Հայաստանը շարունակում է 3 սկզբունքի հիման վրա Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիր ստորագրելու քաղաքականությունը. Փաշինյան
Հայաստանը շարունակում է 3 սկզբունքի հիման վրա Ադրբեջանի հետ
խաղաղության պայմանագիր ստորագրելու քաղաքականությունը. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վերջին տարիների իրադարձությունների խորը և համապարփակ վերլուծության արդյունքներով ՀՀ կառավարությունը շարունակում է արտաքին և անվտանգային հարաբերությունների դիվերսիֆիկացման քաղաքականությունը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին մարտի 12-ի ասուլիսին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ հավելելով, որ այս համատեքստում շարունակում է առաջնային մնալ խաղաղության օրակարգը և Կառավարությունը շարունակում է 3 սկզբունքների հիման վրա Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիր ստորագրելու և սահմանների սահմանազատում և սահմանագծում իրականացնելու քաղաքականությունը։
«Ու չնայած այդ սկզբունքները հանրահայտ են՝ շփոթության տեղիք չտալու համար հարկ եմ համարում կրկին բարձրաձայնել դրանք․
Առաջին՝ Հայաստանն ու Ադրբեջանը 1991 թվականի Ալմա Աթայի հռչակագրի հիման վրա ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը։
Երկրորդ՝ Ալմա Աթայի հռչակագիրը երկու երկրների միջև սահմանազատման և սահմանագծման քաղաքական հիմք է, ինչը նշանակում է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև նոր սահման ստեղծելու օրակարգ չկա, այլ՝ անհրաժեշտ է հողի վրա արտահայտել ԽՍՀՄ փլուզման շրջանում հանրապետությունների միջև դե-յուրե գոյություն ունեցած վարչական սահմանը, որն Ալմա Աթայի հռչակագրով դարձել է պետական սահման։
Երրորդ՝ տարածաշրջանային կոմունիկացիաները պետք է բացվեն դրանց անցման երկրների ինքնիշխանության և իրավազորության հարգմամբ, հավասարության և փոխադարձության սկզբունքի հիման վրա»,-ասաց վարչապետը՝ նշելով, որ թեմայի վերաբերյալ պատկերացումները ՀՀ կառավարություն  ամբողջացրել է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծում։

Армения привержена политике заключения мирного договора с Азербайджаном на основе трех принципов: Никол Пашинян
Основываясь на результатах глубокого и всестороннего анализа событий последних лет, правительство РА продолжает политику диверсификации внешних отношений и отношений в сфере безопасности.
Как сообщает «Арменпресс», об этом на пресс-конференции 12 марта заявил премьер-министр РА Никол Пашинян, добавив, что в этом контексте мирная повестка остается приоритетом и правительство привержено политике заключения мирного договора с Азербайджаном на основе трех принципов и проведения делимитации и демаркации границы.
«И хотя эти принципы общеизвестны, я считаю необходимым снова озвучить их, чтобы не вызвать недоразумений.
Во-первых, Армения и Азербайджан признают территориальную целостность друг друга на основании Алма-Атинской декларации 1991 года.
Во-вторых, Алма-Атинская декларация является политической основой делимитации и демаркации между двумя странами, а это означает, что нет повестки по созданию новой границы между Арменией и Азербайджаном, и необходимо выразить на земле административную границу, которая де-юре существовала между республиками в период распада СССР и которая стала государственной границей по Алма-Атинской декларации.
В-третьих, региональные коммуникации должны быть открыты с уважением суверенитета и юрисдикции стран, через которые они проходят, на основе принципа равенства и взаимности», - сказал премьер-министр, отметив, что правительство РА высказало эти представления в проекте «Перекресток мира».