Կրթությունը կարևոր ներդրում է Հայաստանի ապագայի համար. Դավիթ Ամարյան
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայազգի գործարար, ներդրող, «Բալչուգ Կապիտալի» հիմնադիր և գործադիր տնօրեն Դավիթ Ամարյանն իր եղբոր՝ գործարար, հայկական «Էփրիքոթ Կապիտալ» ներդրումային ընկերության հիմնադիր Վարդան Ամարյանի հետ Հայաստանում ստեղծել են «Ամարյան» բարեգործական հիմնադրամը, որի գործունեության առանցքում Հայաստանում կրթական և մարդասիրական աջակցության ծրագրերի իրականացումն է։
Դավիթ Ամարյանի հետ զրուցել ենք հիմնադրամի ստեղծման, առաջին ծրագրերի, ինչպես նաև իր անցած ուղու, հետաքրքրությունների, Հայաստանում բիզնես ունենալու և այլ թեմաների մասին։
- Պարոն Ամարյան, Արցախում տեղի ունեցած դեպքերից հետո Ձեր եղբոր՝ Վարդան Ամարյանի հետ հայտարարեցիք, որ աջակցության ծրագրեր իրականացնելու նպատակով հիմնադրամ եք ստեղծում, որի գործունեության մեկնակետը Սյունիքի մարզն է։ Մանրամասնեք, խնդրեմ, «Ամարյան» բարեգործական հիմնադրամի ստեղծման ծրագրերը: Ինչո՞ւ որոշեցիք սկսել հատկապես Սյունիքից։
-Արմատներով սյունեցի եմ, Սյունիքն իմ հայրենիքն է։ Հայրական ու պապական գյուղս Սյունիքի Վերիշենն է, որտեղ անցել է իմ մանկությունը։ Ճիշտ է, ծնվել ու մեծացել եմ Երևանում. հայրս գիտնական է, մայրս` ուսուցչուհի, և նրանց աշխատանքի բերումով Երևանում էինք ապրում, բայց իմ մանկության ուրախ ու անհոգ տարիները հենց գյուղում են անցել, տատիկ-պապիկի ջերմությամբ ու հոգատարությամբ շրջապատված։ Սյունիքն ինձ համար հարազատ ու սիրելի վայր է, որին ես շատ կապված եմ։ Հիմնադրամի գործունեությունն այստեղից ենք սկսել, բայց, իհարկե, այն ծավալվելու է երկրի մասշտաբով։
Մեծացել եմ Արցախյան առաջին պատերազմի և դրան հաջորդող ծանր ճգնաժամի տարիներին, որը մեծ ազդեցություն է ունեցել ինձ վրա, իմ կայացման, աշխարհընկալման վրա։ Ես տեսել եմ, թե ինչպես է պատերազմը կործանում մարդկային կյանքեր և զգացել եմ շատ երկրներին ի վերուստ տրված խաղաղ գոյության գինը։
Այն, ինչ տեղի ունեցավ 2023-ի սեպտեմբերին Արցախում, ինձ համար անձնական ողբերգություն է։ Մեր հայրենակիցները զրկվել են ամեն ինչից՝ իրենց տնից, հայրենիքից, հարազատներից։ Մարտահրավերները, որոնց բախվել են արցախցիները, բացառիկ են իրենց բարդությամբ և հրատապությամբ։ Եվ այդ է պատճառներից մեկը, որ մենք ստեղծեցինք «Ամարյան» բարեգործական հիմնադրամը, որպեսզի կարողանանք օգնել։
Բացի այդ՝ մենք ուզում ենք շեշտը նաև կրթության վրա դնել։ Կրթությունն իմ և եղբորս՝ Վարդանի գործունեության մեկնարկային կետն է։ Հենց դրա շնորհիվ էլ մեզ հաջողվեց կարիերայի աճ ունենալ ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ միջազգային մակարդակով, և, ի վերջո, հիմնել մեր բիզնեսները։ Մենք ուզում ենք մեր մյուս հայրենակիցներին ևս ընձեռել այն կրթական հնարավորությունները, որոնք մենք ենք ունեցել․ կրթությունը կարևոր ներդրում է Հայաստանի ապագայի համար։
