Բալթյան նավատորմի ավելի քան 3500 զինվորականներ և 40 նավեր օպերատիվ վարժանքներ են սկսել
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բալթյան նավատորմը մինչև 40 նավ և ավելի քան 3500 զինվորականների է ներգրավել  ծովում և Կալինինգրադի մարզի զորավարժարաններում անցկացվող օպերատիվ զորավարժություններում: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ТАСС գործակալությունից, այդ մասին լրագրողներին հայտնել են ՌԴ պաշտպանության նախարարությունում:
«2023 թվականի Բալթյան նավատորմի ուժերի զինվորական կառավարման մարմինների պատրաստման պլանին համապատասխան՝ հունիսի 5-ից մինչև 15-ը Բալթիկ ծովում և Կալինինգրադի մարզի զորավարժարաններում մեկնարկել են Բալթյան նավատորմի խմբավորումների մարտական ​​պատրաստության օպերատիվ վարժանքները՝ Բալթյան նավատորմի հրամանատար, փոխծովակալ Վլադիմիր Վորոբյովի ղեկավարությամբ», - տեղեկացրել են գերատեսչությունում։
Նախարարությունում նշել են, որ զորավարժություններում ներգրավված են մինչև 40 վերջրյա մարտանավեր, կատերներ և ապահովման նավեր, այդ թվում՝ պահականավեր և կորվետներ, փոքր հրթիռակիր նավեր և հրթիռակիր կատերներ։ Բացի այդ, զորավարժություններում ներգրավված են ավելի քան 3500 զինվորական, մինչև 25 ինքնաթիռ և ուղղաթիռ, 500 միավոր ռազմական և հատուկ տեխնիկա:

В оперативных учениях участвуют более 3500 военнослужащих и 40 кораблей Балтийского флота
Для проведения оперативно-тактических учений в море и на военных полигонах в Калининградской области Балтийский флот привлек до 40 кораблей и более 3500 военнослужащих. Как передает «Арменпресс», со ссылкой на ТАСС, об этом журналистам сообщили в Министерстве обороны РФ.
«В соответствии с планом подготовки органов военного управления сил Балтийского флота на 2023 год, с 5 по 15 июня в Балтийском море и на полигонах боевой подготовки в Калининградской области началось оперативное учение с группировками Балтийского флота под руководством командующего БФ вице-адмирала Владимира Воробьева», - сообщили в ведомстве.
В ведомстве отметили, что в учениях задействовано до 40 боевых надводных кораблей, катеров и кораблей обеспечения, включая сторожевые корабли и корветы, малые ракетные корабли и ракетные катера. Кроме того, в учениях задействовано более 3500 военнослужащих, до 25 самолетов и вертолетов, 500 единиц боевой и специальной техники.