Երեւանում սիրիահայերի համար «Կիլիկեան» դպրոց կբացվի
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի Նար Դոսի անվան թիվ 14 հիմնական դպրոցում հոկտեմբերի 9-ին կբացվի սիրիական կրթական ծրագրով (արաբերենով) «Կիլիկեան» դպրոցը: Դպրոցի ստեղծումը նախաձեռնել է «Կիլիկիա» բարեսիրական կազմակերպությունը Հայաստանում հաստատված սիրահայերի ընտանիքների համար, որպեսզի երեխաների կրթական գործընթացը չընդհատվի, Սիրիայում քաղաքական իրավիճակը կայունանալուց հետո երկիր վերադառնալիս դժվարություններ չառաջանան: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունից:
Այդ նպատակով հուլիսին ՀՀ սփյուռքի նախարարության նախաձեռնությամբ և աշխատակիցների ուժերով ստեղծվել է աշխատանքային-կրթական հանձնախումբ, որի մեջ մտան սիրիահայ կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, կրթական գործի պատասխանատուներ, մանկավարժներ: ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը համակարգել է սիրիական կրթական ծրագրով դպրոցի ստեղծման գործնընթացը՝ ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության, Երևանի քաղաքապետարանի հանրակրթության վարչության աջակցությամբ, նախաձեռնող կազմակերպության հետ համատեղ: Կայացել են բազմաթիվ աշխատանքային խորհրդակցություններ ՀՀ սփյուռքի, կրթության և գիտության նախարարների մոտ, որի արդյունքում օգոստոս-սեպտեմբերին աշխատանքներ են տարվել Հայաստանում, մասնավորապես` Երևանում գտնվող սիրիահայ երեխաների, ուսուցիչների հաշվառման, դասարանների համալրման, Սիրիայից 1-9-րդ դասարաններում դասավանդվող առարկաներին համապատասխան դասագրքերից 1-ական օրինակների ձեռքբերման և բազմացման, դպրոցի ընտրության, դասարանները դպրոցական կահույքով և պարագաներով ապահովելու, ուսումնական գործընթացին առնչվող այլ խնդիրների լուծման ուղղությամբ:

"Cilician" school to be opened in Yerevan for Syrian Armenians
YEREVAN, OCTOBER 8, ARMENPRESS: Cilician school operating with Syrian educational program (Arabic language) will be opened in Yerevan number 14 school after Nar Dos on October 9. It was initiated by "Cilicia" charitable organization aimed at supporting Syrian Armenian families currently residing in Armenia in order their educational process would not be interrupted and reportedly our compatriots would not encounter difficulties when back to Syria.
For that aim labor- educational committee was established by the initiative of Ministry of Diaspora and the efforts of the relevant employees , comprising Syrian Armenian organizations representatives, educational professionals and pedagogues. Armenian Ministry of Diaspora has coordinated Syrian curriculum running school establishing procedure jointly with Ministry of Education and Science, Department of General Education of Yerevan City Hall, Ministry of Diaspora informed Armenpress.
Numerous working consultations took place at Ministers' of Education and Science and Diaspora on 1-9 grades curriculum relevant books, their acquisition and copying,choice of school, issues related to equipping of classes with furniture .