ՌԴ խաղաղապահները քայլեր են ձեռնարկում իրավիճակը կարգավորելու ուղղությամբ․ Արցախի նախագահի խոսնակը՝ Լաչինի միջանցքում Ադրբեջանի անցակետի մասին
ՌԴ խաղաղապահները քայլեր են ձեռնարկում իրավիճակը կարգավորելու
ուղղությամբ․ Արցախի նախագահի խոսնակը՝ Լաչինի միջանցքում Ադրբեջանի
անցակետի մասին
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 25 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահները քայլեր են կատարում Լաչինի միջանցքում Ադրբեջանի կողմից անցակետ տեղադրելուց հետո ստեղծված իրավիճակը կարգավորելու ուղղությամբ։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասել է Արցախի նախագահի մամուլի խոսնակ Լուսինե Ավանեսյանը։
«Իրավիճակի զարգացմանը զուգահեռ՝ տեղեկություններ կհաղորդվեն»,-հավելեց Ավանեսյանը:
Ադրբեջանն ապրիլի 23-ին անցակետ է տեղադրել Լաչինի միջանցքում՝ Հակարի կամրջի վրա։ Ադրբեջանի այս քայլը դատապարտող հայտարարություններ են տարածել Հայաստանի և Արցախի արտաքին գործերի նախարարությունները՝ շեշտելով, որ դա հակասում է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությանը։ Լաչինի միջանցքում Ադրբեջանի կողմից անցակետ տեղադրելու փաստի առնչությամբ մտահոգություն են հայտնել նաև ԱՄՆ-ն, Ֆրանսիան, Ռուսաստանը, ԵՄ-ն։

Russian peacekeepers are taking steps to settle the situation in the Lachin Corridor – Artsakh President’s spokesperson
Russian peacekeepers are taking steps to settle the situation in the Lachin Corridor –
Artsakh President’s spokesperson
YEREVAN, APRIL 25, ARMENPRESS. Peacekeepers of the Russian Federation are taking steps to resolve the situation created after the establishment of a checkpoint by Azerbaijan in the Lachin Corridor, Lusine Avanesyan, the spokesperson of Artsakh president, told ARMENPRESS.
"Parallel with the development of the situation, information will be provided," added Avanesyan.
On April 23, Azerbaijan installed a checkpoint in the Lachin corridor, on the bridge of Hakari. The Ministries of Foreign Affairs of Armenia and Artsakh have issued statements condemning this move by Azerbaijan, stressing that it contradicts the trilateral declaration of November 9, 2020. The US, France, Russia, and the EU have also expressed concern about the fact that Azerbaijan has set up a checkpoint in the Lachin Corridor.