Ես ու Վարդանն ուզում ենք մեր երկրում գործի դնել մեր ամբողջ փորձը, որ ձեռք ենք բերել ֆինանսական աշխարհում, որպեսզի իրական ներդրում ունենանք մեր երկրի զարգացման գործում։ Մենք մեծապես կարևորում ենք կառավարության, տեղական ինքնակառավարման մարմինների, միջազգային կազմակերպությունների և գործակալությունների կատարած նշանակալի աշխատանքը, բայց կարծում ենք, որ մասնավոր հատվածը նույնպես կարող է կարևոր և փոխլրացնող դեր ունենալ։
Եթե դիտարկում ենք ԱՄՆ-ի և Եվրոպական շատ երկրների փորձը, ապա բիզնես կամ ֆինանսական ոլորտում գործունեություն ծավալող շատ անհատների կողմից ստեղծված բարեգործական կազմակերպությունները հասարակության համար կարևոր և մեծ ներդրում ունեն։ Մենք կարծում ենք, որ սա հիանալի մոդել է՝ հետևելու և նախադեպ ստեղծելու համար։ Հայաստանում այն արդեն սկիզբ է առել, և մենք նպատակ ունենք այն էլ ավելի զարգացնել։
- Պարոն Ամարյան, գիտենք, որ բավականին հետաքրքիր ուղի եք անցել՝ սկսած ԱՄՆ-ում սովորելուց, մինչև Wall Street-ում աշխատելը։ Կպատմե՞ք Ձեր անցած ուղու մասին։
- Երկար տարիներ արտասահմանում ապրելը պայմանավորված է եղել հենց ուսմամբ և աշխատանքով։ Բայց միևնույն է՝ ես և եղբայրս երբեք չենք մոռացել մեր հայրենիքը և գործել ենք հանուն նրա զարգացման ու բարգավաճման։
Դպրոցական տարիներին մաթեմատիկա շատ էի սիրում, բայց նաև հումանիտար առարկաների` լեզվի ու գրականության սիրահար էի։ Այնուամենայնիվ, ֆինանսների, հաշվարկների հետ կապ ունեցող ամեն ինչ հետաքրքրում էր ինձ դեռ մանկուց։ Հիշում եմ, որ եղբորս՝ Վարդանի հետ, մեր հորինած խաղն ունեինք. մեր «Ամարյան կորպորացիան» էինք կառուցում՝ գեղեցիկ բարձրահարկ շենքերով, մեքենաներով, շատ աշխատակիցներով, և այդպիսով, փաստորեն, վիզուալիզացնում էինք մեր ապագան (ծիծաղում է, խմբ.): Եղբորս հետ կապվածությունը միշտ շատ ամուր է եղել: Առանց նրա չեմ պատկերացնում կյանքս ու գործունեությունս:
Միացյալ Նահանգներում դպրոցում և հետագայում համալսարանում, սովորել եմ բացառապես կրթական դրամաշնորհներով։ Առաջին անգամ ԱՄՆ-ում սովորելու հնարավորություն ստացա 1995 թվականին։ Այդ ժամանակ ութերորդ դասարանում սովորող 13-ամյա աշակերտ էի, երբ մի օր տեղական թերթերից մեկում կարդացի, որ Հայաստանում է Ռոբերտ Թեմբեկջյանը։ Ռոբերտը կեսօրին Հայաստանի ամերիկյան համալսարանում (ՀԱՀ) էթիկա և քաղաքագիտություն էր դասավանդում ավարտական կուրսերի ուսանողներին, իսկ երեկոյան՝ մեծահասակներին՝ շարունակական կրթության ծրագրի մասնակիցներին: Որոշեցի դիմել և խնդրել, որ թույլ տա մասնակցել իր երեկոյան դասերին։ Ես դպրոցում անգլերեն բավականին լավ էի սովորում, ու, երբ ծնողներիս ասացի, որ սա բացի նոր գիտելիքներից նաև հնարավորություն է լեզվի կրողի հետ շփվելու, լեզուն կատարելագործելու` քաջալերեցին, որ մասնակցեմ:
