Կրթությունը կարևոր ներդրում է Հայաստանի ապագայի համար. Դավիթ Ամարյան
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայազգի գործարար, ներդրող, «Բալչուգ Կապիտալի» հիմնադիր և գործադիր տնօրեն Դավիթ Ամարյանն իր եղբոր՝ գործարար, հայկական «Էփրիքոթ Կապիտալ» ներդրումային ընկերության հիմնադիր Վարդան Ամարյանի հետ Հայաստանում ստեղծել են «Ամարյան» բարեգործական հիմնադրամը, որի գործունեության առանցքում Հայաստանում կրթական և մարդասիրական աջակցության ծրագրերի իրականացումն է։
Դավիթ Ամարյանի հետ զրուցել ենք հիմնադրամի ստեղծման, առաջին ծրագրերի, ինչպես նաև իր անցած ուղու, հետաքրքրությունների, Հայաստանում բիզնես ունենալու և այլ թեմաների մասին։
- Պարոն Ամարյան, Արցախում տեղի ունեցած դեպքերից հետո Ձեր եղբոր՝ Վարդան Ամարյանի հետ հայտարարեցիք, որ աջակցության ծրագրեր իրականացնելու նպատակով հիմնադրամ եք ստեղծում, որի գործունեության մեկնակետը Սյունիքի մարզն է։ Մանրամասնեք, խնդրեմ, «Ամարյան» բարեգործական հիմնադրամի ստեղծման ծրագրերը: Ինչո՞ւ որոշեցիք սկսել հատկապես Սյունիքից։
-Արմատներով սյունեցի եմ, Սյունիքն իմ հայրենիքն է։ Հայրական ու պապական գյուղս Սյունիքի Վերիշենն է, որտեղ անցել է իմ մանկությունը։ Ճիշտ է, ծնվել ու մեծացել եմ Երևանում. հայրս գիտնական է, մայրս` ուսուցչուհի, և նրանց աշխատանքի բերումով Երևանում էինք ապրում, բայց իմ մանկության ուրախ ու անհոգ տարիները հենց գյուղում են անցել, տատիկ-պապիկի ջերմությամբ ու հոգատարությամբ շրջապատված։ Սյունիքն ինձ համար հարազատ ու սիրելի վայր է, որին ես շատ կապված եմ։ Հիմնադրամի գործունեությունն այստեղից ենք սկսել, բայց, իհարկե, այն ծավալվելու է երկրի մասշտաբով։
Մեծացել եմ Արցախյան առաջին պատերազմի և դրան հաջորդող ծանր ճգնաժամի տարիներին, որը մեծ ազդեցություն է ունեցել ինձ վրա, իմ կայացման, աշխարհընկալման վրա։ Ես տեսել եմ, թե ինչպես է պատերազմը կործանում մարդկային կյանքեր և զգացել եմ շատ երկրներին ի վերուստ տրված խաղաղ գոյության գինը։
Այն, ինչ տեղի ունեցավ 2023-ի սեպտեմբերին Արցախում, ինձ համար անձնական ողբերգություն է։ Մեր հայրենակիցները զրկվել են ամեն ինչից՝ իրենց տնից, հայրենիքից, հարազատներից։ Մարտահրավերները, որոնց բախվել են արցախցիները, բացառիկ են իրենց բարդությամբ և հրատապությամբ։ Եվ այդ է պատճառներից մեկը, որ մենք ստեղծեցինք «Ամարյան» բարեգործական հիմնադրամը, որպեսզի կարողանանք օգնել։
Բացի այդ՝ մենք ուզում ենք շեշտը նաև կրթության վրա դնել։ Կրթությունն իմ և եղբորս՝ Վարդանի գործունեության մեկնարկային կետն է։ Հենց դրա շնորհիվ էլ մեզ հաջողվեց կարիերայի աճ ունենալ ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ միջազգային մակարդակով, և, ի վերջո, հիմնել մեր բիզնեսները։ Մենք ուզում ենք մեր մյուս հայրենակիցներին ևս ընձեռել այն կրթական հնարավորությունները, որոնք մենք ենք ունեցել․ կրթությունը կարևոր ներդրում է Հայաստանի ապագայի համար։
