Հայաստանն ԱՄՆ-ի համար արժեքավոր բարեկամ ու գործընկեր պետություն է. Ջոն Հեֆերն
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ում պաշտոնավորումն է սկսել նոր պետքարտուղար Ջոն Քերին: Հարավային Կովկասի եւ մասնավորապես Հայաստանի նկատմամբ ԱՄՆ քաղաքականության գերակայությունների մասին «Արմենպրես»-ը զրուցեց ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ջոն Հեֆերնի հետ:
-ԱՄՆ պետքարտուղարի պաշտոնում Ջոն Քերիի պաշտոնակալմամբ կփոխվի՞ արդյոք ԱՄՆ քաղաքականությունը Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում եւ հատկապես Հայաստանում:
-Հայաստանը Միացյալ Նահանգների համար արժեքավոր բարեկամ ու գործընկեր պետություն է: Մեր հարաբերություններն ավելի քան 20 տարվա պատմություն ունեն, և մենք ունենք ընդհանուր շահերի լայն շրջանակ, մասնավորապես՝ խաղաղության պահպանում ու տարածաշրջանային անվտանգություն, մեր տնտեսությունների համար շահեկան առևտրի ու ներդրումների խթանում, ժողովրդավարական գործընթացների ու օրենքի գերակայության առաջ մղում: Մենք նաև հետաքրքրված ենք Հայաստանի երկարաժամկետ տնտեսական զարգացմամբ: Տնտեսական համագործակցության հարցերով հայ-ամերիկյան միջկառավարական հանձնախումբը քննության է առնում գործնական միջոցներ, որոնք զարկ կտան Հայաստանի տնտեսության մրցունակությանը և կխորացնեն հայ-ամերիկյան առևտրատնտեսական կապերը: Միացյալ Նահանգները կարևորում է Հայաստանի հետ իր ունեցած ամուր կապերը: Մենք ցանկանում ենք տեսնել առավել ուժեղ ու առավել բարեկեցիկ Հայաստան:
-Ինչպիսի՞ դիրքորոշում կորդեգրի նոր պետքարտուղարը հայ-ամերիկյան հարաբերությունների, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման, Հայաստանին եւ Արցախին տրվող աջակցության եւ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցերում:
-ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին պետդեպարտամենտի ղեկավարի պաշտոնում հաստատվելու հետ կապված Սենատում անցկացված լսումների ժամանակ հանդես է եկել այդ խնդիրների վերաբերյալ հայտարարություններով: Նա նշել է. «Միացյալ Նահանգները կարծում է, որ հակամարտության կողմերը պետք է խնդիրը լուծեն դիվանագիտական ճանապարհով: Վարչակազմը ավելի վաղ հայտարարել է, որ դեմ է կողմերի այն քայլերին, որոնք մեծացնում են լարվածությունը տարածաշրջանում և սպառնում են վնաս հասցնել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ գործընթացին: Ռուսաստանի և Ֆրանսիայի հետ որպես համանախագահող երկիր, ԱՄՆ-ն արագ արձագանքեց, երբ նմանօրինակ սպառնալիքներ հնչեցվեցին, և վարչակազմը այդ օրից շարունակում է բարձրացնել խնդիրը թե՛ երկկողմ քննարկումներում, թե՛ ԵԱՀԿ համանախագահների միջոցով: Պետքարտուղարի պաշտոնում հաստատվելու դեպքում կշարունակեմ աջակցել խաղաղ կարգավորման գործընթացին և ընդդիմանալ դրան վնաս հասցնող ու տարածաշրջանում լարվածություն ստեղծող ցանկացած քայլի: Միացյալ Նահանգների կառավարությունն ընդունում է պատմական  փաստը, որ Օսմանյան կայսրության մայրամուտին կոտորածների ու տեղահանության զոհ են դարձել մեկուկես միլիոն հայեր և ցավում է դրա համար: Այդ դեպքերը դարձան 20-րդ դարի վատթարագույն վայրագություններից մեկը, և Միացյալ Նահանգները գիտակցում է, որ կատարվածը մեծ ցավ է Հայաստանի ժողովրդի, սփյուռքում ապրող հայերի, ինչպես նաև համամարդկային արժեքներ կրող բոլոր մարդկանց համար: ԱՄՆ նախագահն ամեն տարի ապրիլի 24-ին հարգում է զոհերի հիշատակը, և մենք երբեք չենք մոռանա պատմության այդ մռայլ էջը: Պետքարտուղարի պաշտոնում հաստատվելու դեպքում, որպես պետքարտուղար, իմ պարտականությունն է լինելու հավատարմորեն ներկայացնել նախագահի ու վարչակազմի քաղաքականությունը: Ինչպես Նախագահը նշել է իր ապրիլքսանչորսյան ելույթներում, 1915թ. փաստերի ամբողջական, անկեղծ արդարացի ճանաչումը բխում է մեր բոլորի շահերից: Նա հավելել է, որ դեպի առաջ ընթանալն անհնար է առանց անցյալի փաստերը հաշվի առնելու և կոչ արեց թուրք և հայ ժողովուրդներին առերեսվել պատմությանը: Միացյալ Նահանգները ամենաբարձր մակարդակներում հորդորում է Թուրքիային աշխատել Հայաստանի հետ և արդյունավետ քայլեր ձեռնարկել հայ-թուրքական արձանագրությունների, սահմանի բացման, երկու երկրների միջև փոխադրումների, հաղորդակցության, կապուղիների վերականգնման և դիվանագիտական հարաբերությունների վերահաստատման հարցերում:
Պետքարտուղարի պաշտոնում հաստատվելու դեպքում շարունակելու եմ մեծապես աջակցել բոլոր այն ջանքերին, որոնք ուղղված կլինեն Հայաստանի և Թուրքիայի միջև երկկողմ հարաբերությունների կարգավորմանը, որպեսզի երկու երկրները միասին  կարողանան ձևավորել խաղաղ, արդյունավետ ու ծաղկուն հարաբերություններ: Միացյալ Նահանգները կարծում է, որ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների լիարժեք կարգավորումը կարևոր է ոչ միայն երկու երկրների ապագայի համար, այլ Կովկասում տևական կայունության ու անվտանգության ապահովման համար: Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը շարունակում է մնալ որպես այդ երկու երկրների հետ մեր երկխոսության շրջանակում ներառված կարևոր թեմա»:

Армения – ценный друг и партнер для США: Джон Хефферн
В США к исполнению своих обязанностей приступил новый госсекретарь Джон Керри. О приоритетах политики США на Южном Кавказе и, в частности, в Армении, Арменпресс беседовал с Чрезвычайным и Полномочным послом Армении в США Джоном Хефферном.