Գարնանային կիսամյակի ընթացքում շաբաթական չորս օր ավելի քան մեկ ժամ ճանապարհ էի կտրում՝ քաղաքի ծայրամասում գտնվող մեր տանից կենտրոնում գտնվող ՀԱՀ հասնելու համար։ Մեծահասակներով լի մեծ լսարանի առաջին շարքում էի նստում և շատ հաճախ դասերից հետո սպասում Ռոբերտին։ Նրա գրասենյակը ճանապարհին էր, քայլում էինք, զրուցում գրեթե ամեն ինչից` մեր ընտանիքների պատմություններից, սպորտից, քաղաքականությունից, եղանակից ու Թուրքիայի ու իր դաշնակից Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի արևմտյան և արևելյան սահմանների երկարատև շրջափակման տնտեսական ու սոցիալական հետևանքներից: Հենց այդ խոսակցություններն ու Ռոբերտի հետ շփումն ու ընկերությունը (հիմա դրան մենթորշիփ են ասում, ծիծաղում է, խմբ.) ինձ օգնեցին ավելի մեծ նպատակներ սահմանել:
Մեկ տարի անց Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատան կողմից ընտրվեցի և, ուսման ամբողջական կրթաթոշակ ստանալով, փոխանակման ծրագրով մեկնեցի ԱՄՆ՝ սովորելու Նյու Յորքի ամենահեղինակավոր  դպրոցներից մեկում` Թրինիթի դպրոցում (Trinity Prep School)։ Նյու Յորքում Ռոբերտի ընտանիքն ինձ հյուրընկալեց: Առաջադիմության հետ կապված խնդիրներ չունեի ու կարողանում էի համատեղել դասերս և սպորտը, տարբեր խմբակներն ու ընկերներիս հետ ժամանցը։ Այդ օրերից անցել է շուրջ 30 տարի, և ես ու Ռոբերտը մտերիմ ենք, ինչպես երբևէ։ Մենք մեկ ընտանիք ենք։
Ծրագրի ավարտից հետո Հայաստան վերադարձա։ Կրթությունս շարունակեցի Օհայո նահանգի Մայամիի համալսարանում՝ կրկին ստանալով ուսման ամբողջական      կրթաթոշակ։
Այնուհետև աշխատանքի անցա Wall Street-ում։ Ես սկսեցի իմ կարիերան Sanford C. Bernstein ներդրումների կառավարչի մոտ (այժմ՝ AllianceBernstein) որպես պորտֆելի կրտսեր կառավարիչ, վերահսկում էի նյույորքաբնակ հաճախորդների մոտ չորս միլիարդ դոլարի ներդրումները։ Շատ էի աշխատում, առանց ընդմիջումների ու արձակուրդի, բայց փորձի տեսանկյունից անգնահատելի տարիներ էին:
Աշխատանքս շատ էի սիրում, բայց ընտանիքիս, ծնողներիս հետ կապն ինձ համար ամենակարևորներից էր ու, այնուամենայնիվ, որոշում կայացրեցի և վերադարձա:  Որոշ ժամանակ անց, կրկին աշխատանքի բերումով, ՌԴ տեղափոխվեցի, այս անգամ՝ ընտանիքով։ Տարբեր առաջատար ֆինանսական և ներդրումային ընկերություններում եմ աշխատել, այդ թվում՝ «Տրոյկա-Դիալոգ», «Սիթիբանկ» և այլն։ Սակայն միշտ իմացել եմ, որ մի օր սեփական ընկերություն ենք հիմնելու, և դա միանշանակ լինելու է Հայաստանում։
- Իսկ ինչպե՞ս ստեղծվեց «Բալչուգ Կապիտալը»։
- 2010-ին եղբորս՝ Վարդանի հետ հիմնեցինք մեր սեփական ներդրումային ընկերությունը։ Այս որոշումը 2008-ի համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամից քաղած դասերի արդյունքն էր։ Դասեր քաղելով ինչպես մեր հաջողություններից, այնպես էլ ձախողումներից՝ մենք հասկացանք մարտահրավերներն ընդունելու և անընդհատ զարգանալու կարևորությունը։
28 տարեկան էի, մինչ այդ մեծամասամբ հաջողություններ էի ունեցել, տեսել էի միայն զարգացում, ընդլայնվող և անընդհատ աճող շուկա։ Իսկ 2008-ին թվում էր, թե աշխարհը շուրջդ փուլ է գալիս ու դու չգիտես ինչ անել, չգիտես՝ ինչ կլինի։