Ես ու Վարդանն ուզում ենք մեր երկրում գործի դնել մեր ամբողջ փորձը, որ ձեռք ենք բերել ֆինանսական աշխարհում, որպեսզի իրական ներդրում ունենանք մեր երկրի զարգացման գործում։ Մենք մեծապես կարևորում ենք կառավարության, տեղական ինքնակառավարման մարմինների, միջազգային կազմակերպությունների և գործակալությունների կատարած նշանակալի աշխատանքը, բայց կարծում ենք, որ մասնավոր հատվածը նույնպես կարող է կարևոր և փոխլրացնող դեր ունենալ։
Եթե դիտարկում ենք ԱՄՆ-ի և Եվրոպական շատ երկրների փորձը, ապա բիզնես կամ ֆինանսական ոլորտում գործունեություն ծավալող շատ անհատների կողմից ստեղծված բարեգործական կազմակերպությունները հասարակության համար կարևոր և մեծ ներդրում ունեն։ Մենք կարծում ենք, որ սա հիանալի մոդել է՝ հետևելու և նախադեպ ստեղծելու համար։ Հայաստանում այն արդեն սկիզբ է առել, և մենք նպատակ ունենք այն էլ ավելի զարգացնել։
- Պարոն Ամարյան, գիտենք, որ բավականին հետաքրքիր ուղի եք անցել՝ սկսած ԱՄՆ-ում սովորելուց, մինչև Wall Street-ում աշխատելը։ Կպատմե՞ք Ձեր անցած ուղու մասին։
- Երկար տարիներ արտասահմանում ապրելը պայմանավորված է եղել հենց ուսմամբ և աշխատանքով։ Բայց միևնույն է՝ ես և եղբայրս երբեք չենք մոռացել մեր հայրենիքը և գործել ենք հանուն նրա զարգացման ու բարգավաճման։
Դպրոցական տարիներին մաթեմատիկա շատ էի սիրում, բայց նաև հումանիտար առարկաների` լեզվի ու գրականության սիրահար էի։ Այնուամենայնիվ, ֆինանսների, հաշվարկների հետ կապ ունեցող ամեն ինչ հետաքրքրում էր ինձ դեռ մանկուց։ Հիշում եմ, որ եղբորս՝ Վարդանի հետ, մեր հորինած խաղն ունեինք. մեր «Ամարյան կորպորացիան» էինք կառուցում՝ գեղեցիկ բարձրահարկ շենքերով, մեքենաներով, շատ աշխատակիցներով, և այդպիսով, փաստորեն, վիզուալիզացնում էինք մեր ապագան (ծիծաղում է, խմբ.): Եղբորս հետ կապվածությունը միշտ շատ ամուր է եղել: Առանց նրա չեմ պատկերացնում կյանքս ու գործունեությունս:
Միացյալ Նահանգներում դպրոցում և հետագայում համալսարանում, սովորել եմ բացառապես կրթական դրամաշնորհներով։ Առաջին անգամ ԱՄՆ-ում սովորելու հնարավորություն ստացա 1995 թվականին։ Այդ ժամանակ ութերորդ դասարանում սովորող 13-ամյա աշակերտ էի, երբ մի օր տեղական թերթերից մեկում կարդացի, որ Հայաստանում է Ռոբերտ Թեմբեկջյանը։ Ռոբերտը կեսօրին Հայաստանի ամերիկյան համալսարանում (ՀԱՀ) էթիկա և քաղաքագիտություն էր դասավանդում ավարտական կուրսերի ուսանողներին, իսկ երեկոյան՝ մեծահասակներին՝ շարունակական կրթության ծրագրի մասնակիցներին: Որոշեցի դիմել և խնդրել, որ թույլ տա մասնակցել իր երեկոյան դասերին։ Ես դպրոցում անգլերեն բավականին լավ էի սովորում, ու, երբ ծնողներիս ասացի, որ սա բացի նոր գիտելիքներից նաև հնարավորություն է լեզվի կրողի հետ շփվելու, լեզուն կատարելագործելու` քաջալերեցին, որ մասնակցեմ:
