Արա Գոչունյանը Պոլսում հայկական սրբավայրերի անվտանգության իմաստով մտահոգություններ չի տեսնում
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պոլսո հայոց պատրիարքարանի հարևան թաղամասում գտնվող հայկական եկեղեցու բակում մայիսի 5-ին հնչած կրակոցները նյութական և ֆիզիկական վնաս չեն պատճառել։ «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Ստամբուլում լույս տեսնող «Ժամանակ» թերթի գլխավոր խմբագիր Արա Գոչունյանը տեղեկացրեց, որ կրակոցները խաթարել են եկեղեցում այդ պահին պատարագի մասնակցող հավատացյալների անդորրը։ «Հայկական սրբավայրերի անվտանգությունը խախտվելու վտանգ չկա, սա առանձին դեպք է, որ հիմք չի տալիս մտահոգության, սակայն նաեւ անտեսվել չի կարող»,-ասաց Գոչունյանը։ Մի քանի երիտասարդներից կազմված խումբը եկեղեցու մուտքի առաջ կրակել է՝ խուճապ առաջացնելով հավաքվածների շրջանում։
Ոչ աշխատանքային օրվա պատճառով «Արմենպրես»-ին չհաջողվեց կապվել Պոլսո հայոց պատրիարքարան։ Գոչունյանը, սակայն, նշեց, որ պատրիարքարանը առանձին հայտարարությամբ հանդես չի եկել:
Պոլսո հայոց պատրիարքարանի թաղամասի հարևան թաղամասում գտնվող մայր եկեղեցում մայիսի 5-ին` տեղի ժամանակով մոտավորապես 10:30-ին` պատարագի ժամանակ, անհայտ անձանց խումբը հենց տաճարի մուտքի մոտ 7 անգամ օդ կրակելուց հետո փախուստի է դիմել: Կատարվածը գտնվում է իրավապահ մարմինների ուշադրության կենտրոնում։ Կոստանդնուպոլսի այդ թաղամասում ապրում են ինչպես տեղի հայերը, այնպես էլ վերջին տարիներին տեղափոխվածները։
«Ռադիկալ» պարբերականին պոլսահայ համայնքի ներկայացուցիչ Կարո Պայլանը փոխանցել է, որ հարձակման հետևանքով, բարեբախտաբար, որևէ մեկը չի տուժել: Կարո Պալյանը նշել է, որ Թուրքիայի` ահաբեկչության դեմ պայքարի և անվտանգության մարմինները հետաքննում են դեպքը` փորձելով կազմել արարքը կատարողի ֆոտոռոբոտը: Կրակոցների հեղինակները որևէ բան չեն բղավել և ոչ մի կարգախոս չեն հնչեցրել:
Այս տարվա ապրիլի 27-ին 30-40 հոգանոց մի խումբ ցերեկվա ժամերին հարձակվել էր Աթաշեհիրի Նոր հույս եկեղեցու վրա: Եվս մեկ հարձակում էլ եղել էր Բուրգազ կղզում գտնվող Սուրբ Հովհաննես հույն ուղղափառ եկեղեցու վրա:

Ara Kochunian does not see concerns about security of Armenian churches in Constantinople
YEREVAN, MAY 5, ARMENPRESS: The shots fired on May 5 in the yard of the Armenian Church, located nearby the Armenian Patriarchate in Constantinople, did not cause any material and physical damages.Armenpress was reported by the Editor-in Chief of the “Zhamanak” (Times) Newspaper Ara Kochunian that the shots undermined the peace of the believers participating in the liturgy held in the church. “There is no danger threatening the security of the Armenian churches. This is a separate case, which does not give reasons to worry, though it should not be ignored”, - said the Editor-in Chief of the “Zhamanak” Newspaper.
Because of the day-off, Armenpress could not contact the Armenian Patriarchate in Constantinople. Nevertheless, Ara Kochunyan stated that the Patriarchate did not make any announcement on the case.
At about 12:30 am on May 5 a group of unknown persons fired seven shots during the liturgy at the entrance of the Church of the Armenian Patriarchate in Constantinople, in Gum Gapu district and then fled away.
As reported by the Turkish Radikal, the representative of the Armenian community of Constantinople Karo Palyan stated that after the shots the Armenians of Constantinople, participating in the liturgy and accompanied by children, panicked. Fortunately, no one was hurt in the attack. He said that the case is investigated by the bodies struggling against terrorism and security organizations of Turkey, which try to make the fotorobot of the criminals. The criminals, unfortunately, did not say anything and did not sound any slogan.