Այս շրջանում ես հասկացա, թե երբ է պետք կանգ առնել, ոչինչ չանել, երբ է պետք գործել։ Մենք սովորեցինք ճիշտ որոշումներ կայացնել։ Այսօր, հետհայացք գցելով այդ փորձառությանը, ես ոչնչի համար չեմ զղջում։ Յուրաքանչյուր փորձ իր դրական արդյունքն է ունեցել, իսկ հաջողությունները միմիայն քրտնաջան աշխատանքի շնորհիվ են տրվել։ Ամեն ինչին պետք է մոտենալ հավասարակշռված՝ և՛ փիլիսոփայորեն, և՛ պրագմատիկորեն, սթափ դատողությամբ։ Եվ կարևորը, ինչ էլ լինի, չհանձնվել։
- Ինչպե՞ս եք պատկերացնում «Բալչուգ Կապիտալի» հետագա ընդլայնումը, որտե՞ղ։
- Մեր տեսլականն է դառնալ աշխարհում մեծ ճանաչում ունեցող, Հայաստանում գործող, համաշխարհային առաջատար հոլդինգ-ընկերություն։ Նպատակն է նշանակալի ներդրում ունենալ Հայաստանում ներդրումային մշակույթի զարգացման ու տարածման գործում։
«Բալչուգ Կապիտալի» կենտրոնական գրասենյակը միշտ կլինի Հայաստանում։ Ներդրումների կառավարման ոլորտում մենք շատ անելիքներ ունենք, և դա իրենից ենթադրում է հստակ ռազմավարություն, պրոֆեսիոնալ մասնագետների և ընկերությունների ներգրավվածություն, գործընկերների հետ համագործակցություն։ Այնուամենայնիվ, մենք արդեն իսկ հաջողություններ ու զգալի առաջընթաց ունենք, և վստահ եմ, որ ապագայում դրանք շարունակական կլինեն։
Հայաստանը շարունակում է առերեսվել տարբեր մարտահրավերների, և մենք պատրաստ ենք անել հնարավորինը՝ հանուն նրա զարգացման։ Անկախ «Բալչուգ կապիտալի» զարգացումից և այն հանգամանքից, թե որտեղ մենք կընդլայնվենք, մեր արմատներն ու գործունեությունը միշտ կապված են լինելու Հայաստանի հետ։
Ներկայում «Բալչուգը» կառավարում է զարգացման հսկայական ներուժ ունեցող ակտիվներ։ Հաջորդ տարվա համար արդեն իսկ շուրջ 3-5 գործարք ենք նախատեսում։ Մեր թիմը շարունակում է ընդլայնվել՝ ներգրավելով մասնագետներ, որոնք կիսում են նույն արժեքները, որոնք ընկերության հիմքում են՝ ազնվությունն ու բարությունը։ Առհասարակ, հաջողության գրավականներից մեկն էլ այն է, որ քեզ շրջապատում ես ավելի խելացի ու ավելի կայացած մարդկանցով, որոնցից միշտ նոր բան կա սովորելու։ Շատ կարևոր է, թե ինչ էներգետիկա ունեն մարդիկ, որոնց հետ աշխատում ես։
- Վերադառնալով Ձեր անձնական հետաքրքրություններին. բավականին հետաքրքիր հոբբիներ ունեք՝ սպորտ, երաժշտություն։ Առաջին հայացքից մասնագիտությունն ու սիրելի զբաղմունքներն անհամատեղելի են թվում։
- Հաճախ եմ դա լսում (ժպտում է,-խմբ.)։ Սպորտն ու երաժշտությունն արդեն, կարելի է ասել, հոբբի չեն. ես դրանցով ապրում եմ, իմ կյանքի, առօրյայի մի մասն են։ Երաժշտությամբ 17 տարեկանից եմ զբաղվում։ Շատ լավ հիշում եմ, երբ առաջին անգամ ակումբ գնացի և հասկացա, որ էլեկտրոնային երաժշտությունը լրիվ այլ բան է, քան այն, ինչ մենք սովոր էինք լսել։ Ու սկսեցի խորապես ուսումնասիրել։ Ինչ-որ գումար ունեի հավաքած, դրանով երաժշտական գործիքներ գնեցի ու սկսեցի ուսումնասիրել էլեկտրոնային երաժշտությունը։ Առանց երաժշտության չեմ պատկերացնում իմ կյանքը, արդեն 26 տարի է՝ նվագում եմ։