Գարնանային կիսամյակի ընթացքում շաբաթական չորս օր ավելի քան մեկ ժամ ճանապարհ էի կտրում՝ քաղաքի ծայրամասում գտնվող մեր տանից կենտրոնում գտնվող ՀԱՀ հասնելու համար։ Մեծահասակներով լի մեծ լսարանի առաջին շարքում էի նստում և շատ հաճախ դասերից հետո սպասում Ռոբերտին։ Նրա գրասենյակը ճանապարհին էր, քայլում էինք, զրուցում գրեթե ամեն ինչից` մեր ընտանիքների պատմություններից, սպորտից, քաղաքականությունից, եղանակից ու Թուրքիայի ու իր դաշնակից Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի արևմտյան և արևելյան սահմանների երկարատև շրջափակման տնտեսական ու սոցիալական հետևանքներից: Հենց այդ խոսակցություններն ու Ռոբերտի հետ շփումն ու ընկերությունը (հիմա դրան մենթորշիփ են ասում, ծիծաղում է, խմբ.) ինձ օգնեցին ավելի մեծ նպատակներ սահմանել:
Մեկ տարի անց Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատան կողմից ընտրվեցի և, ուսման ամբողջական կրթաթոշակ ստանալով, փոխանակման ծրագրով մեկնեցի ԱՄՆ՝ սովորելու Նյու Յորքի ամենահեղինակավոր  դպրոցներից մեկում` Թրինիթի դպրոցում (Trinity Prep School)։ Նյու Յորքում Ռոբերտի ընտանիքն ինձ հյուրընկալեց: Առաջադիմության հետ կապված խնդիրներ չունեի ու կարողանում էի համատեղել դասերս և սպորտը, տարբեր խմբակներն ու ընկերներիս հետ ժամանցը։ Այդ օրերից անցել է շուրջ 30 տարի, և ես ու Ռոբերտը մտերիմ ենք, ինչպես երբևէ։ Մենք մեկ ընտանիք ենք։
Ծրագրի ավարտից հետո Հայաստան վերադարձա։ Կրթությունս շարունակեցի Օհայո նահանգի Մայամիի համալսարանում՝ կրկին ստանալով ուսման ամբողջական      կրթաթոշակ։
Այնուհետև աշխատանքի անցա Wall Street-ում։ Ես սկսեցի իմ կարիերան Sanford C. Bernstein ներդրումների կառավարչի մոտ (այժմ՝ AllianceBernstein) որպես պորտֆելի կրտսեր կառավարիչ, վերահսկում էի նյույորքաբնակ հաճախորդների մոտ չորս միլիարդ դոլարի ներդրումները։ Շատ էի աշխատում, առանց ընդմիջումների ու արձակուրդի, բայց փորձի տեսանկյունից անգնահատելի տարիներ էին:
Աշխատանքս շատ էի սիրում, բայց ընտանիքիս, ծնողներիս հետ կապն ինձ համար ամենակարևորներից էր ու, այնուամենայնիվ, որոշում կայացրեցի և վերադարձա:  Որոշ ժամանակ անց, կրկին աշխատանքի բերումով, ՌԴ տեղափոխվեցի, այս անգամ՝ ընտանիքով։ Տարբեր առաջատար ֆինանսական և ներդրումային ընկերություններում եմ աշխատել, այդ թվում՝ «Տրոյկա-Դիալոգ», «Սիթիբանկ» և այլն։ Սակայն միշտ իմացել եմ, որ մի օր սեփական ընկերություն ենք հիմնելու, և դա միանշանակ լինելու է Հայաստանում։
- Իսկ ինչպե՞ս ստեղծվեց «Բալչուգ Կապիտալը»։
- 2010-ին եղբորս՝ Վարդանի հետ հիմնեցինք մեր սեփական ներդրումային ընկերությունը։ Այս որոշումը 2008-ի համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամից քաղած դասերի արդյունքն էր։ Դասեր քաղելով ինչպես մեր հաջողություններից, այնպես էլ ձախողումներից՝ մենք հասկացանք մարտահրավերներն ընդունելու և անընդհատ զարգանալու կարևորությունը։
28 տարեկան էի, մինչ այդ մեծամասամբ հաջողություններ էի ունեցել, տեսել էի միայն զարգացում, ընդլայնվող և անընդհատ աճող շուկա։ Իսկ 2008-ին թվում էր, թե աշխարհը շուրջդ փուլ է գալիս ու դու չգիտես ինչ անել, չգիտես՝ ինչ կլինի։
