«Ականատեսը». Կեսարիայից գաղթի ճանապարհի եւ 1,5 դարյա «Նարեկի» մոգական ուժի պատմությունը
«Արմենպրես»-ի Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին ընդառաջ  իրականացվող «Ականատեսը» հատուկ նախագծի երեւանյան շարքը եզրափակվում է ցեղասպանությունը վերապրած 101-ամյա Մարիամ Մեյմարյանի պատմությամբ:
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տեղաշարժվելու համար հատուկ սարքի հետ մեկտեղ բազկաթոռի կողքին մշտապես դրված են Գրիգոր Նարեկացու «Մատյան ողբերգության» պոեմն ու 90-տարվա վաղեմություն ունեցող Ավետարանը: Դրանց յուրաքանչյուր տողն առանձնակի խորհուրդ ունի 1912 թվականին Կեսարիայում ծնված Մարիամ Մեյմարյանի համար: «Չեմ լսում, բայց մինչ այսօր կարդում եմ Ավետարան եւ Գրիգոր Նարեկացի: Ավետարանը միայն աղոթքի համար չէ, այն իմաստություն է եւ գիտություն»,- վստահեցնում է պատմության հերոսուհին, ում համար ամենօրյա աղոթքը առօրյայի անբաժանելի մասն է: Չնայած ծերությամբ պայմանավորված հիվանդություններին եւ առողջության անկումներին` Մարիամը կարծում է, որ լավ կյանք է ապրել, քանի որ առաջնորդվել է Աստծո պատվիրաններով: Նա սրբորեն է պահպանում 1858 թվականին գրաբարով հրատարակված «Մատյան ողբերգության» պոեմը, որում Մարիամի հայրը մատիտով յուրաքանչյուր տողի նշանակության մասին ձեռագիր նշումներ է արել:
Մարիամ Մեյմարյանի հուշերում Մեծ եղեռն ամբողջանում է նաեւ մոր պատմածով: Վերհուշն աղոտ է, սակայն 101-ամյա ականատեսի համար մեկ բան հաստատ` «Արդար եղիր, իրավունք պաշտպանի եւ երկար կապրես»:
Կեսարիան, (նախկին անվանմամբ Մաժաք)  քաղաք Կապադովկիայում (այժմ` Թուրքիայի Կայսերի վիլայեթի վարչական կենտրոնը): Կապադովկիայի հնագույն բնակավայրերից է: Համաձայն Մովսես Խորենացու՝ կառուցել է Հայոց թագավոր Արամի կուսակալ Մշակը` իր անունով, հետագայում անունն աղավաղվել է` դարձել Մաժաք: 1915թ. Կեսարիան ուներ 60-70 հազար բնակչություն, որից 20 հազարը` հայ: Հայերն զբաղվել են արհեստներով (մասնավորապես հռչակված էին ապխտագործները) և առևտրով, հիմնել գործարաններ: Լուսավորչական հայերն ունեին երեք եկեղեցի (Ս.Աստվածածին, Ս.Լուսավորիչ, Ս.Սարգիս), ավետարանական հայերը` երկու, կաթոլիկ հայերը` մեկ: Գործել են հայկական դպրոցներ` Հայկյան, Հակոբյան, Կյումուշյան, Արամյան, Ժառանգավորաց վարժարան և որբանոց, մանկապարտեզներ, ինչպես նաև՝ մասնավոր վարժարաններ: 1915թ. Մեծ եղեռնի ժամանակ թուրքական իշխանությունները Կեսարիայի հայերին բռնությամբ տեղահանել են և մեծ մասին կոտորել: Փրկվածների մի մասը տարագրվել է օտար երկրներ: 1938թ. Կեսարիայում ապրում էր եղեռնից վերապրած շուրջ 2000 հայ: 1989թ. կար փոքրաթիվ հայ համայնք, գործում էր Ս.Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցին: 1969թ. ՀՀ Արմավիրի շրջանում հիմնվել է Նոր Կեսարիա ավանը:
