Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հունաստանի վարչապետին
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հունաստանի Հանրապետության վարչապետ Կիրիակոս Միցոտակիսին՝ ազգային տոնի առթիվ:
«Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և հայ ժողովրդի անունից ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ և եղբայրական հույն ժողովրդին Հունաստանի Հանրապետության Ազգային տոնի կապակցությամբ՝ մաղթելով Ձեզ քաջառողջություն և հաջողություն, իսկ Հունաստանի բարեկամ ժողովրդին՝ խաղաղություն և բարեկեցություն:
Մեր ժողովուրդների միջև ամուր բարեկամական կապերը վերջին տասնամյակներին վերաճել են փոխշահավետ միջպետական համագործակցության և շարունակում են ամրապնդվել՝ շնորհիվ ակտիվ քաղաքական երկխոսության:
Օգտվելով առիթից՝ թույլ տվեք ևս մեկ անգամ շնորհակալություն հայտնել շաբաթներ առաջ Հունաստան այցելությանս ժամանակ ջերմ հյուրընկալության, փոխըմբռնման, ինչպես նաև Հայաստանի համար նշանակալի հարցերում Հունաստանի աներկբա աջակցության համար:
Հայաստանը բարձր է գնահատում բարեկամ Հունաստանի օժանդակությունը նաև ԵՄ հետ հարաբերությունները խորացնելու և զարգացնելու հայկական կողմի նկրտումներին:
Լիահույս եմ, որ առաջիկայում ևս երկկողմ համագործակցության բոլոր մակարդակների առաջմղման, ինչպես նաև բազմակողմ, այդ թվում՝ Հայաստան-Հունաստան-Կիպրոս եռակողմ հարթակներում փոխգործակցության խթանմանն ուղղված ջանքերն իրենց նպաստը կբերեն հայ և հույն ժողովուրդների անվտանգությանն ու բարօրությանը:
Օգտվելով առիթից՝ վերահաստատում եմ իմ հրավերը Ձեզ՝ Հայաստան այցելելու առնչությամբ, որը կարող ենք իրականացնել այս տարի եռակողմ ձևաչափով՝ Ձեզ հարմար ժամանակահատվածում»։

Никол Пашинян направил поздравительное послание премьер-министру Греции
Премьер-министр Армении Никол Пашинян направил поздравительное послание премьер-министру Греческой Республики Кириакосу Мицотакису по случаю Национального праздника.
Как передает «Арменпресс», об этом сообщает Аппарат премьер-министра.
«От имени правительства Республики Армения и армянского народа горячо поздравляю Вас и братский греческий народ по случаю Национального праздника Республики Греция, желаю Вам крепкого здоровья и успехов, а братскому народу Греции - мира и процветания.
Крепкие дружественные связи между нашими народами за последние десятилетия переросли во взаимовыгодное межгосударственное сотрудничество и продолжают укрепляться благодаря активному политическому диалогу.
Пользуясь случаем, хотел бы еще раз поблагодарить Вас за гостеприимство и взаимопонимание во время моего визита в Грецию несколько недель назад, а также за безоговорочную поддержку Греции в важных для Армении вопросах.
Армения высоко ценит и содействие дружественной Греции в стремлении армянской стороны к углублению и развитию отношений с ЕС.
Я полон надежды, что и в ближайшем будущем усилия, направленные на продвижение двустороннего сотрудничества на всех уровнях, а также на стимулирование взаимодействия на многосторонних, в том числе трехсторонних площадках Армения-Греция-Кипр, внесут свой вклад в безопасность и благополучие армянского и греческого народов.
Пользуясь возможностью, подтверждаю свое приглашение посетить Армению, которое мы можем осуществить в этом году в трехстороннем формате в удобное для Вас время».