Արա Գոչունյանը Պոլսում հայկական սրբավայրերի անվտանգության իմաստով մտահոգություններ չի տեսնում
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պոլսո հայոց պատրիարքարանի հարևան թաղամասում գտնվող հայկական եկեղեցու բակում մայիսի 5-ին հնչած կրակոցները նյութական և ֆիզիկական վնաս չեն պատճառել։ «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Ստամբուլում լույս տեսնող «Ժամանակ» թերթի գլխավոր խմբագիր Արա Գոչունյանը տեղեկացրեց, որ կրակոցները խաթարել են եկեղեցում այդ պահին պատարագի մասնակցող հավատացյալների անդորրը։ «Հայկական սրբավայրերի անվտանգությունը խախտվելու վտանգ չկա, սա առանձին դեպք է, որ հիմք չի տալիս մտահոգության, սակայն նաեւ անտեսվել չի կարող»,-ասաց Գոչունյանը։ Մի քանի երիտասարդներից կազմված խումբը եկեղեցու մուտքի առաջ կրակել է՝ խուճապ առաջացնելով հավաքվածների շրջանում։
Ոչ աշխատանքային օրվա պատճառով «Արմենպրես»-ին չհաջողվեց կապվել Պոլսո հայոց պատրիարքարան։ Գոչունյանը, սակայն, նշեց, որ պատրիարքարանը առանձին հայտարարությամբ հանդես չի եկել:
Պոլսո հայոց պատրիարքարանի թաղամասի հարևան թաղամասում գտնվող մայր եկեղեցում մայիսի 5-ին` տեղի ժամանակով մոտավորապես 10:30-ին` պատարագի ժամանակ, անհայտ անձանց խումբը հենց տաճարի մուտքի մոտ 7 անգամ օդ կրակելուց հետո փախուստի է դիմել: Կատարվածը գտնվում է իրավապահ մարմինների ուշադրության կենտրոնում։ Կոստանդնուպոլսի այդ թաղամասում ապրում են ինչպես տեղի հայերը, այնպես էլ վերջին տարիներին տեղափոխվածները։
«Ռադիկալ» պարբերականին պոլսահայ համայնքի ներկայացուցիչ Կարո Պայլանը փոխանցել է, որ հարձակման հետևանքով, բարեբախտաբար, որևէ մեկը չի տուժել: Կարո Պալյանը նշել է, որ Թուրքիայի` ահաբեկչության դեմ պայքարի և անվտանգության մարմինները հետաքննում են դեպքը` փորձելով կազմել արարքը կատարողի ֆոտոռոբոտը: Կրակոցների հեղինակները որևէ բան չեն բղավել և ոչ մի կարգախոս չեն հնչեցրել:
Այս տարվա ապրիլի 27-ին 30-40 հոգանոց մի խումբ ցերեկվա ժամերին հարձակվել էր Աթաշեհիրի Նոր հույս եկեղեցու վրա: Եվս մեկ հարձակում էլ եղել էր Բուրգազ կղզում գտնվող Սուրբ Հովհաննես հույն ուղղափառ եկեղեցու վրա:

Ара Гочунян не видит причин для беспокойства в плане безопасности армянских святынь Стамбула
Прозвучавшие 5 мая во дворе армянской церкви в Стамбуле, рядом с Армянской патриархией Константинополя, выстрели не нанесли никакого материального и физического урона. В беседе с Арменпресс об этом сказал главный редактор издающейся в Стамбуле газеты «Жаманак» («Время») Ара Гочунян, сообщив, что выстрели помешали проходящему в этот момент в церкви богослужению.
«Нет опасности нарушения безопасности армянских святынь, это единичный случай, который не дает повода для беспокойства, но и не может быть игнорирован», - сказал Гочунян.
Группа из нескольких молодых людей произвела выстрелы во дворе церкви, создав панику среди собравшихся в церкви верующих.
Из-за нерабочего дня агентству Арменпресс не удалось связаться с Армянской патриархией Константинополя. Однако, Гочунян отметил, что патриархия не выступала с отдельным заявлением.
В Кафедральном соборе Армянской патриархии Константинополя, который находится в квартале Гум Гапу, 5 мая примерно в 10:30 по местному времени во время богослужения группа неизвестных лиц 7 раз выстрелила в воздух и скрылась. Инцидент находится в центре внимания правоохранительных органов. В этом квартале Стамбула проживают как местные, так и недавно переехавшие армяне.
Представитель армянской общины Турции Каро Палян сообщил турецкому изданию «Радикал», в результате инцидента, к счастью, никто не пострадал.
Каро Палян отметил, что органы Турции по борьбе против терроризма и органы безопасности расследуют инцидент, пытаясь составить фоторобот преступников. Преступники ничего не кричали и не озвучили никаких лозунгов.
Напомним, что 27 апреля текущего года группа из 30-40 человек в дневное время напала на церковь Новая надежда в Аташехире. Еще одно нападение было совершено на греческую православную церковь, которая находится на острове Бургас.