Մարիամը պատմում է, որ իր մորաքույրն ու մայրը 1915 թվականին իրենց երեխաների հետ Կեսարիայից գաղթել են Կիլիկիայի Ադանա քաղաք աշխատելու գործարանում, սակայն, վերադառնալով Կեսարիա, իրենց տունը թալանված են գտել: «Նրանք գործարանում խալի են գործել, բուրդ են մանել, իսկ 1918 թվականներին նորից կոտորածներ են սկսվել եւ մայրս գաղթել է Հունաստան, իսկ մորաքույրս Բեյրութ»,- նշում է պատմության հերոսուհին` ավելացնելով, որ հայրը` Տիգրանը, ըմբիշ է եղել, ում մոտ 30 հոգուց բաղկացած ընտանիքին սպանել են:
Մարիամի դուստրը` Նվարդը, հուզմունքը թաքցնել չկարողանալով, մեջբերում է, որ դեպի Հունաստան գաղթի ճանապարհին իր տատը` Իսկուհին, բացի Մարիամից եւ քրոջից, եռյակ դուստրերի մասին է հոգ տանում: «Տատիկս եռյակ երեխաներ է ունեցել: Նա գաղթի ճանապարհին հաճախ է ուշաթափվել, ճանապարհին արաբներ են եղել եւ համոզել են, որ աղջիկներին իրենց տա, սակայն նա չի համաձայնել: Մեկ անգամ էլ ուշաթափվելուց հետո զարթնել եւ տեսել է, որ երեք աղջիկները չկան: Նրան ասել են, թե երեխաները մահացել են, սակայն տատս մինչեւ կյանքի վերջ էլ չէր հավատում, որ նրանք մահացել են կարծել է, որ հենց այդ արաբներն են տարել երեխաներին»,- պատմում է Մարիամի դուստրը:
«Հայոց ցեղասպանության թեման արդի թուրքական գրականության մեջ» գրքում  հեղինակ Ռուբեն Մելքոնյանը  «Երեխաները` Հայոց ցեղասպանության եւ բռնի կրոնափոխության զոհեր» գլխում գրում է, որ Հայոց ցեղասպանության տարիներին մեծ թվով հայ երեխաներ են առեւանգվել թուրքերի եւ քրդերի կողմից, այնուհետեւ բռնի իսլամացվել: Օրինակ` գերմանացի արեւելագետ Յոհաննես Լեփսիուսը աքսորյալ հայ կանանց, երեխաներին համարում էր «իսլամի իսկակական ավար»: Որբ մնացած հայ երեխաների մի մասը օսմանյան իշխանությունների հրամանով եւ նախաձեռնությամբ բաժանվել է մուսուլման ընտանիքներին, ինչպես նաեւ հավաքվել են թուրքական որբանոցներում եւ իսլամացվել: Այս մասին վկայող փաստեր են պահպանված օսմանյան արխիվներում, տեղ են գտել հայ պատմագրության եւ գրականության մեջ: Համադրելով տարբեր աղբյուրների ներկայացրած տվյաները` հեղինակը գրում է, որ Հայոց ցեղասպանության տարիներին հայերի բռնի իսլամացումն ու ձուլումը կատարվեն են երկու մակարդակով` պետության եւ հասարակության լայն խավերի կողմից:
Բնակություն հաստատելով Հունաստանում` Մարիամի ընտանիքը տարիներ անց` 1947 թվականին վերադառնում է Հայաստան: Մինչ այդ, 1940 թվականին Մարիամն ամուսնանում է, ունենում երեք երեխա` երկու աղջիկ եւ մեկ տղա: Մարիամը պատմում է, թե ինչպես է մորից ժառանգել գորգագործության հմտությունները: «Դեռեւս Հունաստանում եմ մորիցս սովորել գորգ գործել: Մայրս մանկաբարձ էր, լավ բժշկություն գիտեր, սակայն փոքրուց գորգագործությամբ էր զբաղվել, մանում էր, գործում, վարպետ էր ամեն ինչի»,-հպարտությամբ պատմում է