Տ. Դավթյանն այցելեց «Ալմաստ» գործարան
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանն այսօր այցեց Երեւանի «Ալմաստ» գործարան եւ տեղում ծանոթացավ ճշգրիտ մեքենայաշինությամբ զբաղվող ձեռնարկության աշխատանքային գործունեությանը: Նրան ներկայացրին գործարանի ընթացիկ ցուցանիշներն ու զարգացման հեռանկարները, ինչպես նաեւ արտադրական հնարավորություններն ու առկա խնդիրները:
«Պետությունը պետք է ուշադրություն դարձնի արդյունաբերության բոլոր ոլորտներին, եւ դրանցից յուրաքանչյուրի նկատմամբ մենք ունենք առանձին մոտեցումներ եւ ուղղորդված քայլեր ենք ձեռնարկում»,-լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց նախարարը' փաստելով, որ «Ալմաստ» գործարանը նախորդ տարվա համեմատ մոտ երկու անգամ մեծացրել է արտահանման ծավալները, ինչն էլ շատ ուրախալի է: «Այնուամենայնիվ, այստեղ էլ կան խնդիրներ, որոնց պետք է ուշադրություն դարձնենք պետական մակարդակով»,-հավատացրեց Տ. Դավթյանը' հաղորդելով, որ պատրաստ է լսելու եւ քննարկելու այդ եւ ոլորտի այլ խնդիրներ ինչպես այս գործարանի, այնպես էլ հավաքված մյուս ձեռնարկատերերի մասնակցությամբ:
Ինչպես լրագրողների հետ ճեպազրույցում նշեց գործարանի տնօրեն Վահրամ Թեփելիկյանը, գործարանի արտադրանքով իրական շուկա մուտք գործելու շնորհիվ հաջողվել է ապահովել արտադրական ծավալների աճ: Նա հայտնեց, որ հայաստանյանից բացի արտադրանքն արտահանվում է Ռուսաստանի, Վրաստանի շուկաներ: «Այժմ աշխատանքներ ենք տանում Եվրոպայի երկրների շուկաներում այն իրացնելու ուղղությամբ»,-տեղեկացրեց գործարանի տնօրենը:
«Ալմաստ» գործարանը հիմնվել է 1964 թ-ին' որպես արհեստական ալմաստափոշիների սինթեզի եւ քարի ու բնական ոչ մետաղական նյութերի մշակման համար կտրող-հղկող գործիրքներ արտադրող ձեռնարկություն:
Ընթացիկ տարվա յոթ ամիսներին գործարանում թողարկվել է 81,5 մլն դրամի արտադրանք, իրացվել է 77 մլն դրամի արտադրանք, աճի տեմպը կազմել է 179,2 տոկոս: Արտահանումը կազմել է 29,4 մլն դրամ' արձանագրելով 12 անգամ ավել աճ:
Ընկերությունում աշխատում է 65 մարդ' 80 հազար դրամ միջին աշխատավարձով:
Այցից հետո տեղի ունեցավ խորհրդակցություն-քննարկում, որի ընթացքում նախարարը ներկայացրեց նախաձեռնված ակտիվ արդյունաբերաական քաղաքականության էությունն ու լսեց դրա վերաբերյալ հավաքված ձեռնարկատերերի նկատողություններն ու առաջարկները:

Министр экономики РА посетил завод «Алмаст»
Сегодня министр экономики РА Тигран Давтян посетил ереванский завод «Алмаст» и на месте ознакомился с деятельностью предприятия сферы точного машиностроения. Министру представили текущие показатели и перспективы развития завода, а также его производственные возможности и имеющиеся проблемы.
«Государство должно уделять внимание всем отраслям промышленности: к каждой из них мы имеем отдельные подходы и принимаем соответствующие шаги», - сказал журналистам Т.Давтян, констатировав, что «Алмаст», по сравнению с прошлым годом, почти в два раза увеличил объемы экспорта, что очень радует.
Тем не менее, по словам министра, есть проблемы, которые необходимо решать на государственном уровне. Он выразил готовность выслушать и обсудить все проблемы этого завода, как и других предприятий этой сферы при участии их руководителей.
Как сказал журналистам директор завода Ваграм Тепеликян, благодаря тому, что продукция завода вышла на реальный рынок, удалось обеспечить рост объемов производства. Продукция «Алмаста», по его словам, реализуется в Армении, а также экспортируется в Россию, Грузию. «Сейчас мы работаем над тем, чтобы выйти на рынки европейских стран», - сказал он.
Отметим, что за 7 мес.2011 г. здесь произведено продукции на 81,5 млн драмов, реализовано на 77 млн драмов, темпы роста составили 179,2 %. Объем экспорта – 29,4 млн драмов, т.е. обеспечен рост более, чем в 12 раз
На предприятии работает 65 чел. со средней зарплатой в 80 тыс.драмов.
После ознакомления с предприятием, в «Алмасте» с участием министра экономики РА состоялось совещание-обсуждение, в ходе которого Т.Давтян представил суть инициативной политики в сфере промышленности и выслушал предложения и замечания собравшихся здесь руководителей предприятий.