Պատժամիջոցները ՀՀ կարմիր գիծն են և դա շատ հստակ ասում ենք Ռուսաստանին․ վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ուկրաինայի իրադարձություններից հետո բեռնափոխադրումների լոգիստիկ շղթաները պատռվել են կամ չեն գործում։ Շատ ապրանքներ, որոնք ուղղակիորեն մատակարարվում էին Ռուսաստան, այժմ այնտեղ են գնում Հայաստանի, Ղազախստանի և այլ երկրների միջոցով։  Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, չեխական «Respekt» ամսագրին տված հարցազրույցում այս մասին ասել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն՝ անդրադառնալով Ռուսաստանի դեմ կիրառված պատժամիջոցների հարցին՝ Հայաստանից Ռուսաստան արտահանման աճի համատեքստում։
«Օրինակ ՝ խմիչքները, որոնք ենթակա չեն պատժամիջոցների, խնդիր չեն: Մինչև 2022 թվականի փետրվարը նրանք գնում էին Լեհաստանով ու Բելառուսով, հիմա գնում են Հայաստանով։ Խոսքը միայն երթուղիների փոփոխության մասին չէ, եվրոպական փոխադրողների մեծ մասը հրաժարվում է ուղղակիորեն համագործակցել ռուսական շուկայի հետ։ Իսկ ռուսական փոխադրողները չեն կարող դրանք հասցնել Լեհաստան։ Այսպիսով, ստեղծվեցին բոլորովին նոր լոգիստիկ երթուղիներ, այդ թվում՝ նաև Հայաստանի տարածքով։ Բայց պատժամիջոցի տակ գտնվող ապրանքների մասով փորձում ենք հնարավորինս թափանցիկ լինել, համագործակցում ենք ԵՄ-ի, ԱՄՆ-ի և նույնիսկ հենց Ռուսաստանի հետ։ Մենք ԵԱՏՄ անդամ ենք և շատ սերտ տնտեսական կապեր ունենք Ռուսաստանի հետ և հայկական բիզնեսը սիրում է մասնակցել այն ծրագրերին, որոնք ստեղծվել են վերջին շրջանում։
Այնտեղ, որտեղ ազատ տեղ կա, մենք ուրախությամբ բավարարում ենք ռուսական պահանջարկը։ Պատժամիջոցները մեր կարմիր գիծն են։ Եվ մենք դա շատ հստակ ասում ենք ռուսներին. մենք չենք ուզում ձեզ վնասել, բայց մենք չենք կարող մեզ թույլ տալ ինքներս հայտնվել պատժամիջոցների տակ։ Այստեղ ոչ մի գաղտնիք չկա»,- նշել է Փաշինյանը։

Sanctions are Armenia’s red lines, and we are clearly telling this to the Russians – PM Pashinyan
YEREVAN, MAY 15, ARMENPRESS. Logistic chains of shipments are broken or not functioning since the events in Ukraine began. Many goods that used to be directly shipped to Russia are now being shipped there through Armenia, Kazakhstan and other countries, Prime Minister Nikol Pashinyan told the Czech Respekt magazine in an interview when asked on the sanctions against Russia in context of the increase of Armenian exports to Russia.
“For example, drinks, which aren’t subject to sanctions, are no problem. Before February 2022 it was being shipped through Poland and Belarus, now they are shipped through Armenia. It’s not just about the change of routes, most of the European freight forwarders are refusing to directly cooperate with the Russian market. And Russian freight forwarders can’t deliver it to Poland. Thus, entirely new logistic routes were created, including through the territory of Armenia. But in terms of goods that are under sanctions we try to be maximally transparent, we cooperate with the EU, US, even with Russia itself. We are a member of the EEU and we have very close economic ties with Russia and Armenian businesses like to participate in the programs that were created in the recent period. We gladly meet the Russian demand wherever there is a vacant spot. Sanctions are our red lines. And we are clearly telling this to the Russians: we don’t want to hurt you, but we can’t afford to come under sanctions ourselves. There is no secret here,” the Armenian PM said.