Իսկ սպորտը մեր ընտանիքի բոլոր անդամների կյանքի անբաժան մասն է։ Մեր ընտանիքի հիմնական սպորտաձևերն են բրազիլական ջիու-ջիցուն և ձիավարությունը։ Երկու դուստրերս և որդիս ջիու-ջիցուով են զբաղվում։ 6-ամյա տղաս՝ Ալեքսը, աշխարհի երկակի և Հայաստանի չեմպիոն է։ 16-ամյա աղջիկս ձիավարությամբ է զբաղվում 3 տարեկանից։ Նա հաղթել է բազմաթիվ մրցաշարերում և Հայաստանի ազգային հավաքականի անդամ է։
- Միայն ա՞յդ առումով են Ձեզնից օրինակ վերցրել։ Ցանկանու՞մ են Ձեր գործը շարունակել։
Մեծ աղջիկս՝ Աննան, 15 տարեկան է, արդեն հետաքրքրվում է ֆինանսներով և տնտեսագիտությամբ։ Միասին երկար նստում, ինչ-որ հարցեր, խնդիրներ ենք քննարկում։ Միշտ ասում եմ, որ լավ սովորելու, պրոֆեսիոնալ մասնագետ դառնալու դեպքում, իհարկե, կարող է կարիերան սկսել մեր ընկերությունից։ Մյուս կողմից՝ տղաս, որը վեց տարեկան է, այդ փաստից այնքան էլ «ոգևորված չէ»։ Որոշ ժամանակ առաջ, երբ դժվարությամբ էր համաձայնել նստել դաս անելու, կինս փորձել էր ոգեշնչել, ասել, որ պետք է լավ մասնագետ դառնաս, որպեսզի հայրիկի ընկերությունում կարողանաս աշխատել։ Վրդովված պատասխանել էր՝ հայրիկն ընկերությունն արդեն Աննային (աղջկաս) է խոստացել (ծիծաղում է,-խմբ)։
Երեք զավակներս մեծանում են ընտանեկան կարևոր արժեքներով, բայց, իհարկե, ունեն ընտրության սեփական իրավունքն ու հնարավորությունները։ Ամենակարևորը, որ երեխաները լավ կրթություն ստանան։
- Որպես երկար տարիների փորձառություն ունեցող և տարբեր երկրներում գործունեություն ծավալող մարդ՝ ո՞րն է Հայաստանի ապագայի Ձեր տեսլականը։ Ի՞նչը հնարավորություն կտա դիմակայել ժամանակակից մարտահրավերներին և օրեցօր փոխվող ու զարգացող աշխարհի պահանջներին։
Այն բարդ հարցերից է, որը, կարծում եմ, ամեն հայ իրեն տալիս է կյանքի ինչ-որ փուլում։ Մեր նման փոքր երկրի համար տնտեսապես անկախ լինելը բարդ է: Բայց պետք է հասկանալ երկրիդ ուժեղ կողմերն ու հնարավորությունները, և դրանք ծառայեցնել զարգացմանը։
Նախևառաջ՝ ունենալ լավ կրթական համակարգ. իսկապես, կրթությունից շատ բան է կախված։ Մյուս կարևորագույն բաղադրիչները կայացած տնտեսությունն ու պաշտպանական համակարգն են:
Երկիրը նաև պետք է լինի հետաքրքիր, ունենա ներդրումային ու զբոսաշրջային գրավչություն, հյուրընկալ միջավայր։ Ժամանակն ու փորձը ցույց տվեցին, որ միայն ներսում եղած ռեսուրսների և ներուժի հաշվին մենք մեծ հաջողություններ չենք ունենում։ Հետևաբար, պետք է ստեղծել միջավայր՝ արտաքին ռեսուրսների արդյունավետ ներգրավման և կիրառման համար։ Պետք է կենտրոնանալ համաշխարհային արժեք ստեղծելու ուղղությամբ։

Образование - важный вклад в будущее Армении: Давид Амарян
Армянский бизнесмен, инвестор, основатель и исполнительный директор «Балчуг Капитал» Давид Амарян вместе со своим братом, бизнесменом, основателем армянской инвестиционной компании «Эбрикот Капитал» Варданом Амаряном создали в Армении благотворительный Фонд «Амарян», в центре деятельности которого - реализация образовательных и гуманитарных программ содействия в Армении.
