Լոնդոնի թագավորական երաժշտական ակադեմիայի անդամ Կոնստանտին Լիֆշիցը մենահամերգ կունենա Երևանում
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուս դաշնակահար և դիրիժոր, Լոնդոնի թագավորական երաժշտական ակադեմիայի անդամ Կոնստանտին Լիֆշիցը հոկտեմբերի 22-ին ելույթ կունենա մենահամերգով` Երևանյան 7-րդ միջազգային երաժշտական փառատոնի շրջանակներում: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի մամուլի ծառայությունից, Հայաստանում բազմիցս հանդես եկած դաշնակահարը մենահամերգին կներկայացնի Սկարլատիի «14 սոնատ», Բեթհովենի «Դաշնամուրի 14-րդ սոնատը (Լուսնի)» և Մետներ «Իմպրովիզացիա թիվ 2» ստեղծագործությունները: Լիֆշիցը ելույթ կունենա նաև փառատոնի եզրափակիչ համերգում, որի ժամանակ ՀՊՖՆ-ի հետ կկատարի Ռախմանինովի Դաշնամուրի 2-րդ կոնցերտը: Երեկոյին կմասնակցի նաև գերմանացի ջութակահար Կոլյա Բլախերը:
Լիֆշիցն ավարտել է Մոսկվայի Գնեսինների անվան  երաժշտական ակադեմիան: Սովորել է նաև Լոնդոնի թագավորական երաժշտական ակադեմիայում: Ելույթ է ունեցել աշխարհի հեղինակավոր բեմերում` լավագույն նվագախմբերի և դիրիժորների հետ: Ձայնագրել է երկու տասնյակ սկավառակ, որոնցից առաջինի համար արժանացել է «Տարվա լավագույն երիտասարդ արտիստ» կոչմանը: 1996 թվականին նրա ձայնագրած Բախի «Գոլդբերգ-վարիացիաներ» ստեղծագործությունն առաջադրվել է հեղինակավոր «Գրեմմի» մրցանակին և բարձր է գնահատվել երաժշտական քննադատների կողմից: «Նա, անկասկած, մեր ժամանակների ամենատաղանդավոր երաժիշտն է». այս գնահատականը Լիֆշիցին տվել է շվեյցարական մամուլը: Այժմ Լիֆշիցը  Լյուցեռնի (Շվեյցարիա) կոնսերվատորիայի պրոֆեսոր է:
Երևանյան 7-րդ միջազգային երաժշտական փառատոնի կազմակերպիչներն են ՀՀ մշակույթի նախարարությունը և ՀՊՖՆ-ը: Այն անցկացվում է առաջին տիկին Ռիտա Սարգսյանի բարձր հովանու ներքո:

В Ереване с сольным концертом выступит член Лондонской Королевской академии музыки Константин Лифшиц
В Ереване с сольным концертом выступит член Лондонской Королевской  академии музыки Константин Лифшиц
22 октября в рамках 7-го Международного музыкального фестиваля в Ереване выступит известный российский пианист и дирижер, член Лондонской Королевской академии музыки Константин Лифшиц.
Как сообщили Арменпресс, в пресс-службе Государственного филармонического оркестра Армении, в программе сольного концерта 14 сонат Скарлатти, «Лунная соната» Бетховена, и «Импровизация N 2» Метнера.
Константин Лифщиц выступит и на заключительном концерте фестиваля и исполнит с Филармоническим оркестром Армении 2-ой концерт Серея Рахманинова. На вечере выступит и немецкий скрипач Коля Блахер.
В1990годуК. Лифшиц стал стипендиатом программы «Новые имена» Российского фонда культуры и впервые дебютировал в Лондоне, после чего начал активно концертировать в странах Европы, США, Канады, Японии.
В1995годупоступил в аспирантуру Лондонской королевской академии музыки (класс проф.Х. Милна— выдающегося ученикаГвидо Агости), что знаменовало начало нового этапа в его творческой жизни. Также он параллельно занимался в Российской академии музыки имени Гнесиных в классе В. Троппа. ЗакончилБерлинский университет искусствпо специальности «дирижёр».
Лифшиц выступал на самых престижных сценах мира, с самыми известными дирижерами и оркестрами, записал более двух десятков компакт-дисков, в том числе на фирме «Denon Records».
В1995годуза свой первый диск музыкант был удостоен престижной премии «Лучший молодой артист года», которое музыканту присудило международное жюри вГамбурге. Запись «Гольдберг-вариаций» И.С.Баха, выпущенная в1996году, была номинирована на премию «Грэмми» и оценена музыкальным критиком Э.Росштейном («The New York Times»), как «самая сильная пианистическая интерпретация со времени исполнения Гульда».
Организаторы 7-го Ереванского международного музыкального фестиваля – министерство культуры и Государственный филармонический оркестр Армении. Фестиваль проводится под патронажем первой леди Армении Риты Саргсян.