Հայաստանը շարունակում է 3 սկզբունքի հիման վրա Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիր ստորագրելու քաղաքականությունը. Փաշինյան
Հայաստանը շարունակում է 3 սկզբունքի հիման վրա Ադրբեջանի հետ
խաղաղության պայմանագիր ստորագրելու քաղաքականությունը. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վերջին տարիների իրադարձությունների խորը և համապարփակ վերլուծության արդյունքներով ՀՀ կառավարությունը շարունակում է արտաքին և անվտանգային հարաբերությունների դիվերսիֆիկացման քաղաքականությունը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին մարտի 12-ի ասուլիսին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ հավելելով, որ այս համատեքստում շարունակում է առաջնային մնալ խաղաղության օրակարգը և Կառավարությունը շարունակում է 3 սկզբունքների հիման վրա Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիր ստորագրելու և սահմանների սահմանազատում և սահմանագծում իրականացնելու քաղաքականությունը։
«Ու չնայած այդ սկզբունքները հանրահայտ են՝ շփոթության տեղիք չտալու համար հարկ եմ համարում կրկին բարձրաձայնել դրանք․
Առաջին՝ Հայաստանն ու Ադրբեջանը 1991 թվականի Ալմա Աթայի հռչակագրի հիման վրա ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը։
Երկրորդ՝ Ալմա Աթայի հռչակագիրը երկու երկրների միջև սահմանազատման և սահմանագծման քաղաքական հիմք է, ինչը նշանակում է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև նոր սահման ստեղծելու օրակարգ չկա, այլ՝ անհրաժեշտ է հողի վրա արտահայտել ԽՍՀՄ փլուզման շրջանում հանրապետությունների միջև դե-յուրե գոյություն ունեցած վարչական սահմանը, որն Ալմա Աթայի հռչակագրով դարձել է պետական սահման։
Երրորդ՝ տարածաշրջանային կոմունիկացիաները պետք է բացվեն դրանց անցման երկրների ինքնիշխանության և իրավազորության հարգմամբ, հավասարության և փոխադարձության սկզբունքի հիման վրա»,-ասաց վարչապետը՝ նշելով, որ թեմայի վերաբերյալ պատկերացումները ՀՀ կառավարություն  ամբողջացրել է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծում։

Armenia continues its policy of pursuing peace treaty with Azerbaijan based on three principles -PM
YEREVAN, MARCH 12, ARMENPRESS. After conducting a thorough and comprehensive analysis of recent events, the Armenian government continues its policy of diversifying foreign and security relations, the Prime Minister Nikol Pashinyan said at a press conference today.
Pashinyan added that in this context, the peace agenda remains a priority and the Government is committed to a policy of concluding a peace treaty with Azerbaijan based on three principles and conducting border delimitation and demarcation.
“And although those principles are well-known, to avoid confusion, I consider it is necessary to reiterate them.
Firstly, Armenia and Azerbaijan recognize each other's territorial integrity based on the Alma-Ata Declaration of 1991.
Secondly, the Alma-Ata Declaration serves as a political basis for delimitation and demarcation between the two countries, which means that there is no agenda of creating a new border between Armenia and Azerbaijan. It needs to be reflected on the ground based on the de jure administrative borders of the countries after the collapse of the Soviet Union, which became a state border under the Alma-Ata Declaration.
And thirdly, regional communications should be opened on the basis of the principle of sovereignty and jurisdiction of countries, within the framework of equality and reciprocity. We have concentrated and expressed these principles in the "Crossroads of Peace" project,’’ said the PM.