Հայաստանից ապաստան հայցողների թվում են նաև Ադրբեջանի և Թուրքիայի քաղաքացիներ
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանից 2022 թվականին ապաստան է հայցել 968 անձ, ինչը 2010 թվականից ի վեր ամենաբարձր ցուցանիշն է. ապաստան հայցողների թվում են նաև Ադրբեջանի ու Թուրքիայի քաղաքացիներ:
«Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկանում է Ներքին գործերի նախարարության միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության հրապարակած տվյալներից:
2022-ին ապաստան ստանալու հայց են ներկայացրել ամենաշատն Ուկրաինայի քաղաքացիները՝ 484 անձ: Նույն տարում փախստականի կարգավիճակ է ստացել 289 քաղաքացի, կարճվել է 76 քաղաքացու դիմում, դադարեցվել է Ուկրաինայի 7 քաղաքացու փախստականի կարգավիճակ:
Այնուհետև 2022-ին ամենաշատը Հայաստանից ապաստան են հայցել Իրաքի քաղաքացիները՝ 198 հոգի, կարճվել է 23 հոգու դիմում, մերժում է ստացել 2 քաղաքացի, փախստականի կարգավիճակ՝ 28-ը, դադարեցվել է 2 հոգու փախստականի կարգավիճակ:
Երրորդ տեղում Իրանի քաղաքացիներն են, 2022-ին Հայաստանից ապաստան է հայցել Իրանի 106 քաղաքացի: 2022-ին 30 քաղաքացու դիմում կարճվել է, 17-ի ապաստանի հայցը մերժվել է, 19 հոգի ստացել է փախստականի կարգավիճակ, Իրանի 3 քաղաքացու փախստականի կարգավիճակը դադարեցվել է:
2022-ին Հայաստանից ապաստան են հայցել նաև Ադրբեջանի 1 քաղաքացի: Ապաստան հայցողների թվում են նաև Թուրքիայի քաղաքացիներ: 2022-ին Հայաստանից ապաստան է հայցել Թուրքիայի 8 քաղաքացի, նույն տարում 1 քաղաքացու ապաստանի հայցը մերժվել է, 1 քաղաքացի ստացել է փախստականի կարգավիճակ:

There are also citizens of Azerbaijan and Turkey seeking asylum from Armenia
YEREVAN, MAY 8, ARMENPRESS. 968 people requested asylum from Armenia in 2022, which is the highest figure since 2010. Citizens of Azerbaijan and Turkey are also among the asylum seekers, ARMENPRESS was informed from the Migration and Citizenship Service of the Ministry of Internal Affairs.
In 2022, Ukrainian citizens led the number of those applying for asylum: 484 people. In the same year, 289 citizens received refugee status, applications of 76 citizens were terminated, refugee status of 7 citizens of Ukraine was terminated.
The second among those requesting asylum from Armenia were Iraqi citizens: 198 people, from which 28 were granted refugee status.
Citizens of Iran are in the third place, in 2022, 106 citizens of Iran requested asylum from Armenia. 19 people received refugee status.
In 2022, 1 citizen of Azerbaijan also requested asylum from Armenia. Turkish citizens are also among the asylum seekers. In 2022, 8 Turkish citizens requested asylum from Armenia, in the same year, 1 citizen's asylum request was rejected, 1 citizen received refugee status.