Մարիամը` ընդգծելով, որ տարիներ շարունակ արդեն Երեւանում ինքը նույնպես գորգագործությամբ է զբաղվել եւ երեք թոռներից ու երեք ծոռներից յուրաքանչյուրի համար անհատական գորգ է գործել եւ նվիրել: «Իմ գործած գորգերն աշխարհի շատ երկրներով են տարածվել, չկա մեկը, որ այն տեսնի եւ չճանաչի»,- հավաստիացնում է Մարիամը, ում ձեռագործ գորգերը տարբերվում են ոչ միայն բնական թելերի հարուստ երանգներով, այլեւ հատուկ զարդանախշերով:
Հունաստանի հայ համայնքի թվաքանակը 1923թ. հասել է գագաթնակետին (120 հազ. մարդ)՝ կապված  դեռեւս 19-րդ դարի 90-ական թթ. հայկական կոտորածների, 20-րդ դարասկզբի Հայոց ցեղասպանության եւ հույն-թուրքական պատերազմի (1919 1922թթ.) հետեւանքով հազարավոր հայերի՝ դեպի այդերկիր զանգվածային գաղթի հետ։ Հետագայում,  սակայն, նկատվել է հայ բնակչության արտահոսք Հունաստանից ինչպես Խորհրդային Հայաստան, այնպես էլ եվրոպական ավելի զարգացած երկրներ ու ԱՄՆ։ Դեպի Խորհրդային Հայաստան գաղթը պայմանավորված էր հայրենադարձության քաղաքականությամբ, որին իր ակտիվ եւ ոգեւորված մասնակցությունը բերեց Հունաստանի հայ համայնքը։ 1924-27թթ., 1932-33թթ. եւ 1946-47թթ. Մեծ հայրենադարձության տարիներին Խորհրդային Հայաստանի ճամփան բռնեցին մոտ 60 հազ. հունաստանաբնակ հայեր:
Շարունակելով ընտանիքի պատմությունը` Մարիամը նշում է, որ հիշում է, թե ինչպես էին ծնողները իրենց հասակակիցների հետ երեկոյան հավաքվում եւ մինչ առավոտ երկար զրուցում Հայոց ցեղասպանության, իրենց հետ կատարվածի մասին: «Յուրաքանչյուր պատմության մասին մի ամբողջ գիրք կարելի է կազմել: Բայց որոշ բաներ էլ կան, որ չի կարելի պատմել»,- պարզաբանում է ցեղասպանության ականատեսը: Հետաքրքրկան է նաեւ հերոսուհու հորաքրոջ պատմությունը, ով հմուտ խոհարար էր եւ ապրել է Ստամբուլում թուրք ընտանիքի տանը: «Մորս հորաքույրը խոհարար է աշխատել թուրք հայտնի կառավարական պաշտոնյայի տանը, սակայն երբ նա 1968 թվականին եկավ Երեւան, արդեն 80-ն անց կին էր, ասաց, որ չնայած թուրքերը իրեն լավ են վերաբերել, սակայն միշտ էլ պատրաստ են ինչ-որ բան պատահելու դեպքում մորթել հայերին»,- ասում է Նվարդը: 1972 թվականին Մարիամը մեկնում է Ստամբուլ, գտնված հորաքրոջը այցելելու: Թուրքիայում չի բարձրաձայնում իր հայ լինելու մասին, այլ ներկայանում է որպես Եգիպտոսից ժամանած հյուր: Մարիամը վարժ տիրապետում է թուրքերենին եւ հունարենին:

«Свидетель»: История бегства из Кесарии и магической силе 1,5-векового «Нарека»
Спецпроект информационного агентства Арменпресс «Свидетель» в преддверии 100-летия Геноцида армян представляет истории людей, свидетелей и жертв этого величайшего преступления против человечества начала 20 века. На этой неделе мы представляем последнего «героя» из ереванского цикла – 101-летнюю Мариам Меймарян.
