«Միսս Հայաստան 2013» գեղեցկության մրցույթի անցկացման հարցը հստակեցվում է
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Միսս Հայաստան-2013» գեղեցկության եւ նրբագեղության ազգային մրցույթի անցկացումն այժմ քննարկման փուլում է:  «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում` «Միսս Հայաստան» ազգային գործակալության տնօրեն Կարեն Արիստակեսյանը նշեց, որ մրցույթն անցկացնելու մասին վերջնական որոշումը կկայացվի առաջիկա օրերի ընթացքում:
««Միսս Հայաստան 2013»-ի անցկացումը պահանջում է լուրջ նախապատրաստական աշխատանք: Անհրաժեշտ է անել ամեն ինչ, որպեսզի անցկացնելու դեպքում մրցույթը լինի ընդգրկուն: Անցկացման դեպքում այն տեղի կունենա մայիսի վերջին»,- ասաց Արիստակեսյանը: Նա նշեց, որ այժմ քննարկման փուլում են մրցույթի անցկացման վերաբերյալ բոլոր` այդ թվում ֆինանական կողմին վերաբերող մանրամասները:
2012 թվականի ապրիլի Գաբրիել Սունդուկյանի անվան ակադեմիական թատրոնում կայացել է «Միսս Հայաստան 2012» մրցույթը, որի հաղթող է ճանաչվել Երեւանը ներկայացնող  20-ամյա Աննա Առաքելյանը, ով սակայն Հայաստանի` համապատասխան ֆինանսական միջոցների` հովանավորների բացակայության եւ մրցույթի հեռարձակման իրավունք ձեռք բերելու համար տեղական հեռուստաալիքների միջեւ համաձայնության չգալու պատճառով չի մասնակցել Մոնղոլիայի Օրդոս քաղաքում օգոստոսի 18-ին կայանալիք «Միսս Աշխարհ 2012»-ին:
«Այս տարի մեր նպաատակն է այնպես անել, որ ազգային մրցույթ կազմակերպելու դեպքում, անպայման ապահովվի մասնակցություն նաեւ «Միսս Աշխարհ 2013»-ին»,- ասաց զրույցում գործակալության տնօրենը: Նրա գնահատմամբ` փոփոխությունների կարիք է զգում նաեւ մրցույթի անցկացման ձեւաչափում:
1996 թվականից սկսած, առաջին անգամ Հարավային Կովկասում Երեւանի Կամերային թատրոնն անցկացրեց այս մրցույթը։ Մինչ 2012 թվականը Հայաստանում անցկացվել է 9 «Միսս Հայաստան» ազգային մրցույթներ։
«Միսս Հայաստան» մրցույթի ներկայացուցիչները մասնակցել են մի շարք միջազգային մրցույթների` «Միսս Եվրոպա», «Միսս Ասիա եւ Օվկիանոս», «Միսս Անդրկովկաս», «Միսս ԱՊՀ»: Հայաստանը վերջին անգամ մասնակցել է «Միսս աշխարհ» գեղեցկության մրցույթին 2007 թվականին:

Уточняется вопрос проведения конкурса красоты «Мисс Армения-2013»
Вопрос проведения конкурса красоты «Мисс Армения-2013»еще на стадии обсуждения. Как передал в беседе с Арменпресс директор национального агентства Карен Аристакесян, окончательное решение будет принято в ближайшие дни.
«Проведение конкурса требует серьезной подготовки. При соответствующем решении он состоится в конце мая», - сказал Аристакесян. А пока тщательно рассматриваются все вопросы, включая финансовый.
В апреле 2012г. в Академическом театре им. ГабриелаСундукяна состоялся конкурс «Мисс Армения-2012», победительницей которого стала представительница Еревана 20-летняя Анна Аракелян, которая не приняла участие в состоявшемся в августе в Монголии конкурсе «Мисс мира-2012», по причине отсутствия спонсоров и несогласия между местными каналами в вопросе трансляции конкурса.
«В этом году мы стремимся (в случае утверждения национального конкурса) обязательно обеспечить участие в конкурсе «Мисс мира-2013», - сказал директор. По его словам, в пересмотре нуждаетсяи формат проведения конкурса.
В 1996г. впервые на Южном Кавказе конкурс проводился в Ереванском камерном театре. До 2012г. состоялось 9 конкурсов «Мисс Армения».
Представительницы республики участвовали в ряде международных конкурсов: «Мисс Европа», «Мисс Азия и Океания», «Мисс Закавказье», «Мисс СНГ». В последний раз Армения участвовала в конкурсе «Мисс мира» в 2007г.