Մերձավորարևելյան երկրներում պաղեստինցիներին աջակցող ցույցեր են անցկացվում, Փարիզում ցույցը ցրել են արցունքաբեր գազով
Մերձավորարևելյան երկրներում պաղեստինցիներին աջակցող ցույցեր են
անցկացվում, Փարիզում ցույցը ցրել են արցունքաբեր գազով
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Արաբական մի շարք երկրներում Գազայի պաղեստինցիներին աջակցություն հայտնելու համար ցույցեր են ակնկալվում։ Հազարավոր իրաքցիներ արդեն սկսել են հավաքվել Բաղդադում։ Այս մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է BBC-ից։
ՀԱՄԱՍ-ի և «Հեզբոլլահ»-ի ղեկավարները մարդկանց կոչ են արել ուրբաթօրյա աղոթքից հետո ակցիաներ իրականացնել փողոցներում և հրապարակներում՝ «ամբողջ արաբական և իսլամական աշխարհում»։
Բացի Իրաքից, ցույցեր են տեղի ունենում նաև մերձավորարևելյան այլ երկրներում, մասնավորապես՝ Լիբանանում, Թունիսում և Հորդանանում։ Ակցիա է սպասվում նաև Արևելյան Երուսաղեմում գտնվող ալ-Աքսա մզկիթի մոտ։
Ֆրանսիայի մի քանի քաղաքներում ևս պաղեստինցիներին աջակցող ցույցեր են կազմակերպվել՝ չնայած այն բանին, որ երկրի կառավարությունը արգելել էր նման ցույցերի անցկացումը։ Փարիզի կենտրոնում կազմակերպված ակցիան ցրելու համար ոստիկանությունը արցունքաբեր գազ և ջրանետ մեքենաներ է կիրառել։ Կան նաև ձերբակալվածներ։
Հոկտեմբերի 12-ին Ֆրանսիայի նախագահը դիմել էր մարդկանց՝ կոչ անելով զերծ մնալ նման ակցիաներից՝ ներքին պառակտում թույլ չտալու համար։
Ի դեպ, Էմանուել Մակրոնը նաև հայտարարել է, որ ՀԱՄԱՍ-ի հարձակման հետևանքով Իսրայելում Ֆրանսիայի 13 քաղաքացի է զոհվել, 17 մարդ անհետ կորած է և, ամենայն հավանականությամբ, պատանդ է պահվում ՀԱՄԱՍ-ի կողմից։
Գերմանիան ևս արգելել է պաղեստինցիներին աջակցող ցույցերը՝ դա պատճառաբանելով հակասեմական հայտարարությունների և բռնությունների վտանգով։
Հոկտեմբերի 7-ին ՀԱՄԱՍ-ի ավելի քան 1500 զինյալներ ճեղքել էին անվտանգության պատնեշը և Գազայի հատվածից ներխուժել Իսրայել։ Իսրայելում զոհերի թիվը հասել է 1300-ի։ 150 մարդ պատանդ է վերցվել։ Իսրայելը պատերազմ է հայտարարել ՀԱՄԱՍ-ին և հարվածներ է հասցնում հարյուրավոր թիրախների։ Գազայի հատվածում զոհերի թիվը հասել է 1400-ի։ Իսրայելը նաև Գազայի լիակատար պաշարում է սկսել՝ դադարեցնելով ջրի, էլեկտրաէներգիայի, վառելիքի, սննդի և այլ ապրանքների մուտքը։

В ближневосточных странах проходят демонстрации в поддержку палестинцев: в Париже митинг был разогнан слезоточивым газом
В ближневосточных странах проходят демонстрации в поддержку палестинцев: в
Париже митинг был разогнан слезоточивым газом
В арабских странах ожидаются демонстрации в поддержку палестинцев сектора Газа. Тысячи иракцев уже начали собираться в Багдаде. «Арменпресс» передает об этом, со ссылкой на BBC.
Лидеры ХАМАС и «Хезболлы» призвали во всем арабском и исламском мире после пятничной молитвы провести акции на улицах и площадях.
Помимо Ирака, демонстрации проходят и в других странах Ближнего Востока, в частности в Ливане, Тунисе и Иордании.
Акция ожидается у мечети Аль-Акса в Восточном Иерусалиме.
Демонстрации в поддержку палестинцев также были организованы в ряде французских городов, несмотря на то, что правительство страны запретило подобные демонстрации. Для разгона акции, организованной в центре Парижа, полиция применила слезоточивый газ и водометы. Есть и арестованные.
12 октября президент Франции обратился к народу с призывом воздержаться от подобных действий, чтобы не допустить внутреннего раскола.
Эммануэль Макрон также сообщил, что в результате атаки ХАМАС в Израиле погибли 13 граждан Франции, 17 человек пропали без вести и, скорее всего, находятся в заложниках у ХАМАС.
Германия также запретила пропалестинские демонстрации, ссылаясь на риск антисемитских заявлений и насилия.
7 октября более 1500 боевиков ХАМАС прорвались через заграждение и вторглись на территорию Израиля из сектора Газа. Число жертв в Израиле достигло 1300. 150 человек взяты в заложники. Израиль объявил войну ХАМАС и наносит удары по множественным целям. Число жертв в секторе Газа достигло 1400. Израиль также начал тотальную блокаду Газы, отрезав доступ к воде, электричеству, топливу, продуктам питания и к другим товарам первой необходимости.