Այս շրջանում ես հասկացա, թե երբ է պետք կանգ առնել, ոչինչ չանել, երբ է պետք գործել։ Մենք սովորեցինք ճիշտ որոշումներ կայացնել։ Այսօր, հետհայացք գցելով այդ փորձառությանը, ես ոչնչի համար չեմ զղջում։ Յուրաքանչյուր փորձ իր դրական արդյունքն է ունեցել, իսկ հաջողությունները միմիայն քրտնաջան աշխատանքի շնորհիվ են տրվել։ Ամեն ինչին պետք է մոտենալ հավասարակշռված՝ և՛ փիլիսոփայորեն, և՛ պրագմատիկորեն, սթափ դատողությամբ։ Եվ կարևորը, ինչ էլ լինի, չհանձնվել։
- Ինչպե՞ս եք պատկերացնում «Բալչուգ Կապիտալի» հետագա ընդլայնումը, որտե՞ղ։
- Մեր տեսլականն է դառնալ աշխարհում մեծ ճանաչում ունեցող, Հայաստանում գործող, համաշխարհային առաջատար հոլդինգ-ընկերություն։ Նպատակն է նշանակալի ներդրում ունենալ Հայաստանում ներդրումային մշակույթի զարգացման ու տարածման գործում։
«Բալչուգ Կապիտալի» կենտրոնական գրասենյակը միշտ կլինի Հայաստանում։ Ներդրումների կառավարման ոլորտում մենք շատ անելիքներ ունենք, և դա իրենից ենթադրում է հստակ ռազմավարություն, պրոֆեսիոնալ մասնագետների և ընկերությունների ներգրավվածություն, գործընկերների հետ համագործակցություն։ Այնուամենայնիվ, մենք արդեն իսկ հաջողություններ ու զգալի առաջընթաց ունենք, և վստահ եմ, որ ապագայում դրանք շարունակական կլինեն։
Հայաստանը շարունակում է առերեսվել տարբեր մարտահրավերների, և մենք պատրաստ ենք անել հնարավորինը՝ հանուն նրա զարգացման։ Անկախ «Բալչուգ կապիտալի» զարգացումից և այն հանգամանքից, թե որտեղ մենք կընդլայնվենք, մեր արմատներն ու գործունեությունը միշտ կապված են լինելու Հայաստանի հետ։
Ներկայում «Բալչուգը» կառավարում է զարգացման հսկայական ներուժ ունեցող ակտիվներ։ Հաջորդ տարվա համար արդեն իսկ շուրջ 3-5 գործարք ենք նախատեսում։ Մեր թիմը շարունակում է ընդլայնվել՝ ներգրավելով մասնագետներ, որոնք կիսում են նույն արժեքները, որոնք ընկերության հիմքում են՝ ազնվությունն ու բարությունը։ Առհասարակ, հաջողության գրավականներից մեկն էլ այն է, որ քեզ շրջապատում ես ավելի խելացի ու ավելի կայացած մարդկանցով, որոնցից միշտ նոր բան կա սովորելու։ Շատ կարևոր է, թե ինչ էներգետիկա ունեն մարդիկ, որոնց հետ աշխատում ես։
- Վերադառնալով Ձեր անձնական հետաքրքրություններին. բավականին հետաքրքիր հոբբիներ ունեք՝ սպորտ, երաժշտություն։ Առաջին հայացքից մասնագիտությունն ու սիրելի զբաղմունքներն անհամատեղելի են թվում։
- Հաճախ եմ դա լսում (ժպտում է,-խմբ.)։ Սպորտն ու երաժշտությունն արդեն, կարելի է ասել, հոբբի չեն. ես դրանցով ապրում եմ, իմ կյանքի, առօրյայի մի մասն են։ Երաժշտությամբ 17 տարեկանից եմ զբաղվում։ Շատ լավ հիշում եմ, երբ առաջին անգամ ակումբ գնացի և հասկացա, որ էլեկտրոնային երաժշտությունը լրիվ այլ բան է, քան այն, ինչ մենք սովոր էինք լսել։ Ու սկսեցի խորապես ուսումնասիրել։ Ինչ-որ գումար ունեի հավաքած, դրանով երաժշտական գործիքներ գնեցի ու սկսեցի ուսումնասիրել էլեկտրոնային երաժշտությունը։ Առանց երաժշտության չեմ պատկերացնում իմ կյանքը, արդեն 26 տարի է՝ նվագում եմ։
