Գանձակ գյուղում բացվեց «Ռուսաց լեզվի եւ մշակույթի կենտրոն»
ԳԱՎԱՌ, 29 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Գեղարքունիքի մարզի Գավառ համայնքի  Գանձակ գյուղում հանդիսավոր կերպով տեղի ունեցավ «Ռուսաց լեզվի և մշակույթի կենտրոնի» բացման արարողությունը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Գավառի համայնքապետարանի աշխատակազմից,  նախաձեռնությունը կյանքի է կոչվել Գավառի համայնքապետարանի և «Հաղորդակցության զարգացման միջազգային ինստիտուտ» հումանիտար հիմնադրամի համագործակցությամբ։ Համայնքապետարանը կենտրոնի համար Գանձակի վարչական ղեկավարի նստավայրից անհատույց հատկացրել է համապատասխան տարածք, որը վերանորոգվել ու կահավորվել է «Հաղորդակցության զարգացման միջազգային ինստիտուտ» հումանիտար հիմնադրամի կողմից։
Կենտրոնը կազմակերպելու է ռուսաց լեզվի դասընթացներ, թեմատիկ քննարկումներ, ճամբարներ, կինոդիտումներ և մշակութային այլ նախաձեռնություններ։
Բացման արարողությանը մասնակցում էին Հայաստանի Հանրապետությունում Ռուսաստանի դեսպանատան աշխատակիցներ,  մարզային ու համայնքային իշխանությունների, «Հաղորդակցության զարգացման միջազգային ինստիտուտ» հումանիտար հիմնադրամի ներկայացուցիչներ։

В селе Гандзак открылся Центр русского языка и культуры
В селе Гандзак общины Гавар Гегаркуникской области состоялось торжественное открытие Центра русского языка и культуры.
Как сообщили «Арменпресс» в администрации Гавара, инициатива была реализована при сотрудничестве мэрии Гавара и Гуманитарного фонда «Международный институт развития коммуникативности». Мэрия безвозмездно выделила центру соответствующее пространство из резиденции главы администрации Гандзака, которое было отремонтировано и обставлено ​​гуманитарным фондом.
В центре будут организованы курсы русского языка, тематические беседы, лагеря, кинопоказы и другие культурные инициативы.
В церемонии открытия приняли участие сотрудники посольства Российской Федерации в Республике Армения, представители региональных и общественных властей, а также Гуманитарного фонда «Международный институт развития коммуникативности».