Рядом со специальным приспособлением для передвижения у кресла всегда лежат поэма Григора Нарекаци «Книга скорбных песнопений» и Евангелие 90-летней давности. Каждая строчка этих книг имеет особое значение для родившейся в 1912 году в Кесарии Мариам Меймарян.
«Не слышу, но до сих пор читаю Евангелие и Григора Нарекаци. Евангелии не только для молитвы, это мудрость и знание», - заверяет героиня истории, для которой ежедневная молитва является неотъемлемой частью быта.
Несмотря на болезни в связи с возрастом и перепады здоровья, Мариам считает, что прожила хорошую жизнь, так как руководствовалась заповедями Бога. Она свято хранит изданную в 1858 году на грабаре (древнеармянском языке – ред.) поэму «Книга скорбных песнопений», в которой ее отец карандашом делал записи на каждой строчке, объясняя ее значение.
В памяти Мариам Меймарян Геноцид армян получает целостный облик также и по рассказам ее матери. Воспоминания туманные, однако для 101-летней свидетельницы четко понятно одно – «Будь справедлив, защищай право и будешь жить долго».
КЕСАРИЯ, Кайсери (в древности — Мажак, Евсебия), город и область в Ангорском вилайете Турции, в северной части Киликии, в бассейне притока р. Алис (Кызыл-Ирмак) — Карасу. В древности Кесария находилась в пределах исторической Каппадокии (центр. Малая Азия).В 1471 Кесарией овладели турки-османы и включили в состав Ангорского эялета. Согласно данным англичанина Киннейра, в 1813 в городе насчитывалось 25 тыс. жителей, из коих 15 тыс. составляли армяне.
В канун первой мировой войны в Кесарии насчитывалось около 70 тыс. армян, из коих 19 тыс. — в городе, остальные — в 34 селах. В ноябре 1914 сотни кесарийцев с большими трудностями перешли в Закавказье и влились в ряды армянских добровольческих отрядов.
В феврале 1915 в Кесарии прокатилась волна обысков и арестов. Изданные историком А. Алпояджяном копии официальных турецкий документов свидетельствуют, что правитель Кесарии весной и летом 1915 получал от центральных турецких властей многочисленные инструкции относительно депортации и истребления армянского населения. В мае 1915 множество кесарийских армян было угнано на принудительные работы. С начала июня до 18 сентября 54 видных представителя армянской интеллигенции и национально-освободительной борьбы были подвергнуты смертной казни через повешение. Осуществление депортации армянского населения Кесарии было поручено отрядам четников.
С 8 июня по 22 сентября из города и сел 17 караванами было депортировано около 65 тыс. армян, подавляющая часть которых была истреблена в окрестностях Ази-зие, в ущелье между Кемереком и Шар-Гышла, на подступах к Урфе. До Алеппо дошло лишь 7—8 тыс. человек.
По данным 1924, в Кесарии проживало 2654 армянина. До 1932, вследствие насильственного обращения в магометанство и вынужденной эмиграции, их число сократилось до 1600.
В 1989 году в Кесарии действовала маленькая армянская община и церковь Св. Григория Просветителя. В 1969 году в Армавирской области Армении был создан населенный пункт Новая Кесария.
Мариам рассказывает, что ее мать и тетя в 1915 году вместе с детьми поехали из Кесарии в киликийский город Адана, чтобы работать на заводе, однако, вернувшись в Кесарию, нашли свой ограбленный дом.
«Они ткали ковер на заводе, пряли ткань, а в 1918 году снова началась резня армян, и моя мать эмигрировала в Грецию, а тетя – в Бейрут», - отмечает наша героиня, добавив, что ее отец – Тигран, был боксером и его семью почти из 30 человек убили.