Իսկ սպորտը մեր ընտանիքի բոլոր անդամների կյանքի անբաժան մասն է։ Մեր ընտանիքի հիմնական սպորտաձևերն են բրազիլական ջիու-ջիցուն և ձիավարությունը։ Երկու դուստրերս և որդիս ջիու-ջիցուով են զբաղվում։ 6-ամյա տղաս՝ Ալեքսը, աշխարհի երկակի և Հայաստանի չեմպիոն է։ 16-ամյա աղջիկս ձիավարությամբ է զբաղվում 3 տարեկանից։ Նա հաղթել է բազմաթիվ մրցաշարերում և Հայաստանի ազգային հավաքականի անդամ է։
- Միայն ա՞յդ առումով են Ձեզնից օրինակ վերցրել։ Ցանկանու՞մ են Ձեր գործը շարունակել։
Մեծ աղջիկս՝ Աննան, 15 տարեկան է, արդեն հետաքրքրվում է ֆինանսներով և տնտեսագիտությամբ։ Միասին երկար նստում, ինչ-որ հարցեր, խնդիրներ ենք քննարկում։ Միշտ ասում եմ, որ լավ սովորելու, պրոֆեսիոնալ մասնագետ դառնալու դեպքում, իհարկե, կարող է կարիերան սկսել մեր ընկերությունից։ Մյուս կողմից՝ տղաս, որը վեց տարեկան է, այդ փաստից այնքան էլ «ոգևորված չէ»։ Որոշ ժամանակ առաջ, երբ դժվարությամբ էր համաձայնել նստել դաս անելու, կինս փորձել էր ոգեշնչել, ասել, որ պետք է լավ մասնագետ դառնաս, որպեսզի հայրիկի ընկերությունում կարողանաս աշխատել։ Վրդովված պատասխանել էր՝ հայրիկն ընկերությունն արդեն Աննային (աղջկաս) է խոստացել (ծիծաղում է,-խմբ)։
Երեք զավակներս մեծանում են ընտանեկան կարևոր արժեքներով, բայց, իհարկե, ունեն ընտրության սեփական իրավունքն ու հնարավորությունները։ Ամենակարևորը, որ երեխաները լավ կրթություն ստանան։
- Որպես երկար տարիների փորձառություն ունեցող և տարբեր երկրներում գործունեություն ծավալող մարդ՝ ո՞րն է Հայաստանի ապագայի Ձեր տեսլականը։ Ի՞նչը հնարավորություն կտա դիմակայել ժամանակակից մարտահրավերներին և օրեցօր փոխվող ու զարգացող աշխարհի պահանջներին։
Այն բարդ հարցերից է, որը, կարծում եմ, ամեն հայ իրեն տալիս է կյանքի ինչ-որ փուլում։ Մեր նման փոքր երկրի համար տնտեսապես անկախ լինելը բարդ է: Բայց պետք է հասկանալ երկրիդ ուժեղ կողմերն ու հնարավորությունները, և դրանք ծառայեցնել զարգացմանը։
Նախևառաջ՝ ունենալ լավ կրթական համակարգ. իսկապես, կրթությունից շատ բան է կախված։ Մյուս կարևորագույն բաղադրիչները կայացած տնտեսությունն ու պաշտպանական համակարգն են:
Երկիրը նաև պետք է լինի հետաքրքիր, ունենա ներդրումային ու զբոսաշրջային գրավչություն, հյուրընկալ միջավայր։ Ժամանակն ու փորձը ցույց տվեցին, որ միայն ներսում եղած ռեսուրսների և ներուժի հաշվին մենք մեծ հաջողություններ չենք ունենում։ Հետևաբար, պետք է ստեղծել միջավայր՝ արտաքին ռեսուրսների արդյունավետ ներգրավման և կիրառման համար։ Պետք է կենտրոնանալ համաշխարհային արժեք ստեղծելու ուղղությամբ։

We are passionate about education, it is an investment in the future of Armenia: David Amaryan
YEREVAN, DECEMBER 18, ARMENPRESS. Armenian entrepreneur, investor and founder and CEO of Balchug Capital, David Amaryan, together with his brother, Vardan Amaryan, founder of the Armenian investment company Apricot Capital, have established the Amaryan Charitable Foundation, which is dedicated to education and humanitarian relief projects in Armenia.
