Հյուսիսային Կորեան ռազմական արբանյակ կարձակի հունիսին՝ ԱՄՆ-ին զսպելու նպատակով
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հյուսիսային Կորեան պաշտոնապես հաստատել է, որ իր պատմության մեջ առաջին հետախուզական ռազմական արբանյակի արձակումը տեղի կունենա հունիսին, իսկ ապարատի հիմնական խնդիրն է լինելու տեղեկատվության հավաքումը՝ ԱՄՆ-ին և նրա դաշնակիցներին զսպելու նպատակով։ Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ТАСС գործակալությունից, այդ մասին ասված է Կորեայի Աշխատավորական կուսակցության Կենտրոնական ռազմական կոմիտեի փոխնախագահ Լի Բյոն Չհոլի տարածած հայտարարության մեջ։
«Մեր ռազմական հետախուզական №1 արբանյակը, որի արձակումը նախատեսվում է հունիսին, և նոր հետախուզական միջոցները, որոնց փորձարկումները ծրագրված են, անհրաժեշտ են իրական ժամանակի ռեժիմով Միացյալ Նահանգների և նրա կամակատարների վտանգավոր ռազմական գործողությունների հսկման, դիտարկման և վերլուծության, նախնական զսպման և հակազդման համար», - մեջբերում է նրա խոսքը Կորեայի կենտրոնական հեռագրական գործակալությունը։
Ինչպես նշում է Լի Բյոն Չհոլը, «ներկայիս իրավիճակում, որն առաջացել է  ԱՄՆ-ի և Հարավային Կորեայի անխոհեմ գործողությունների հետևանքով, ԿԺԴՀ-ն մշտապես զգում է հետախուզական միջոցների զինանոցի ընդլայնման, տարբեր պաշտպանական և հարվածային սպառազինությունների նորացման կարիքը»:
Մայիսի 29-ին Ճապոնիայի առափնյա պահպանության ծառայությունը տեղեկացրել էր, որ Հյուսիսային Կորեան մտադիր է մայիսի 31-ից մինչև հունիսի 11-ն ընկած ժամանակամիջոցում  արձակել երկրի պատմության մեջ առաջին հետախուզական արբանյակը։ Փհենյանը համապատասխան ծանուցում էր ուղարկել։
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր «Արմենպրես»-ը, Ճապոնիայի և Հարավային Կորեայի կառավարությունները Հյուսիսային Կորեայի իշխանություններից պահանջել են հրաժարվել հետախուզական արբանյակի արձակման պլաններից:
Ճապոնիայի պաշտպանության նախարարությունում նախազգուշացրել են, որ կձեռնարկեն ԿԺԴՀ-ի արբանյակը տանող բալիստիկ հրթիռի և դրա բեկորների ոչնչացման միջոցներ՝ Ճապոնիայի տարածքում դրանց ընկնելու սպառնալիքի դեպքում։ Այդ նպատակով Patriot PAC-3 համալիրներ են տեղակայվել  Յոնագունի, Իշիգակի և Միյակո կղզիներում:
Ապրիլի 19-ին ԿԺԴՀ-ի պետական լրատվամիջոցը հաղորդել էր, որ Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ընը կարգադրել է սկսել առաջին հետախուզական արբանյակի արձակման նախապատրաստությունը, որը պետք է մեծացնի Փհենյանի տվյալների հավաքման հնարավորությունները։ Մեկ շաբաթ առաջ Հյուսիսային Կորեան հայտարարել էր, որ առաջին անգամ արձակել է պինդ վառելիքով իր «Հվանսոն-18» միջմայրցամաքային բալիստիկ հրթիռը:
Պինդ վառելիքի օգտագործումը, հեղուկ վառելիքով շարժիչների համեմատությամբ, թույլ է տալիս զգալիորեն նվազեցնել արձակման նախապատրաստման ժամանակը, հրթիռները պահել  կիրառման համար պատրաստի վիճակում և դրանք օգտագործել որպես հեռահար պատասխան հարված հասցնելու միջոց:  Հյուսիսային Կորեան մտադիր է պինդ վառելիքով շարժիչներն օգտագործել իր տիեզերական ծրագրում:

Северная Корея в июне запустит военный спутник для сдерживания США
Северная Корея официально подтвердила, что запуск ее первого в истории военного разведывательного спутника состоится в июне, а основной задачей аппарата станет сбор информации для сдерживания США и их союзников. Как передает «Арменпресс», со ссылкой на ТАСС, об этом было сказано в заявлении заместителя председателя Центрального военного комитета Трудовой партии Кореи Ли Бён Чхоля.
«Наш военный спутник-разведчик №1, запуск которого намечен на июнь, и новые разведывательные средства, испытания которых запланированы, необходимы для отслеживания, наблюдения и анализа в режиме реального времени, предварительного сдерживания и реагирования на опасные военные действия США и их сателлитов», - приводит его слова Центральное телеграфное агентство Кореи.
Как отмечает Ли Бён Чхоль, «в нынешней ситуации, сложившейся в результате безрассудных действий США и Южной Кореи, КНДР постоянно чувствует необходимость в расширении арсенала разведывательных средств, обновлении различных оборонных и ударных вооружений».
29 мая береговая охрана Японии сообщила, что власти Северной Кореи проинформировали, что ракета будет запущена в период с 31 мая по 11 июня. Пхеньян передал соответствующее уведомление.
Как сообщал ранее «Арменпресс», правительства Японии и Южной Кореи потребовали от властей Северной Кореи отказаться от планов по запуску разведывательного спутника.
Минобороны Японии предупредило, что примет меры по уничтожению баллистической ракеты, несущей спутник КНДР, и его фрагментов в случае угрозы их падения на территорию Японии. Для этого на островах Йонагуни, Исигаки и Мияко развернуты комплексы Patriot PAC-3.
19 апреля Центральное телеграфное агентство Кореи сообщило, что северокорейский лидер Ким Чен Ын дал приказ о запуске первого разведывательного спутника, который должен увеличить возможности Пхеньяна по сбору данных. Неделей ранее Северная Корея объявила, что впервые запустила твердотопливную межконтинентальную баллистическую ракету «Хвансон-18».
Использование твердого топлива по сравнению с жидкостными двигателями позволяет значительно сократить время подготовки к пуску, поддерживать ракеты в состоянии готовности к применению и использовать их в качестве средства нанесения дальнего ответного удара. Северная Корея намерена использовать твердотопливные двигатели в своей космической программе.