Дочь Мариам – Нвард, не сумев скрыть свое волнение, отмечает, что по пути в Грецию ее бабушка – Искуи, кроме Мариам и ее сестры, заботиться также о дочках-тройняшках.
«Бабушка родила тройняшек. По пути бегства она часто падала в обморок. По дороге ей встретились арабы, которые убеждали ее дать девочек им, однако она не согласилась. Однажды после обморока она очнулась и увидела, что тройняшек нет. Ей сказали, что дети умерли, однако бабушка до конца жизни не верила, что они умерли, думала, что именно эти арабы украли дочерей», - рассказывает дочка Мариам.
В книге «Тема Геноцида армян в современной турецкой литературе» Рубен Мелконян в главе «Дети – жертвы Геноцида армян и насильного вероизменения» пишет, что в годы Геноцида армян много армянских детей было похищено турками и курдами. Этих детей потом исламизировали.
Например, немецкий востоковед Иоганнес Лепсиус считал депортированных армянских женщин и детей «настоящей добычей ислама». Часть оставшихся сиротами армянских детей по приказу и инициативе османских властей была роздана мусульманским семьям, а также собрана в турецких детских приютах и исламизирована. Факты об этом сохранились в османских архивах, армянской историографии и литературе.
Сопоставляя представленные в разных источниках данные, Мелконян пишет, что ассимиляция и исламизация армян во время Геноцида проходила на двух уровнях – государственном и широком общественном.
Поселившись в Греции, семья Мариам спустя годы возвращается в Советскую Армению (в 1947 году). До этого, в 1940 году Мариам выходит замуж, рожает трех дочек и одного сына. Мариам рассказывает, как унаследовала от матери навыки ковроделия.
«Еще в Греции я научилась у матери ткать ковры. Мать была акушеркой, хорошо знала медицину, однако с детства занималась ковроделием, была мастером на все руки», - с гордостью рассказывает она, подчеркнув, что много лет уже в Ереване она сама занималась ковроделием, соткала и подарила каждому из трех внуков и трех правнуков по ковру.
«Созданные мною ковры распространены во многих странах мира. Если кро увидит их, то сразу различит мои работы», - заверяет Мариам. Созданные ею ковры различаются не только богатой палитрой природных ниток, но и особыми узорами.
В 1923 году количество армянской общины Греции достигло своего пика – 120 тыс. человек. Это связано с массовой миграцией армян в эту страну после армянских погромов в 90-ых годов 19-ого века, Геноцида армян в начале 20-ого века и греко-турецкой войны 1919-22 гг.
В дальнейшем, однако, начался отток армянского населения из Греции как в Советскую Армению, так и в более развития европейские страны и США. Отток армян в Советскую Армению был связан с политикой репатриации, в котором приняла активное участие армянская община Греции.
В 1924-27, 1932-33 и 1946-47 гг. во время Большой репатриации в Советскую Армению вернулись около 60 тыс. армян, проживающих в Греции.
Продолжая историю семьи, Мариам отмечает, что помнит, как родители по вечерам собирались со своими сверстниками и до утра говорили о Геноциде армян, о том, что произошло с ними.
«По каждому из этих рассказов можно написать целую книгу. Но и есть и такие вещи, о которых рассказывать невозможно», - объясняет свидетельница Геноцида армян.
Интересна также история тети Мариам с отцовской стороны, которая была хорошим поваром и жила в доме турецкой семьи в Стамбуле.
«Тетя моей мамы работала поваром в доме известного турецкого чиновника. Когда в 1968 году, когда она приехала в Ереван, ей было уже за 80 лет. Она сказала, что хотя турки с ней обращались хорошо, однако они всегда готовы зарезать армянина, если что-то случится», - сказала Нвард.
В 1972 году Мариам поехала в Стамбул, чтобы встретиться с сестрой, которую наконец нашла. В Турции она не говорит о том, что является армянкой, а представляется гостей из Египта. Мариам прекрасно владеет турецким и греческим языками.