Տ. Դավթյանն այցելեց «Ալմաստ» գործարան
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանն այսօր այցեց Երեւանի «Ալմաստ» գործարան եւ տեղում ծանոթացավ ճշգրիտ մեքենայաշինությամբ զբաղվող ձեռնարկության աշխատանքային գործունեությանը: Նրան ներկայացրին գործարանի ընթացիկ ցուցանիշներն ու զարգացման հեռանկարները, ինչպես նաեւ արտադրական հնարավորություններն ու առկա խնդիրները:
«Պետությունը պետք է ուշադրություն դարձնի արդյունաբերության բոլոր ոլորտներին, եւ դրանցից յուրաքանչյուրի նկատմամբ մենք ունենք առանձին մոտեցումներ եւ ուղղորդված քայլեր ենք ձեռնարկում»,-լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց նախարարը' փաստելով, որ «Ալմաստ» գործարանը նախորդ տարվա համեմատ մոտ երկու անգամ մեծացրել է արտահանման ծավալները, ինչն էլ շատ ուրախալի է: «Այնուամենայնիվ, այստեղ էլ կան խնդիրներ, որոնց պետք է ուշադրություն դարձնենք պետական մակարդակով»,-հավատացրեց Տ. Դավթյանը' հաղորդելով, որ պատրաստ է լսելու եւ քննարկելու այդ եւ ոլորտի այլ խնդիրներ ինչպես այս գործարանի, այնպես էլ հավաքված մյուս ձեռնարկատերերի մասնակցությամբ:
Ինչպես լրագրողների հետ ճեպազրույցում նշեց գործարանի տնօրեն Վահրամ Թեփելիկյանը, գործարանի արտադրանքով իրական շուկա մուտք գործելու շնորհիվ հաջողվել է ապահովել արտադրական ծավալների աճ: Նա հայտնեց, որ հայաստանյանից բացի արտադրանքն արտահանվում է Ռուսաստանի, Վրաստանի շուկաներ: «Այժմ աշխատանքներ ենք տանում Եվրոպայի երկրների շուկաներում այն իրացնելու ուղղությամբ»,-տեղեկացրեց գործարանի տնօրենը:
«Ալմաստ» գործարանը հիմնվել է 1964 թ-ին' որպես արհեստական ալմաստափոշիների սինթեզի եւ քարի ու բնական ոչ մետաղական նյութերի մշակման համար կտրող-հղկող գործիրքներ արտադրող ձեռնարկություն:
Ընթացիկ տարվա յոթ ամիսներին գործարանում թողարկվել է 81,5 մլն դրամի արտադրանք, իրացվել է 77 մլն դրամի արտադրանք, աճի տեմպը կազմել է 179,2 տոկոս: Արտահանումը կազմել է 29,4 մլն դրամ' արձանագրելով 12 անգամ ավել աճ:
Ընկերությունում աշխատում է 65 մարդ' 80 հազար դրամ միջին աշխատավարձով:
Այցից հետո տեղի ունեցավ խորհրդակցություն-քննարկում, որի ընթացքում նախարարը ներկայացրեց նախաձեռնված ակտիվ արդյունաբերաական քաղաքականության էությունն ու լսեց դրա վերաբերյալ հավաքված ձեռնարկատերերի նկատողություններն ու առաջարկները:

Tigran Davtyan visits “Almast” factory
Armenian Economy Minister Tigran Davtyan visited today "Almast" factory in Yerevan and got acquainted with the activity of the enterprise. He was presented the current indexes and development prospects of the factory, as well as the production opportunities and current issues.
"The state must pay attention to all spheres of industry, and we have separate approaches toward every sphere," the Minister said in a briefing with journalists, stating that compared to the last year, "Almast" factory has increased the export volumes twice. "Nevertheless, here, too, there are issues, which must be kept in the focus of attention of the state," Tigran Davtyan assured, saying that he is ready to listen and discuss issues of the sphere with participation of owners of enterprises.
Director of the company Vahram Tepelikyan noted that they have managed to provide growth of productive indexes thanks to entering the real market. "Currently we are carrying out works in the direction of realization of our production in markets of European countries," the director informed.
"Almast" company is formatted on the base of factory "Almast" which was established in 1974 and privatized by JV CJSC "International Business Centre" in 2001. High level of organization in production of synthetic diamond powders and diamond tools allowed OJS Company to produce tools from synthetic diamond powders which are well-known in world practice.
After the visit a consultation-discussion was held, during which the Minister presented the essence of the undertaken active policy on industry and listened to remarks and proposals of enterprisers concerning it.