիսախավար եկեղեցի փոքրիկ մոմերի առկայծումով, զգում եմ խնկի և մոմակալների բույրը և վերհիշում ինձ՝ 6-7 տարեկան հասակում, կանգնած երգչախմբում՝ մայրիկիս դիմաց: Զգում եմ, որ պաշտպանված եմ նրա կողմից և շրջապատված Աստծո սիրով՝ մեր եկեղեցու անհամեմատ գեղեցիկ օրհներգերն ու միջնադարյան շարականները երգելու ընթացքում, որոնք դեպի Աստված տանող ամենաուղիղ ճանապարհն են:
-Հայ արվեստագետներից ո՞վ է Ձեզ հատկապես ոգեշնչում:
-Եթե ստիպված եմ ընտրել (որովհետև նման մարդիկ շատ են), ապա կընտրեմ Քեթի Բերբերյանին: Առաջինը և ամենագլխավորը՝  ես զմայլվում եմ նրա բազմունակությամբ և արտիստիզմով, որոնք բացարձակապես անկրկնելի են: Նա ռիսկի էր դիմում, բացահայտում էր նոր ծրագիր, երգում էր բոլոր կանանց ձայներով. 20-րդ դարի շատ հանճարեղ կոմպոզիտորներ նրա համար ստեղծագործություններ են գրել: Եվ ամենակարևորը. որպես անձնավորություն նա խիստ սրամիտ էր և զվարճասեր: Ես սիրում եմ նրա հետաքրքրասեր ուղեղը և անչափ հարգում եմ կյանքի նկատմամբ նրա սերը:
-Ձեր երեխաների մասին կպատմե՞ք: Երաժշտություն սիրու՞մ են լսել:
-Իմ որդին հանգստանում է երգերիս ներքո: Նա ինձ հետ մշտապես ճամփորդել է ավելի փոքր տարիքում, մասնակցել իմ համերգներին: Միշտ լսում է, թե ինչպես է իր մայրիկը երգում, իսկ հայրիկը նվագում: Շատ երաժշտական երեխա է, նույնիսկ երգել ավելի վաղ սկսեց, քան խոսել: Ես նրա համար Կոմիտասի և Կանաչյանի օրորոցայիններն եմ երգում, հայկական երգեր եմ կատարում, տանում եմ եկեղեցի: Մյուս փոքրիկս 9 ամսական է: Երբ բարձրաձայն եմ երգում, վախենում է: Նա նույնպես սիրում է լսել իմ ձայնը:
-Իզաբել, ինչ եք այժմ պատրաստում: Նոր սաունդթրեք ձայնագրելու եք:
-Իմ նոր ձայնասկավառակը, որը կոչվում է “Troubadour and the Nightingale”, մեկ ամսից կթողարկվի: Ուրախությամբ փաստեմ, որ Ռավելի և իմ ամունու` Սերուժ Քրաջյանի ստեղծագործություններից բացի, այն կընդգրկի նաև Սայաթ-Նովայի աշուղական երգերը, որոնք մշակել է Սերուժը կամերային նվագախմբի համար:
-Երազանքներ ունե՞ք:
-Ես այնքան բախտավոր եմ և այնքան շնորհակալ այն ամենի համար, ինչ ունեմ իմ կյանքում: Ես անում եմ այն, ինչ սիրում եմ: Շնորհակալ եմ ամեն ինչի համար, և հատկապես երեխաներ ունենալուս համար. նրանք իմ կյանքի իմաստն են: Իհարկե, երազել պետք է, որովհետև առանց դրա ապրելն իմաստ չի ունենա: Այն ամենն, ինչ ձեռք եմ բերում, ինձ համար լրացուցիչ օրհնություն է: Ես մի հասարակ երազանք ունեմ՝ առողջ լինել, որպեսզի վայելեմ բոլոր օրհնությունները և կյանքի բոլոր հնարավորությունները՝  իմ երեխաների հետ: Երեխաները, կարծես, ցանկացած մոր աքիլեսյան գարշապարը լինեն: Կարծում եմ, որ եթե առողջություն չունես՝  ոչինչ չունես: Երազանքներս, ինչպես տեսնում եք, շատ հասարակ են:
Իզաբել Բայրաքդարյանը ծնվել է Լիբանանում, երգել է հայկական եկեղեցու երգչախմբում: Այնուհետև տեղափոխվել է Կանադա և զբաղվել երգով` արդեն որպես պրոֆեսիոնալ: 2000 թվականին հաղթել է Պլասիդո Դոմինգոյի կազմակերպած «Օպերալիա» մրցույթում, որը նրա առջև շատ դռներ է բացել: 2004 թվականին Բայրաքդարյանի երկրորդ` «Azulão» ձայնասկավառակը նրան բերեց «Ջունո» մրցանակ: Բացի այդ, երգչուհին առաջադրվել է նաև «Գրեմմի» մրցանակի` «Մատանիների տիրակալը» ֆիլմի երգի հիասքանչ կատարման համար: Հայ ռեժիսոր Ատոմ Էգոյանի «Արարատ» ֆիլմի սաունդթրեքում ևս հնչում է Բայրաքդարյանի ձայնը:

Армян объединяет независимость: эксклюзивное интервью Изабелл Байрагдарян «Арменпресс»
Оперная дива с армянскими корнями из Канады, всемирно известное сопрано и лауреат многочисленных международных конкурсов. Певица, выступавшая на самых престижных сценических площадках мира. Артистка, талант которой, поистине, безграничен и признан всеми.