We had an insightful conversation with David Amaryan about the Foundation's establishment and first projects, his personal journey, interests and running a business in Armenia.
Mr. Amaryan, after the tragic events in Artsakh you and your brother, Vardan Amaryan, announced the establishment of a foundation focusing on relief projects, starting with initiatives in Syunik province. Could you please provide details on the plans for creating the Amaryan Charitable Foundation? What prompted the decision to commence operations in Syunik?
I hail from Syunik; it's my homeland. My father's and grandfather's village, Verishen in Syunik, is where I spent my childhood. Although born and raised in Yerevan due to my parents' work —my father is a scientist, and my mother is a teacher— my happiest and carefree childhood years were spent in the village, surrounded by the love and care of my grandparents. So, it is a place that is very dear to me and one that I know very well, and was a good place to start our charitable activities, but of course we will build our activities around the country.
Growing up during the First Nagorno-Karabakh War and subsequent crises had a significant impact on me, my sense of self and my view of the world. I saw how war could devastate people’s lives and I realized the fragility of the peaceful and prosperous existence that many countries take for granted.
So, what happened in Artsakh in September 2023 is a personal tragedy for me. Our compatriots were deprived of everything: their home, homeland, and sometimes even relatives. The challenges faced by the people of Artsakh are extraordinary. That's one of the reasons why we established the Amaryan Charitable Foundation so that we could help.
But we also wanted to really focus on education. Education was the starting point for Vardan and me which gave us the ability to advance our careers both in Armenia and internationally, and ultimately to build our very successful businesses. We want to give other Armenians the opportunities that we had. We are passionate about education; it is an investment in the future of Armenia.
In doing so Vardan and I wanted to use the experience and expertise that we have built up in the financial world internationally in order to make a real contribution to our own country. We recognize the very important work done by the government, local authorities, international organizations and agencies, but we think the private sector can play a critical and complementary role too.