Мы с Давидом Амаряном говорили о создании фонда, первых программах, о его пройденном пути, интересах, ведении бизнеса в Армении и о многом другом.
- Господин Амарян, после событий в Арцахе Вы и Ваш брат Вардан Амарян объявили, что создаете фонд для реализации программ содействия, отправной точкой которых является Сюникская область. Расскажите, пожалуйста, о программах благотворительного Фонда «Амарян». Почему Вы решили начать именно с Сюника?
- Мои корни из Сюника, Сюник - моя родина. Мой отец и дед из сюникского села Веришен, где я провел свое детство. Правда, что я родился и вырос в Ереване. Мой отец учёный, мама педагог, и по причине их работы мы жили в Ереване, но мои счастливые и беззаботные детские годы прошли в деревне, окруженные теплом и заботой бабушки и дедушки. Сюник для меня близкое и родное место, к которому я очень привязан. Отсюда мы начали деятельность фонда, но, конечно, он будет развиваться и в масштабах страны.
Я вырос в годы первой Арцахской войны и последовавшего за ней тяжелого кризиса, который оказал большое влияние на меня, на мое формирование и мировосприятие. Я видел, как война уничтожает человеческие жизни, и ощутил цену мирного существования, данную многим странам свыше.
То, что произошло в Арцахе в сентябре 2023 года, для меня стало личной трагедией. Наши соотечественники лишились всего: дома, Родины, родных. Проблемы, с которыми сталкивается народ Арцаха, особенны и по своей сложности и актуальности. И это одна из причин, почему мы создали благотворительный Фонд «Амарян», чтобы мы смогли им помочь.
Кроме того, мы хотим подчеркнуть значение образования. Образование - отправная точка моей и моего брата Вардана деятельности. Именно благодаря этому нам удалось сделать карьеру как в Армении, так и за рубежом и, в конечном итоге, основать свой бизнес. Мы хотим предоставить и другим нашим соотечественникам такие же образовательные возможности, которые были у нас. Образование - важная инвестиция в будущее Армении.
Мы с Варданом хотим использовать весь наш опыт в финансовом мире, чтобы внести реальный вклад в развитие нашей страны. Мы высоко ценим важную работу, проделанную правительством, местными органами власти, международными организациями и агентствами, но считаем, что частный сектор также может сыграть важную и дополняющую роль.
Если мы рассмотрим опыт США и многих европейских стран, благотворительные организации, созданные многими людьми, работающими в деловой или финансовой сфере, вносят весомый и большой вклад в жизнь общества. Мы считаем, что это отличная модель для подражания и создания прецедента. В Армении это уже началось, и мы стремимся развивать его дальше.
- Господин Амарян, мы знаем, что Вы прошли довольно интересный путь: от учебы в США до работы на Уолл-стрит. Расскажите нам о своем пройденном пути?
- Жизнь за границей в течение долгих лет была связана с учебой и работой. Но, тем не менее, мы с братом никогда не забывали свою Родину и работали для ее развития и процветания.
В школьные годы я очень любил математику, но увлекался и гуманитарными предметами, языком и литературой. Однако все, что связано с финансами и расчетами, меня интересовало с детства. Помню, мы с братом Варданом придумали игру. Мы воздвигали свою корпорацию «Амарян» с красивыми высотными зданиями, машинами, множеством сотрудников, и таким образом, по сути, визуализировали свое будущее (смеется, ред.). Моя связь с братом всегда была очень сильной. Я не могу представить свою жизнь и деятельность без него.
