Բացի ՌԴ-ից որևէ մեկը Լաչինի միջանցքում վերահսկողություն չպետք է իրականացնի. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախումբը պետք է վերահսկողության տակ պահի Լաչինի միջանցքը և այսպիսով ապահովի միջանցքի բնականոն գործունեությունը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստում իր ելույթում՝ անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից ապօրինաբար Լաչինի միջանցքում անցակետ տեղադրելուն:
Ներկայացնելով հայկական կողմի պատկերացումները իրադրության ընդհանուր կարգավորման վերաբերյալ՝ վարչապետն ասաց. «ՌԴ խաղաղապահ զորախումբը պետք է վերահսկողության տակ պահի Լաչինի միջանցքը և այսպիսով ապահովի միջանցքի բնականոն գործունեությունը: Այսինքն՝ բացի ՌԴ-ից որևէ մեկը Լաչինի միջանցքում վերահսկողություն չպետք է իրականացնի: Ադրբեջանն էլ չպետք է խոչընդոտի միջանցքով ազատ երթևեկությունը: Սա ճշգրիտ այն է, ինչ նախատեսված է 2020 թ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ»:
Փաշինյանը հավելեց՝ ԼՂ հայության իրավունքներն ու անվտանգությունը պետք է դառնան Ստեփանակերտի և Բաքվի միջև բանակցությունների առարկա՝ միջազգային ֆորմատի շրջանակներում:

Осуществлять контроль в Лачинском коридоре может только Российская Федерация: Никол Пашинян
Миротворческие силы Российской Федерации должны осуществлять контроль в Лачинском коридоре и тем самым обеспечивать нормальное функционирование коридора.
Как сообщает «Арменпресс», это заявил премьер-министр РА Никол Пашинян на заседании правительства 27 апреля, коснувшись незаконного размещения Азербайджаном КПП в Лачинском коридоре.
Премьер-министр, представляя идеи армянской стороны относительно общего урегулирования ситуации, сказал: «Осуществлять контроль в Лачинском коридоре должны миротворческие силы Российской Федерации, и тем самым обеспечивать нормальное функционирование коридора. Другими словами, никто, кроме Российской Федерации, не должен осуществлять контроль в Лачинском коридоре. Азербайджан не может препятствовать свободному движению по коридору. Именно на это направлено Трехстороннее заявление от 9 ноября 2020 года».
Пашинян добавил, что права и безопасность армян Нагорного Карабаха должны стать предметом переговоров между Степанакертом и Баку в рамках международного формата.
Азербайджан, в очередной раз, грубо нарушив положения Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, с 23 апреля закрыл мост через реку Хакари в Лачинском коридоре, незаконно разместив на нем КПП.