Ադրբեջանն օրեր շարունակ զորքեր է կուտակում ԼՂ-ի հետ շփման գծի և Հայաստանի հետ սահմանագծի երկայնքով․ Փաշինյան
Ադրբեջանն օրեր շարունակ զորքեր է կուտակում ԼՂ-ի հետ շփման գծի և
Հայաստանի հետ սահմանագծի երկայնքով․ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։  Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն արձանագրում է, որ նախորդ շաբաթվա ընթացքում ռազմաքաղաքական իրավիճակը Հարավային Կովկասում էականորեն սրվել է։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Փաշինյանն այս մասին ասաց Կառավարության նիստի ժամանակ։
«Պատճառն այն է, որ Ադրբեջանը օրեր շարունակ զորքեր է կուտակում Լեռնային Ղարաբաղի հետ շփման գծի և Հայաստան-Ադրբեջան սահմանագծի երկայնքով։ Ադրբեջանական մամուլում և քարոզչական հարթակներում ավելի է ահագնացել հակահայկական ատելության հռետորաբանությունը։ Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ոտնձգությունների քաղաքականությունը շարունակվում է»,- ասաց Փաշինյանը։
Վարչապետը հիշեցրեց, որ սեպտեմբերի 1-ին ադրբեջանական զինուժը հերթական սադրանքը ձեռնարկեց Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Գեղարքունիքի մարզի Սոթքի հատվածում, որի հետևանքով զոհվեցին Պաշտպանության նախարարության 3 զինծառայողներ։ «Այդ սադրանքին նախորդել են Հայաստանի զինված ուժերի կողմից Հայաստան-Ադրբեջան սահմանին հրադադարային ռեժիմը խախտելու մասին կեղծ լուրերի տարածումը Ադրբեջանի կողմից»,-ասաց Փաշինյանը։

Azerbaijan continues military buildup along border with Armenia and line of contact in NK, warns Pashinyan
YEREVAN, SEPTEMBER 7, ARMENPRESS. The military-political situation in South Caucasus escalated significantly last week, Prime Minister Nikol Pashinyan warned Thursday.
“The reason for that is Azerbaijan’s ongoing military buildup along the line of contact in Nagorno-Karabakh and the Armenia-Azerbaijan border,” Pashinyan said at the Cabinet meeting on September 7.
“The anti-Armenian hate rhetoric has further escalated in the Azerbaijani press and propaganda platforms. The policy of encroachments against the sovereign territory of Armenia continues,” he stated, adding that the September 1 Azeri provocation against the sovereign territory of Armenia resulted in the deaths of three Armenian servicemen near the village of Sotk, Gegharkunik Province.
“This provocation was preceded by the dissemination of fake news by Azerbaijan falsely accusing the Armed Forces of Armenia of violating the ceasefire on the Armenia-Azerbaijan border,” Pashinyan said.