В США я учился в школе, а затем и в университете исключительно по образовательным грантам. Впервые у меня появилась возможность учиться в США в 1995 году. В то время я был 13-летним учеником восьмого класса, когда однажды прочитал в одной из местных газет, что Роберт Тембекджян находится в Армении. Роберт днем преподавал этику и политологию студентам выпускных курсов американского университета Армении (АУА), а вечером - взрослым участникам программы непрерывного образования. Я решил подать заявление и попросить его разрешить мне посещать его вечерние занятия. В школе я довольно хорошо выучил английский, и когда я сказал родителям, что это возможность общаться с носителями языка и улучшить свой язык, они посоветовали мне принять участие.
Четыре дня в неделю в течение всего весеннего семестра я более часа добирался от нашего дома на окраине города до АУА, находящегося в центре. Раньше я сидел в первом ряду большой аудитории, полной взрослых, и часто ждал Роберта после занятий. Его офис был по дороге, мы гуляли, говорили почти обо всем: об истории наших семей, о спорте, политике, погоде и экономических и социальных последствиях многолетней блокады западных и восточных границ Армении со стороны Турции и его союзника Азербайджанз. Именно эти разговоры, общение и дружба с Робертом, теперь это называется наставничеством (смеется, ред.) помогли мне поставить перед собой более крупные цели.
Через год я был отобран посольством США в Армении и, получив полную стипендию, поехал в США по программе обмена, чтобы учиться в одной из самых престижных школ Нью-Йорка Trinity Prep School. Семья Роберта приняла меня в Нью-Йорке. У меня не было проблем с успеваемостью, и я мог совмещать занятия со спортом, различными кружками и развлечениями с друзьями. С тех дней прошло около 30 лет, а мы с Робертом как никогда близки. Мы одна семья.
После окончания программы я вернулся в Армению, а потом продолжил образование в Университете Майами в Огайо, снова получив полную стипендию на обучение.
Затем я пошел работать на Уолл-стрит. Я начал свою карьеру в компании Sanford C. Bernstein Investment Manager (ныне AllianceBernstein) в качестве младшего портфельного менеджера, курируя инвестиции примерно на четыре миллиарда долларов для клиентов из Нью-Йорка. Я много работал, без перерывов и отпусков, но с точки зрения опыта это были бесценные годы.
Мне очень нравилась моя работа, но связь с семьей и родителями была для меня одной из самых важных, поэтому я приняла решение и вернулся. Через некоторое время, опять же по работе, я переехал в Россию, на этот раз вместе с семьей. Работал в различных ведущих финансовых и инвестиционных компаниях, в том числе в «Тройке-Диалог», «Ситибанке» и в других. Однако я всегда знал, что однажды мы создадим собственную компанию, и она обязательно будет в Армении.
- Как создавался «Балчуг Капитал»?
- В 2010 году мы с моим братом Варданом основали собственную инвестиционную компанию. Это решение стало результатом уроков, извлеченных из мирового экономического кризиса 2008 года. Изучая как наши успехи, так и неудачи, мы пришли к пониманию важности принятия вызовов и постоянного развития.
Мне было 28 лет, до этого я, в основном был успешен, видел только развитие, расширяющийся и постоянно растущий рынок. А в 2008 году казалось, что мир крутится вокруг тебя, и ты не знаешь, что делать, не знаешь, что произойдет.
За этот период я ​​понял, когда нужно остановиться, ничего не делать, и когда действовать. Мы научились принимать правильные решения. Сегодня, оглядываясь назад на этот опыт, я ни о чем не жалею. Каждый опыт имел свой положительный результат, а успех давался только благодаря упорному труду. Ко всему следует подходить взвешенно, как философски, так и прагматично, трезво. И главное - не сдаваться, несмотря ни на что.
- Как Вы представляете дальнейшее расширение «Балчуг Капитал», в каком направлении?
