Բացի ՌԴ-ից որևէ մեկը Լաչինի միջանցքում վերահսկողություն չպետք է իրականացնի. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախումբը պետք է վերահսկողության տակ պահի Լաչինի միջանցքը և այսպիսով ապահովի միջանցքի բնականոն գործունեությունը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստում իր ելույթում՝ անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից ապօրինաբար Լաչինի միջանցքում անցակետ տեղադրելուն:
Ներկայացնելով հայկական կողմի պատկերացումները իրադրության ընդհանուր կարգավորման վերաբերյալ՝ վարչապետն ասաց. «ՌԴ խաղաղապահ զորախումբը պետք է վերահսկողության տակ պահի Լաչինի միջանցքը և այսպիսով ապահովի միջանցքի բնականոն գործունեությունը: Այսինքն՝ բացի ՌԴ-ից որևէ մեկը Լաչինի միջանցքում վերահսկողություն չպետք է իրականացնի: Ադրբեջանն էլ չպետք է խոչընդոտի միջանցքով ազատ երթևեկությունը: Սա ճշգրիտ այն է, ինչ նախատեսված է 2020 թ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ»:
Փաշինյանը հավելեց՝ ԼՂ հայության իրավունքներն ու անվտանգությունը պետք է դառնան Ստեփանակերտի և Բաքվի միջև բանակցությունների առարկա՝ միջազգային ֆորմատի շրջանակներում:

No one other than Russia should have control in Lachin Corridor – PM Pashinyan
YEREVAN, APRIL 27, ARMENPRESS. Russia must keep control of Lachin Corridor and ensure normal functioning of the corridor, PM Nikol Pashinyan said at the Cabinet meeting, speaking about the illegal installation of a checkpoint by Azerbaijan.
Presenting Armenia’s vision for a general resolution of the situation, the PM said: “The Russian peacekeeping contingent must keep the Lachin Corridor under control and thus ensure its normal functioning. Meaning, no one other than Russia should carry out control in the Lachin Corridor. And Azerbaijan must not impede free traffic along the corridor. This is precisely what is enshrined in the 9 November 2020 trilateral statement.
He added that the rights and security of the Armenians in Nagorno Karabakh must become subject of negotiations between Stepanakert and Baku in an international format.