In fact, if you look at the US or many European countries, charitable organizations created by people in business or finance do many incredibly valuable things for society. We think that is a good model to follow and a good precedent to set. It is already happening in Armenia, but we want to help it develop further.
Mr. Amaryan, you've had quite an interesting journey, from studying in the USA to working on Wall Street. Could you share more about your background and experiences?
Living abroad for many years was driven by study and work. However, my brother and I never forgot our homeland, we have been doing many things to improve and develop the country.
At school I excelled both in mathematics and humanities, language, and literature. Yet, my interest in finance and calculations dates back to my childhood. My brother and I even created a game envisioning the "Amaryan Corporation" with multi-storey offices, cars, and many employees: it turns out we visualized our future (laughs). My brother and I share a strong bond; I can't imagine my life without him.
I attended both school and university in the United States, relying solely on educational grants. My first opportunity to study in the USA arose in 1995. At that time, I was a 13-year-old eighth-grade public school student when I came across an article in the local newspaper mentioning that Robert Tembeckjian was in Armenia.  Robert was teaching ethics and political science courses in Yerevan at the American University of Armenia (AUA), instructing graduate degree candidates during the day and adult/extension-program enrollees at night. Motivated by the chance to enhance my language skills and engage with a native speaker, I approached Robert and requested to attend his evening courses. Having excelled in English at school, my parents supported this endeavor as an opportunity for both acquiring new knowledge and fostering communication skills.
Throughout the spring semester, four nights a week, I traveled over an hour each way from home on the outskirts of town to the centrally located AUA. I consistently occupied the front row in a large auditorium filled with adults and very often waited for Robert after classes. His office was on the way and we had various discussions covering a wide range of topics, including our Armenian family histories, sports, politics, weather, and the economic and social consequences of the then-ongoing blockade of Armenia's western and eastern borders by Turkey and its ally Azerbaijan. These conversations, interactions, and the friendship with Robert, now recognized as mentorship, played a crucial role in shaping my aspirations and helping me to set ambitious goals.
A year later, I was selected by the U.S. Embassy in Armenia and, having received a full scholarship, went to the USA as a high school exchange student at one of the most prestigious schools in New York, Trinity School in the upper west side of Manhattan. Robert's family hosted me in New York. I was able to juggle my classes with sports, engage in various after-school activities and have fun with my friends. Almost 30 years have passed since those days, and we are as close with Robert as ever. We are one family.
Upon completion of the program, I returned to Armenia and then opted to pursue a full scholarship at Miami University in Ohio. Subsequently, I got a job on Wall Street. I started my career at the investment management firm Sanford C. Bernstein (now AllianceBernstein) as an associate portfolio manager, overseeing investments for New York based clients of about $4 billion. I worked a lot, without breaks or holidays, but those years were invaluable in terms of gaining expertise.
While I greatly enjoyed my work, my priority was maintaining a strong connection with my parents. Consequently, I made the decision to return to Armenia. After a while, again due to work obligations, I moved to Russia, this time with my family. I held positions in various leading financial and investment companies, including Troika-Dialog and Citigroup. However, I had the conviction that one day we would establish our own company, and it would undoubtedly be in Armenia.
And how did you establish Balchug Capital?
In 2010, my brother and I founded our own investment business. This decision was a direct response to the lessons and insights we gained from the 2008 global economic crisis. Learning from both our successes and failures, we understood the significance of adapting and evolving in the face of challenges.
I was a 28-year-old individual who had experienced success and witnessed ongoing development in an expanding and ever-growing market. However, in 2008, the world seemed to unravel, leaving one uncertain about what steps to take and what to anticipate.
During these periods, I learned the importance of discerning when to pause and refrain from action and when to make decisive moves. We learned to make the right decisions. Reflecting on these experiences today, I have no regrets. Each challenge, despite its difficulties, brought about positive results, and our successes were the outcomes of relentless hard work. Adopting a balanced approach - philosophical and pragmatic - with clear-headed judgment is essential. Importantly, regardless of the circumstances, one must not give up, no matter what.