В Армении очень любят певицу Изабелл Байрагдарян. Каждый ее приезд  становится праздников для истинных ценителей музыкального, оперного искусства. Корр. Арменпресс беседовала с замечательным человеком и прекрасной оперной певицей о ее визите в Армению, участии в церемонии открытия нового Кафедрального собора ААЦ в Москве, о ее программах и многом другом.
Изабелл, Вы не бывали в Армении уже 6 лет. Что Вы сегодня чувствуете, оказавшись на родной земле?
Очень многое переменилось в Ереване и все к лучшему. Находиться здесь -для меня неописуемая радость и наслаждение. Чем чаще я приезжаю  в Армению, тем больше ощущаю, что принадлежу этой стране, что это моя страна. Приятно видеть, как Армения меняется, становится все краше. Вижу, что жители любят свой город, что Ереван не только для туристов. Очень приятно чувствовать это.
Возможно, что Вы выступите в Ереване с концертом?
Как Вы уже знаете, 17 сентября я пела на церемонии открытия армянской церкви в Москве. Конечно, хотела бы организовать концерт и в Ереване, но цель моего визита, на сей раз, другая. Я всегда посещала Армению по разным поводам, но никогда не бывала здесь в День независимости. Наша история и именно этот праздник объединяют армян во всем мире. Нас сегодня объединяет независимость Я приехала, чтобы быть здесь и участвовать во всех мероприятиях в качестве зрителя.
Я не турист, поскольку я не чувствую себя туристом. Я в своем родном городе, к которому я чувствую свою принадлежность. Я люблю бывать в Армении без стресса подготовки к концерту.
Решение приехать было молниеносным, но, отнюдь, неслучайным. На самом деле, я должна была приехать раньше и выступить с концертом, но… моя беременность не позволила мне путешествовать… Я приезжала в Армению не только в 2004 году, приезжала и после, и даже венчалась в Гегарде. Кроме того, участвовала во многих концертах Государственного филармонического оркестра Армении.  А позже с моими хорошими друзьями из этого оркестра записала диск «Песни Комитаса», котоый в 2008 году был выдвинут на премию Грэмми.
17 сентября Вы приняли участие в церемонии освящения Армянской церкви в Москве. Что Вы чувствовали?
Огромную гордость. Я верю, что в нашей жизни самое важное - судьба и церковь. Церковь всегда остается неотделимой от нашего существования. Если у тебя нет судьбы, то ты теряешь и веру в хорошее в этой жизни. Открытие церкви означает, что больше армян соберутся в одном месте и смогут поговорить на чужбине на родном языке.  А концерт был совершенно особенным. Для меня было честью участвовать в подобном мероприятии, я очень признательна и счастлива тем, что смогла участвовать и в этом концерте. Особенно меня порадовало то, что оркестром руководил Эдуард Топчян, потому что он прекрасный дирижер.
Знаю, что Вы в детстве пели в армянской церкви, какие воспоминания с этим связаны?
Когда я думаю о церкви моего детства в городе Захле Ливана, то сразу же представляю полутемную церковь, освещаемую маленькими свечками, чувствую аромат ладана и свечей и вспоминаю себя в возрасте 6-7 лет, стоящей в хоре напротив своей мамы. Чувствовала тогда, что я защищена своей мамой и окружена любовью Господа, когда пою прекрасный гимн нашей церкви и средневековые шараканы, которые для меня – прямой путь к Господу…
Изабелл, чем Вы сейчас занимаетесь, над чем работаете?
Нал новым диском, который называется “Troubadour and the Nightingale” и появится где-то через месяц. Я рада, что кроме произведений Равеля и моего супруга Серужа Краджяна, в него войдут также ашугские песни Саят-Нова, которые аранжированы Серужем для камерного оркестра.
О чем мечтаете?
Я так счастлива и так благодарна за все, что мне дано. Я делаю то, что люблю. что мне нравится. Я благодарна за все и особенно за своих детей. В них смысл моей жизни. Конечно, мечтать надо, без этого нельзя, но все то, что мне дается -  благословение господне. У меня простая мечта – быть здоровой, чтобы пользоваться всеми благословениями и дать все своим детям.. Дети как бы являются «ахиллесовой пятой» всех матерей. Думаю, что если нет здоровья, то ничего нет. Так что, как видите, мечты у меня самые обычные…
Изабелл Байракдарян родилась в Ливане. Пела в хоре армянской церкви. Затем переехала в Канаду и занималась вокалом как профессионал. В 2000 году победила на конкурсе Пласидо Доминго, который открыл перед ней многие двери.
Второй диск певицы «Azulão», выпущенный в 2004 году, принес ей премию «Джуно». Кроме того, певица была выдвинута на премию «Грэмми» за прекрасное исполнение песни в фильме «Властелин колец».Голос Изабелл Байракдарян звучит и  в саундтреке  фильма «Арарат» армянского режиссера Атома Эгояна.