Ռուսաստանն ու Չինաստանը դեռեւս կանխում են Սիրիայում լիբիական սցենարի կրկնությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈւՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիայում ստեղծված քաոսային եւ լարված իրավիճակը շարունակում է ավելի խորանալ: Շուրջ 15 ամիս շարունակվող բախումները կառավարական ուժերի եւ արտաքին ու ներքին ընդդիմության միջեւ մեծ վնասներ են հասցրել ազգաբնակչությանը: Սիրիայի տարածքում ամենօրյա սպանությունները, պայթյունները, բռնություններն ու ահաբեկչությունները կարծես թե դադարել են զարմացնել բոլորին:
Սիրիայում տեղի ունեցող իրադարձություններն իրենց ծանր հետեւանքներ են թողել սիրիահայ համայնքի վրա: Արդեն հայտնի է, որ անկարգությունների զոհ են դարձել հայկական համայնքի 4 ներկայացուցիչներ: Բացի մարդկային կորուստներից մեծ վնաս է կրել նաեւ Հոմսում գտնվող հայկական դպրոցը եւ եկեղեցին, որոնք ապստամբների կողմից գրավելուց եւ թալանվելուց հետո ծառայում են որպես հյուրանոց եւ հանգստավայր: Դամասկոսի հայկական համայնքի ներկայացուցիչ Նազարեթ Էլմաջյանը հաստատել է, որ Սիրիայի ընդդիմությունը թուրքական ուղղվածություն ունի եւ վայելում է թուրքական իշխանության համակրանքը:
Սիրիահայերը նշել են, որ լարվածությունը ոչ բոլոր տարածքներում է նկատելի, առավել լարված են թուրք-սիրիական եւ լիբանանասիրիական սահմանները:
Սիրիահայ համայնքի ներկայացուցիչներից ոմանք արդեն դիմել են Հայաստանի քաղաքացիություն ստանալու համար եւ շատերն էլ արդեն պատրաստ են այդ քայլին դիմելուն: Քաղացիություն ստանալ ցանկացողների թիվն օրեցօր ավելանում է:
Եթե քննարկենք Սիրիայում տիրող այժմյան իրավիճակը, պետք է հաշվի առնել, որ ճգնաժամի ստեղծման համար հիմնականում որոշիչ դեր են կատարել արտաքին գործոնները, այդ թվում Թուրքիայից զինված խմբավորումների ներթափանցումը:
Ակնհայտ է, սակայն, որ ժողովրդի մեծամասնությունն իշխանությունների կողմնակից է, այլապես նախագահ Ասադն այսքան երկար չէր կարող պայքարել իշխանության ղեկին մնալու համար: Իշխանությունների դեմ գործում են միայն փոքրամասնություն կազմող  իսլամիստները, իսկ լայնամասշտամբ ֆինանսավորում եւ զենքի մատակարարում ստանում են երկիր ներթափանցած բազմաթիվ զինված խմբավորումներ:
Ավելի ու ավելի են ուժեղանում ճնշումները Սիրիայի կառավարության վրա առաջին հերթին տարբեր պատժամիջոցներ սահմանելու, ինչպես նաեւ կեղծ տեղեկություններ տարածելու միջոցով: Սիրիայի կառավությունն ստեղծված իրավիճակի մեջ մեղադրում է «Մուսուլման եղբայրներին» եւ «Ալ Կաիդա»-ին:
Իսկ ինչ տեղի կունենա, եթե Բաշար ալ Ասադը հրաժարական տա: Ամենայն հավանականությամբ, իշխանության գլուխ կկանգնեն իսլամիստները եւ ակնհայտ է, որ նրա հրաժարականն իր բացասական հետեւանքները կթողնի ինչպես ալաուիների, այնպես էլ քրիստոնյաների, այդ թվում` հայկական համայնքի վրա: Ասադի հակառակորդների հիմնական նպատակն է ոչնչացնել շիաների օղակը, ասել է թե` իսլամի տարբեր ուղղություններ, այդ թվում` նաեւ ալաուիներին:
Եթե Ռուսաստանի եւ Չինաստանի դիրքորոշումը փոփոխության չենթարկվի, ապա ռազմական միջամտությունը Սիրիայում, ամենայն հավանականությամբ, տեղի չի ունենա: Հակառակ դեպքում ռազմական միջամտությունն ավելի խորը հետեւանքներ կթողնի ողջ տարածաշրջանի վրա: Այդ դեպքում Իրանն իր հերթին կմիջամտի` կանխելու այդ ամենը, դրա հետեւանքով դժվար կացություն կարող է ստեղծվել նաեւ Հայաստանի համար: Ռազմական միջամտություն իրականացնելն, այնուամենայնիվ, քիչ հավանական է, քանի որ Սիրիայի կողմնակից Ռուսաստանը եւ Չինաստանը թույլ չեն տա լիբիական սցենարի կրկնությունը:
Սիրիական Հուլա քաղաքում մայիսի 25-ին տեղի ունեցած ջարդերի հետեւանքով զոհվել են ավելի քան 100 խաղաղ քաղաքացիներ, որոնց թվում կանայք եւ երեխաներ: Տեղի ունեղած ողբերգությունից հետո Սիրիայի դեմ պատժամիջոցներն ավելի խստացվեցին եւ արեւմտյան, եւ արաբական մի շարք երկրներ վռնդեցին սիրիացի դիվանագետներին:
Տեղի ունեցած ողբերգության մեջ Սիրիայի կառավարությունը մեղադրում է զինված ապստամբներին, վերջիններս էլ` Սիրիայի զինված ուժերին:
Հունիսի 16-ին ՄԱԿ-ի դիտորդական պատվիրակությունը Սիրիայում դադարեցրել է իր աշխատանքները: Նորվեգացի գեներալ Ռոբերտ Մուդն այդ քայլով փորձել է հասկացնել, թե ՄԱԿ-ի եւ ԱԵԼ-ի հատուկ բանագնաց Քոֆի Անանի խաղաղ ծրագիրը չի իրականացել: Բացի այդ Մուդի կարծիքով պատվիրակության աշխատանքների շարունակությունը կարող է խիստ վտանգավոր լինել հենց դիտորդների համար, քանի որ կառավարական ուժերը եւ ընդդիմությունը անտեսում են զինադադարը: Դիտորդների հետագա քայլերի մասին ՄԱԿ-ը դեռեւս որոշում չի կայացրել:
