Հայաստանը վերացնում է վիզային ռեժիմը Շենգեն գոտու երկրների համար
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը եվրոպական երկրների քաղաքացիների համար դյուրացնում է երկիր մուտքը: Եվրամիության անդամ 27 պետությունների, ինչպես նաեւ կառույցի անդամ չհանդիսացող, սակայն Շենգենյան դրույթները (Schengen Acquis) կիրառող չորս պետությունների` Իսլանդիա, Լիխտենշտեյն, Նորվեգիա եւ Շվեյցարիա, քաղաքացիները 2013 թվականի հունվարի 10-ից կարող են Հայաստան ժամանել առանց մուտքի վիզայի: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով ՀՀ կառավարության պաշտոնական կայքը, այս հարցն ընդգրկված է գործադիրի հոկտեմբերի 4-ի նիստի օրակարգում:
Ի՞նչ կտա որոշումը զբոսաշրջության զարգացմանը
Նախագծի հիմնավորման համաձայն` նշված պետությունների քաղաքացիների համար վիզային ռեժիմի վերացումը խթանիչ ազդեցություն կունենա զբոսաշրջության զարգացման վրա` որպես Հայաստան այցելությունն առավել դյուրին դարձնող գործոն, ինչն էլ իր հերթին ավելի բարենպաստ պայմաններ կստեղծի միջմարդկային ակտիվ շփումների հաստատման համար: ԵՄ անդամ երկրների հետ համագործակցության շրջանակում կձևավորվի ավելի բարենպաստ քաղաքական և տնտեսական միջավայր, ինչը կնպաստի նաև գործարար կապերի ընդլայնմանը:
Մուտքի դյուրացումը հիմնականում կատարվում է փոխադարձության սկզբունքով
Հայաստանը ներկայում ԵՄ-ի հետ բանակցում է մուտքի վիզայի դյուրացման համաձայնագրի շուրջ` հետագայում ընդհանրապես մուտքի վիզաները հանելու նպատակով: Այդ համաձայնագրով ՀՀ քաղաքացիների համար կնախատեսվեն Շենգենյան գոտու երկրներ մուտքի արտոնագրեր ստանալու դյուրացված ընթացակարգեր: Պարզեցված մուտք է նախատեսվում մի շարք կատեգորիաների ՀՀ քաղաքացիների համար` պաշտոնական պատվիրակության անդամներ, գիտնականներ, ուսանողներ, լրագրողներ, սպորտի եւ արվեստի գործիչներ, ԵՄ երկրներում օրինական բնակություն ունեցողների մերձավոր ազգականներ: Նախատեսվում է նաեւ նվազեցնել Շենգենի մուտքի վիզայի գինը` 35 եվրո, եւ այն անվճար դարձնել վերոհիշյալ կատեգորիաների, ինչպես նաեւ երեխաների ու թոշակառուների համար: Միակողմանիորեն հանելով մուտքի վիզայի պահանջը` Հայաստանն ակնկալում է արագացնել դյուրացման համաձայնագրի կնքումը:
Առկա է այլ պետությունների դրական փորձը
«Օտարերկրացիների մասին» ՀՀ օրենքով` առանց մուտքի վիզայի Հայաստան ժամանելու իրավունք ունեցող քաղաքացիները կարող են երկրում մնալ 180 օր` մեկ տարվա ընթացքում: Մի շարք պետություններ` Ուկրաինան, Վրաստանը, Մոլդովան նույնպես միակողմանիորեն հանել են ԵՄ-ի հետ մուտքի վիզայի պահանջը:

Armenia abolishes visa requirement for citizens of the Schengen states
YEREVAN, OCTOBER 2, ARMENPRESS:  Armenia facilitates the entry to the country for European citizens. Euro Union 27 states, besides non- members of the structure namely the citizens of Iceland, Liechtenstein, Norway and Switzerland can visit Armenia without  access visa. As Armenpress reports citing Government official web site the issue is included in the agenda of October 4 session.
Will the decision contribute to the development of  tourism?
According to the draft the abolition of visa regime with the mentioned states will  spur tourism development which in its turn will create more favorable conditions for the establishment of active relations. Within the frame of cooperation with EU member states more favorable political and economic environment will be formed, which will also spur the expansion of business relations.
Access facilitation is done by reciprocity principle
Currently Armenia is negotiating with EU over access visa faciliation aimed at further abolition of access visas. According to that agreement  Armenian Republic citizens are scheduled to receive access visa by a more facilitated procedure. Simplified access is stipulated for proper categories of citizens: official delegation members, scholars, students, journalists, art and  sports figures, close relatives of  EU  legally residing people. Schengen access visa price is also set to be reduced by 35 euro and made it free of charge for the above stated categories  including children and pensioners. By abolishing access visa demand unilaterally Armenia has further intentions to accelerate the signing of facilitation agreement. We have positive experience in this context namely Ukraine and Moldova.