Հայաստանում բազմացող Վանա կատուներն ունեն տեսակին բնորոշ բոլոր առանձնահատկությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանից և ԱՄՆ-ից Հայաստան բերված Վանա կատուներն ունեն այդ տեսակին բնորոշ բոլոր հատկությունները՝ ի տարբերություն Թուրքիայում բազմացող Անգորական կատուների, որոնք թուրքերը փորձում են ներկայացնել որպես Վանա կատու։ «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Հայաստանում վանա կատուների բուծումը կազմակերպող Դավիթ Մաթևոսյանը նշեց, որ կատուների թվաքանակը մեր երկում արդեն անցել է 70-ից, իսկ ողջ աշխարհում դրանց թիվը հասնում է 2000-ի։ «Վանա կատուներին Հայաստան բերելու և տեղում բազմացնելու գաղափար ունեինք դեռ 1990-ական թվականներից։ Մի խումբ կենդանասերներով ուսումնասիրեցինք տեսակի առանձնահատկությունները, ապա Հայաստան բերեցինք առաջին կատուներին»,- նշեց Մաթևոսյանը։ Նրա խոսքով՝ ցանկություն կա ավելացնել նրանց թիվը, թեև մեծամասշտաբ բազմացման համար հարկավոր է ունենալ համապատասխան բուծարան։
Դավիթ Մաթևոսյանի խոսքով` սխալ է այն կարծիքը, թե Վանա կատուն պարտադիր պետք է ունենա տարբեր գույնի աչքեր. այս կատուները կարող են ունենալ երկու դեղին, երկու կապույտ կամ մեկ դեղին և մեկ կապույտ աչք։ Կարևորը մարմնի կառուցվածքն է, նարնջագույն ականջները, պոչը և, իհարկե, բնավորությունը։ «Վանա կատուն չափազանց նվիրված է տիրոջը։ Նա ոչ այնքան կապված է տեղանքին, որքան մարդկանց։ Հատկանշական է, որ այս կատուները հետևում են իրենց տերերին և չեն բաժանվում նրանցից»,- ավելացրեց Մաթևոսյանը։ Նրա խոսքով՝ Վանա կատուների համար բնորոշիչ է նաև մազածածկույթը. կենդանու մորթիի 70-80 տոկոսը սպիտակ է, իսկ գլխի և պոչի հատվածում կարող է ունենալ այլ գունավորում։ «Վանա կատուները կատվազգիներից միակն են, որ սիրում են ջրի հետ շփումը։ Այդ պատճառով էլ նրանց թաթերի արանքում առաջացել են լողակներ, որը բնորոշ է ջրային կենդանիներին»,- ասաց Մաթևոսյանը։
Վանա կատուն Արևմտյան Հայաստանում՝ Վանա լճի շրջակայքում տարածված կատվի տեսակ է, որը գոյություն ունի ավելի քան երկու հազար տարի։ Դասական Վանա կատվի գեղմի նշանների գույնը համապատասխանում է Վանա լճի` արևածագի կամ մայրամուտի գույնին։ Դասական գույնի Վանա կատուների մոտ նշանները գտնվում են մորթու այն մասերի վրա, որոնք կգտնվեին ջրի մակերեսից բարձր, եթե կատուն լողար լճի մեջ արևածագին կամ մայրամուտին` այնպիսի տպավորություն թողնելով` կարծես թե արևն ինքն է թողել կատվի մորթու վրա այդ ծիրանագույն նշանները։

«Ванские» кошки по цветовой гамме подобны озеру Ван, каким оно бывает при восходе и закате солнца
«Ванские» кошки, завезенные в Армению из России и США, обладают всеми теми особенностями, которые присущи этой породе в отличие от разводимых в Турции ангорских кошек, которые турки пытаются выдать за «Ванских». Как сказал в беседе с Арменпресс Давид Матевосян, занимающийся организаций процесса разведения этой породы кошек в Армении, в нашей стране «ванских» кошек уже более 70-ти, а во всем мире их число достигает 2000. «Идея разведения этой кошачьей породы в Армении зародилась еще в 1990-х., тогда и были завезены в страну первые «ванские» кошки», - сказал он.
По словам Давида Матевосяна, распространенным заблуждеиием является мнение о том что у «ванских» кошек должны быть глаза разного цвета: на самом деле, у них могут быть оба желтых или синих глаза, а может и быть и один желтый, а другой - синий. «Главное, «телосложение» этих кошек:  оранжевые уши, хвост и, конечно, характер. «Ванские» кошки очень привязаны и преданы своим хозяевам, т.е. не столько к месту, как обычные кошки, сколько к человеку. Примечательно, что они готовы следовать за своими хозяевами повсюду, не желая расставаться с ними, - сказал Матевосян.
По его словам, «Ванские» кошки имеют и характерную шерстку: она на 70-80 % - белая, но голова и уши могут иметь иной окрас.  «Ванские» кошки – единственные из племени «кошачьих», которые не только не избегают, но любят воду. Именно поэтому у них на лапах образовались плавники -  характерные для водоплавающих.
«Ванские» кошки были распространены в Западной Армении – в окрестностях озера Ван, они существуют более двух тысячелетий. Цветовая гамма  классической «ванской» кошки соответствуют цветам озера Ван – каким оно бывает при восходе и закате солнца.