Թեպետ լարված իրավիճակը երկրում շարունակվում է, այնուամենայնիվ, սիրիացիները հուսով են, որ օտարազգի ահաբեկիչների` Սիրիայից դուրս գալուց եւ Քոֆի Անանի խաղաղ ծրագրի իրականացումից հետո իրավիճակը Սիրիայում կկայունանա: Նրանք հուսով են, որ ազգի միասնականության շնորհիվ կկարողանան հաղթահարել բոլոր դժվարությունները եւ ճգնաժամը հաղթահարելուց հետո Սիրիան կլինի ավելի ուժեղ:

России и Китаю пока удается не допустить повторения ливийского сценария в Сирии
Сложившаяся в Сирии ситуация хаоса и напряженности продолжает углубляться. Столкновения, продолжающиеся около 15 месяцев между правительственными силами и оппозицией, оборачиваются потерями для населения. Ежедневные убийства, взрывы, насилия и теракты на территории Сирии как будто уже никого не удивляют.
Происходящие в Сирии события имели тяжелые последствия для местной армянской общины. Уже известно, что жертвами беспорядков стали 4 армянина.  Кроме человеческих жертв, есть и материальные потери: серьезно пострадали армянская школа и церковь в Хомсе, которые после захвата и разорения со стороны оппозиции, используются в качестве гостиницы и места для отдыха. Представитель армянской общины Дамаска Назарет Эльмаджян подтвердил, что сирийская оппозиция настроена протурецки и пользуется симпатиями со стороны турецких властей.
По словам сирийских армян, напряженность ощущается не на всех территориях, в наибольшей степени - на турецко-сирийской и ливийско-сирийской границах. Некоторые из членов армянской общины Сирии уже обратились с просьбой о предоставлении им гражданства Армении, многие готовы последовать их примеру.
Число желающих получить гражданство Армении с каждым днем растет.
Если оценивать  нынешнюю ситуацию в Сирии, то следует учитывать, что в создании кризисной ситуации, в основном, решающую роль сыграл внешний фактор, в том числе проникновение в страну вооруженных формирований из Турции.
Очевидно, однако, что большинство народа является сторонником властей, в противном случае президент страны не мог так долго находиться у власти. Против властей действует только составляющие меньшинство исламисты, а широкомасштабное финансирование и вооружение получают проникшие в Сирию многочисленные вооруженные формирования.
Все больше и больше усиливается давление на Сирию, в первую очередь, применением  различных санкций, а также путем распространения дезинформации. Правительство Сирии обвиняет в создавшейся ситуации «Братьев-мусульман» и «Аль-Кайеду».
Что же произойдет, если Башар Аль Асад  уйдет в отставку?  По всей вероятности, к власти придут исламисты и, очевидно, что его отставка будет иметь негативные последствия как для алевитов, так и для христиан, в том числе армянской общины Сирии.
Если позиция России и Китая не претерпит изменения, то военного  вмешательства в Сирию, по всей видимости, не произойдет. В противном случае,  вторжение повлечет за собой более глубокие последствия для всего региона. Тем не менее, оно маловероятно, поскольку сторонники Сирии - Россия и Китай - не допустят повторения ливийского сценария..
В результате  погромов, имевших место 25 мая в сирийском городе Хула погибли более 100 мирных граждан, в том числе женщины и дети. После этой трагедии санкции против Сирии еще более ужесточились, и ряд западных и арабских стран выдворил сирийских дипломатов. В этой трагедии правительство Сирии обвиняет вооруженную оппозицию,  а последние – вооруженные силы Сирии.
16 июня свою деятельность в Сирии прекратила наблюдательская миссия ООН.  Норвежский генерал Роберт Муд тем самым показал,, что мирная программа спецпосланника ООН и Лиги Арабских государств Кофи Аннана не реализована. Кроме того, по мнению Муда, продолжение деятельности этой миссии могло представлять опасность для наблюдателей, поскольку силы правительства и оппозиция игнорируют режим прекращения огня.
Решение о дальнейших шагах наблюдателей пока не принято. Хотя напряженная ситуация в стране продолжается, тем не менее, сирийцы надеются, что после ухода  из страны иностранных террористов и реализации мирной программы Кофи Аннана, ситуация в Сирии стабилизируется. Они также надеются, что, благодаря единству нации они смогут преодолеть все трудности и что после преодоления кризиса Сирия станет только сильнее.