How do you anticipate the future expansion of Balchug Capital, and where do you envision it?
We have the vision of evolving into a widely recognized, Armenia-based, global leading holding company. The goal is to contribute significantly to the development and dissemination of investment culture in Armenia.
The headquarters of Balchug Capital will always be in Armenia. There is so much we can do in the investment management space here, and that means a dedicated strategy, professional specialists, and collaboration with our partners. But we have already had a lot of visible success and made substantial progress, and I am sure we can continue to grow in the future.
Armenia continues to face many challenges and we will always do everything we can to help it to develop. Regardless of Balchug Capital's development or where we will expand to, its roots and activities will always be anchored in Armenia.
Currently, Balchug manages assets with vast developmental potential and opportunities. We are already planning approximately 3-5 transactions for the next year. Our team is continually expanding, comprising professionals who share the same values that form the bedrock of our company: honesty and kindness. In general, one of the critical factors contributing to success is surrounding oneself with individuals who are highly experienced and accomplished, from whom there is always something new to learn. The energy of the people you collaborate with holds significant importance.
Returning to your personal interests, you have quite fascinating hobbies: sports and music. At first glance, one might find the combination of these hobbies and your profession incompatible.
I often hear that (smiles). One could argue that sports and music are no longer mere hobbies; they have become integral parts of my daily life, defining how I live. I have been playing music since the age of 17. I recall the first time I entered a club and realized that electronic music was a departure from the familiar tunes we were used to listening to. Since that moment, I delved deeper into it, using the money I had saved to acquire musical instruments and explore electronic music. I can't envision my life without music: I have been playing for 26 years.
Certainly, there are instances when individuals who primarily know me from the business world are surprised to learn about my involvement in music. This reaction is a consequence of prevailing stereotypes, there seems to be a widespread notion that professionals in the financial sector should conform to a classic suit-and-tie image!
Sports also play an integral role in the lives of all members of our family. The main sport activities of our family are Brazilian Jiu Jitsu and horse riding. My two daughters and my son all practice Jiu Jitsu. My 6-year-old son, Alex is a two-time world champion and Armenia champion. My 16-year-old daughter has been horse riding since she was 3 years old. She has won numerous competitions in jumping and she is a member of the Armenian National Team.
Have you been a role model only in that sense? Do they aspire to continue your work?
My eldest daughter, Anna, is 16 years old and already shows an interest in finance and the economy. We spend significant time together discussing various topics and challenges. I consistently encourage her, emphasizing that with diligent studies and becoming a proficient professional, she could embark on her career within our company. On the other hand, my 6-year-old son isn't as enthused by this prospect. Some time ago, when he had reluctantly agreed to sit down to do his homework, my wife tried to inspire him saying that in order to be able to work in his daddy’s company, he needed to become a good professional. In response, he indignantly remarked, "Daddy has already promised his company to Anna (my daughter)" (laughs).
My three children are growing up with core family values, but they undoubtedly have their own autonomy and opportunities. Above all, ensuring they receive a quality education is of utmost importance.
As an individual with many years of experience and operating in many countries, what is your vision for the future of Armenia? How can we address the modern challenges and demands of an ever-changing and developing world?
That is one of the challenging questions I believe every Armenian confronts at some stage in their life.
Achieving economic independence is exceptionally difficult for small countries like ours. However, it is crucial to understand the strengths and opportunities inherent in our country and harness them for development.
Foremost, a high-quality educational system is essential; indeed, much depends on education. Other critical components include a well-established economy and defense system.
A country should also be attractive, policies should be clear and consistent both in terms of investment and tourism, and foster a welcoming environment. Time and experience proved that internal resources and potential alone are not enough to achieve significant success. Thus, we must create an environment that effectively attracts and uses external resources. We need to focus on generating global value.