- Наше видение - стать ведущей мировой холдинговой компанией, работающей в Армении. Цель - внести значительный вклад в развитие и распространение инвестиционной культуры в Армении.
Центральный офис «Балчуг Капитал» всегда будет находиться в Армении. Нам предстоит многое сделать в сфере управления инвестициями, а это предполагает четкую стратегию, привлечение профессионалов и компаний, сотрудничество с партнерами. Однако у нас уже есть успехи и значительный прогресс, и я уверен, что они будут продолжены и в будущем.
Армения сталкиваться с различными вызовами, и мы готовы сделать все возможное для ее развития. Независимо от развития «Балчуг Капитал» и обстоятельств, в которых мы будем расширяться, наши корни и деятельность всегда будут связаны с Арменией.
В настоящее время «Балчуг» управляет активами с огромным потенциалом развития. На следующий год мы уже запланировали около 3-5 сделок. Наша команда продолжает расширяться, привлекая профессионалов, которые разделяют ценности, лежащие в основе компании: честность и доброту. В общем, один из ключей к успеху заключается в том, что вы окружаете себя более умными и опытными людьми, у которых всегда есть чему поучиться. Очень важна энергэтика людей, с которыми ты работаешь.
- Возвращаясь к Вашим личным интересам. У Вас довольно интересные увлечения: спорт, музыка. На первый взгляд профессия и хобби кажутся несовместимыми.
- Я часто это слышу (улыбается, редактор). Спорт и музыка уже не хобби. Я живу с ними, они часть моей жизни, повседневной жизни. Я занимаюсь музыкой с 17 лет. Я очень хорошо помню, как впервые зашел в клуб и понял, что электронная музыка совершенно не похожа на ту, которую мы привыкли слушать. И я начал учиться. Я накопил немного денег, купил на них музыкальные инструменты и начал изучать электронную музыку. Я не представляю свою жизнь без музыки, играю уже 26 лет.
А спорт - неотъемлемая часть жизни всех членов нашей семьи. Основными видами спорта в нашей семье являются бразильское джиу-джитсу и верховая езда. Две мои дочери и сын занимаются джиу-джитсу. Мой 6-летний сын Алекс – двукратный чемпион мира и Армении. Моя 16-летняя дочь занимается верховой ездой с 3 лет. Она выиграла множество турниров и является членом сборной Армении.
- С Вас брали пример только в этом случае? Хотят ли они продолжить Вашу деятельность?
Моей старшей дочери Анне 15 лет, и она уже интересуется финансами и экономикой. Мы подолгу сидим вместе и обсуждаем какие-то вопросы и проблемы. Я всегда говорю, что если ты хорошо выучишься и станешь профессионалом, ты, конечно, сможешь начать свою карьеру в нашей компании. Но, мой шестилетний сын не в восторге от этого. Недавно, когда трудно было усадить его за уроки, моя жена попыталась внушить ему, что нужно стать хорошим специалистом, чтобы иметь возможность работать в компании отца. Он возмущенно ответил, что компанию отец уже пообещал Анне (моей дочери).
Трое моих детей растут с важными семейными ценностями, но, конечно, у них есть свое право выбора и свои возможности. Самое главное, чтобы дети получили хорошее образование.
- Как человек с многолетним опытом работы в разных странах, каким Вы видите будущее Армении? Что позволит нам противостоять вызовам сегодняшнего дня и требованиям постоянно меняющегося и развивающегося мира?
Это один из сложных вопросов, который, я думаю, каждый армянин задает себе на каком-то этапе своей жизни. Для такой маленькой страны, как наша, быть экономически независимой - довольно сложно. Но необходимо понимать сильные стороны и возможности своей страны и использовать их для развития.
Прежде всего, иметь хорошую систему образования. Действительно, многое зависит от образования. Другими важными компонентами являются хорошо развитая экономика и оборонная система.
Страна также должна быть интересной, иметь инвестиционную и туристическую привлекательность, гостеприимную среду. Время и опыт показали, что только за счет внутренних ресурсов и потенциала мы не добьемся больших успехов. Следовательно, необходимо создать среду для эффективного привлечения и использования внешних ресурсов. Мы должны сосредоточиться на создании глобальной ценности.