Եվրախորհրդարանի նախագահը կոչ է անում Թուրքիային առերեսվել սեփական պատմության հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիան պետք է առերեսվի սեփական պատմության հետ, ինչպես դա արեց Գերմանիան հետպատերազմական շրջանում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով «Ֆրանսպրես»-ը, այս մասին Թուրքիայի` ԵՄ հարցերով նախարար Էգեմեն Բաղըշի հետ հանդիպման ժամանակ այս մասին հայտարարել է Եվրոպական խորհրդարանի նախագահ Մարտին Շուլցը:
«Իմ լավագույն խորհուրդը Թուրքիային կարող է լինել այն, որ վերջինս առերեսվի սեփական պատմության հետ, քանի որ միայն այդ պարագայում է հնարավոր կառուցել պետության ապագան»,- նշել է Շուլցը:
Նրա խոսքով` իր հայրենիքը` Գերմանիան, ևս բավականին բարդ պատմություն է ունեցել, սակայն շատ նրբորեն է վերաբերվում իր պատմությանը մինչ օրս:
«Դուք պետք է թույլ տաք, որ ազատ հետաքննություններ անցկացվեն 1915թ-ի առնչությամբ, և եթե այդ հետաքննությունների արդյունքում որոշվի, որ տեղի ունեցածը ցեղասպանություն էր, ապա Դուք պետք է դա ընդունեք»,- հավելել է Շուլցը:
Անդրադառնալով Ֆրանսիայի կողմից Ցեղասպանությունների ժխտումը քրեականացնող օրինագծի ընդունման գործընթացին` Եվրոպական խորհրդարանաի նախագահը նշել է, որ ինքը տեղյակ է, որ Եվրոպական միությունում նման օրենքը բավականին շատ աջակիցներ ունի, և ինքը ևս հարգում է ֆրանսիական խորհրդարանի որոշումը:

Chairman of the European Parliament calls on Turkey to come into terms with its history
YEREVAN, FEBRUARY 8, ARMENPRESS: Turkey must come into terms with its history just like Germany did it during the post-war period, Chairman of the European Parliament Martin Schulz said at the meeting with the Turkish Minister of EU Affairs Egemen Bagis, Armenpress reports citing AFP.
"My best advice to Turkey will be to come into terms with its own history as only in that case it will be possible to build the future of the state," Schulz said.
In his words, his homeland, Germany, too had complicated history but it treats its history with sensitivity till now.
"You must allow free investigations connected with what happened in 1915 and if the investigation shows that what happened in 1915 is genocide, you should admit it," Schulz said.
Referring to the process of adoption of the bill by France criminalizing denial of genocides, chairman of the European Parliament said he is aware that such laws have many advocates in the EU, and he respects the decision of the French parliament.