Հայաստանում բազմացող Վանա կատուներն ունեն տեսակին բնորոշ բոլոր առանձնահատկությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանից և ԱՄՆ-ից Հայաստան բերված Վանա կատուներն ունեն այդ տեսակին բնորոշ բոլոր հատկությունները՝ ի տարբերություն Թուրքիայում բազմացող Անգորական կատուների, որոնք թուրքերը փորձում են ներկայացնել որպես Վանա կատու։ «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Հայաստանում վանա կատուների բուծումը կազմակերպող Դավիթ Մաթևոսյանը նշեց, որ կատուների թվաքանակը մեր երկում արդեն անցել է 70-ից, իսկ ողջ աշխարհում դրանց թիվը հասնում է 2000-ի։ «Վանա կատուներին Հայաստան բերելու և տեղում բազմացնելու գաղափար ունեինք դեռ 1990-ական թվականներից։ Մի խումբ կենդանասերներով ուսումնասիրեցինք տեսակի առանձնահատկությունները, ապա Հայաստան բերեցինք առաջին կատուներին»,- նշեց Մաթևոսյանը։ Նրա խոսքով՝ ցանկություն կա ավելացնել նրանց թիվը, թեև մեծամասշտաբ բազմացման համար հարկավոր է ունենալ համապատասխան բուծարան։
Դավիթ Մաթևոսյանի խոսքով` սխալ է այն կարծիքը, թե Վանա կատուն պարտադիր պետք է ունենա տարբեր գույնի աչքեր. այս կատուները կարող են ունենալ երկու դեղին, երկու կապույտ կամ մեկ դեղին և մեկ կապույտ աչք։ Կարևորը մարմնի կառուցվածքն է, նարնջագույն ականջները, պոչը և, իհարկե, բնավորությունը։ «Վանա կատուն չափազանց նվիրված է տիրոջը։ Նա ոչ այնքան կապված է տեղանքին, որքան մարդկանց։ Հատկանշական է, որ այս կատուները հետևում են իրենց տերերին և չեն բաժանվում նրանցից»,- ավելացրեց Մաթևոսյանը։ Նրա խոսքով՝ Վանա կատուների համար բնորոշիչ է նաև մազածածկույթը. կենդանու մորթիի 70-80 տոկոսը սպիտակ է, իսկ գլխի և պոչի հատվածում կարող է ունենալ այլ գունավորում։ «Վանա կատուները կատվազգիներից միակն են, որ սիրում են ջրի հետ շփումը։ Այդ պատճառով էլ նրանց թաթերի արանքում առաջացել են լողակներ, որը բնորոշ է ջրային կենդանիներին»,- ասաց Մաթևոսյանը։
Վանա կատուն Արևմտյան Հայաստանում՝ Վանա լճի շրջակայքում տարածված կատվի տեսակ է, որը գոյություն ունի ավելի քան երկու հազար տարի։ Դասական Վանա կատվի գեղմի նշանների գույնը համապատասխանում է Վանա լճի` արևածագի կամ մայրամուտի գույնին։ Դասական գույնի Վանա կատուների մոտ նշանները գտնվում են մորթու այն մասերի վրա, որոնք կգտնվեին ջրի մակերեսից բարձր, եթե կատուն լողար լճի մեջ արևածագին կամ մայրամուտին` այնպիսի տպավորություն թողնելով` կարծես թե արևն ինքն է թողել կատվի մորթու վրա այդ ծիրանագույն նշանները։

Van cats breed in Armenia have all traits characteristic to this type
YEREVAN, MARCH 14, ARMENPRESS. Van cats brought to Armenia from Russia and the USA have all the traits characteristic to this type, unlike Angora cats bred in Turkey. Turkey makes attempts to introduce the later as Van cats. In a conversation with "Armenpress" Davit Matevosyan, breeding Van cats in Armenia, stated that the number of cats in our country exceeds 70. Their total number in the world reaches 2000. Davit Matevosyan noted: "The idea of binging Van cats to Armenia and breeding them here came to my mind yet in 1990s. We have studied the main peculiarities of the type together with a group of animal lovers and brought the first cats to Armenia." According to him they desire to increase the number, but a special breeding ground is needed for that purpose.
Among other things Davit Matevosyan noted that there is a widespread misleading opinion that Van cats should indispensably have different colored eyes. According to him Van cat is extremely loyal to its owner. People are far more important for this type, than the territory. Matevosyan also highlighted: "It's of a certain importance that these cats always follow the owners and never depart from them."
The Van cat has been reported living in the vicinity of the city of Van for centuries. Their most notable genetic characteristic is their almond-shaped eyes that often are mismatched colours. The most valued and valuable members of the type generally have one amber-green eye and one blue eye.