Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածների մեծամասնությունը Հայաստանում կանայք են
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարության սոցիալական ապահովության պետական ծառայությունում կենսաթոշակ է ստանում ցեղասպանություն վերապրած 55 կենսաթոշակառու: Ազգային վիճակագրական ծառայության սոցիալական ոլորտի եւ բնակչության վիճակագրության բաժնի պետ Նելլի Բաղդասարյանն «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց, որ 2013 թվականի ապրիլի տվյալներով` Հայաստանում կենսաթոշակ է ստանում Օսմանյան Թուրքիայի կողմից իրականացված Հայոց ցեղասպանությունը վերապրած 55 անձ, նրանցից 43-ը կին է, 12-ը տղամարդ:
2011 թվականի տվյալներով` Հայաստանի Հանրապետությունում բնակվում էր 1915 թվականին Օսմանյան Թուրքիայի կողմից իրականացված Հայոց ցեղասպանությունը վերապրած 141 անձ: Նրանցից 109-ը կին էր, 32-ը` տղամարդ: Դրանից երեք տարի առաջ հանրապետությունում Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածների թիվը 250 է:
Հայաստանի Հանրապետության կառավարության «Պետական կենսաթոշակների մասին» ՀՀ օրենքի կիրարկումն ապահովելու մասին իրավական ակտի 53-րդ կետի համաձայն մինչեւ 1915 թվականը (ներառյալ) Արեւմտյան Հայաստանում եւ օսմանյան Թուրքիայի այլ վայրերում ծնված, Հայոց ցեղասպանությունը վերապրած հայերին վճարվում է նշանակված (վերահաշվարկված) կենսաթոշակի 150 տոկոսը: 2006 թվականից նոյեմբերից Արեւմտյան Հայաստանում եւ Օսմանյան Թուրքիայի այլ վայրերում մինչեւ 1915թ. (ներառյալ) ծնված եւ Հայոց ցեղասպանությունը վերապրած անձանց կենսաթոշակին տրվող հավելման չափը սահմանվել է 25 հազար դրամ` նախկին 5 հազար դրամի փոխարեն: ՀՀ կառավարության որոշմամբ` Հայոց ցեղասպանությունը վերապրած կենսաթոշակառուների համար արտոնյալ պայմաններ են ստեղծված:

В Армении проживает 54 очевидца Геноцида армян в Османской Турции
В Государственной службе социального обеспечения министерства труда и социальных вопросов Армении получают пенсии 55 человека, переживших Геноцид армян. Как сказала в беседе с Арменпресс начальник отдела социальной сферы и статистики населения Национальной статистической службы Армении Нелли Багдасарян, по данным на апрель 2013 года, в Армении проживают 55 пенсионера, переживших Геноцид армян в Османской империи, причем 43 из них – женщины.
По данным 2011 года, в Армении из этой категории граждан находится на учете 141 человек, из них 109 женщин. За три года до этого, живых свидетелей Геноцида армян в стране было 250.
Согласно 53-ому пункту правового акта об обеспечении применения закона  Республики Армения «О государственных пенсиях», армянам, рожденным в Западной Армении и других районах Османской империи до 1915 года включительно и пережившим Геноцид армян, выплачивается 150 % назначенной им пенсии.
С ноября 2006 года в качестве доплаты к пенсиям для этой категории граждан Армении установлена сумма в 25 тысяч драмов вместо прежних 5 000. Решением правительства Армении, для этой категории пенсионеров-граждан Армении действуют  льготные условия.