С назначением Джона Керри на пост госсекретаря изменится ли политика США на Южном Кавказе и, в частности, в Армении?
Армения для Соединенных Штатов – ценный друг и партнер. История наших отношений насчитывает уже 20 лет и мы имеем широкий круг взаимных интересов, в частности, в плане сохранения мира и безопасности в регионе, стимулирования выгодной для наших экономик торговли и инвестиций, продвижения демократических процессов и верховенства закона.
Мы также заинтересованы в долгосрочном экономическом развитии Армении. Армяно-американская межправительственная комиссия по экономическому сотрудничеству обсуждает конкретные механизмы, которые стимулировали бы повышение конкурентоспособности Армении и углубление армяно-американских торгово-экономических связей. Соединенные Штаты считают важными сложившиеся с Арменией крепкие связи. Мы хотим видеть более сильную и процветающую Армению.
Какой позиции будет придерживаться новый госсекретарь по армяно-американским отношениям, карабахскому урегулированию, предоставляемого Армении и Арцаху содействия, в вопросе признания Геноцида армян?
Госсекретарь США Джон Керри во время слушаний в Сенате, связанных с  утверждением его кандидатуры в этом качестве, выступил с заявлениями по этим вопросам.
Он отметил: «Соединенные Штаты считают, что стороны конфликта должны решать эту проблему дипломатическим путем. Администрация ранее заявляла, что выступает против тех шагов сторон, которые обостряют  напряженность в регионе и могут нанести ущерб мирному процессу по урегулированию карабахского конфликта.
США как страна-сопредседатель Минской группы ОБСЕ, наряду с Россией и Францией, быстро отреагировала, когда были озвучены подобные угрозы,  администрация продолжает поднимать этот вопрос как в двусторонних обсуждениях, так и при посредничестве сопредседателей ОБСЕ. В случае  утверждения меня на этот пост, я продолжу содействовать процессу мирного урегулирования и выступать против любого шага, представляющего угрозу в этом плане и  направленного на обострение напряженности в регионе.
Правительство Соединенных Штатов признает исторический факт погромов и депортации полутора миллиона армян на закате Османской империи и сожалеет об этом  Это стало одним из злодейских преступлений 20 века. И Соединенные Штаты понимают, что случившееся - большая боль для народа Армении, рассеянных по всему миру армян, а также для всех людей, приверженных общечеловеческим ценностям.
Президент США каждый год 24 апреля отдает дань памяти жертв и мы никогда не забудем эту мрачную страницу истории. В случае моего утверждения на пост госсекретаря моей обязанность будет достойно представлять политику президента и администрации.
Как отмечал президент в своих выступлениях 24 апреля, полноценное, честное и справедливое признание фактов 1915 года - в интересах всех нас. Он также добавил, что продвижение вперед невозможно без учета фактов прошлого и призвал турецкий и армянский народы признать свою историю.
Соединенные Штаты на самых высоких уровнях призывают Турцию работать с Арменией и предпринять эффективные шаги по армяно-турецких протоколах, открытию границы, восстановлению двусторонних контактов и дипломатических отношений.
В случае моего утверждения на этот пост, я продолжу эффективно  содействовать всем тем усилиям, которые будут направлены  на нормализацию отношений между Арменией и Турцией, чтобы обе страны смогли сформировать мирные, плодотворные и взаимовыгодные отношения.
Соединенные Штаты считают, что полноценная нормализация отношений между Арменией и Турцией важна не только для будущего этих двух стран, но и обеспечения долговременной стабильности и безопасности на Кавказе. Нормализация армяно-турецких отношений продолжает оставаться важной темой, включенной в наш диалог с этими двумя странами».