Միջազգային փորձագետի գնահատմամբ՝ Հայաստանը կարող է դիրքավորվել որպես թվայնացման տարածաշրջանային կենտրոն
Միջազգային փորձագետի գնահատմամբ՝ Հայաստանը կարող է դիրքավորվել
որպես թվայնացման տարածաշրջանային կենտրոն
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը կարող է իրեն դիրքավորել որպես թվայնացման տարածաշրջանային կենտրոն և ֆինանսական տեխնոլոգիաների հիմնական հաբ։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ապրիլի 5-ին «Բացահայտելով թվային ապագան» խորագրով առաջին Doing Digital Forum-ին լրագրողների հետ զրույցում ասաց թվային փոխակերպումների և ֆինթեքի միջազգային փորձագետ Քրիս Սքիները:
Ըստ նրա՝ չափազանց կարևոր է հասկանալ, թե ինչպես է աշխարհը թվայնացվում և փոխակերպվում, և շատ կարևոր է փոխակերպման և թվայնացման այս ընկալումը Հայաստան բերելը:
«Դրա համար երկու պատճառ կա. նախ, եթե այս տարածաշրջանի երկրները չներգրավվեն թվայնացման և փոխակերպման մեջ, նրանք կկորցնեն տնտեսության մրցակցային առավելությունները և տարածաշրջանի մյուս երկրներից հետ կմնան: Երկրորդը, տարածաշրջանի երկրների շարքում Հայաստանը կարող է իրեն դիրքավորել որպես թվայնացման տարածաշրջանային կենտրոն և ֆինթեքի հիմնական հաբ»,-ասաց նա:
Սքիները չափազանց կարևոր համարեց, որ բանկերը, երկրի ղեկավարությունը ստանձնեն փոխակերպումն իրականացնելու առաջնորդությունը։
«Եթե ֆինանսական հաստատության ղեկավարությունը չի ընկալում դա, ապա դա տեղի չի ունենալու: Ոչ միայն բանկի, այլ նաև երկրի ղեկավարությունը պետք է առաջնորդություն ստանձնեն թվային փոխակերպման առումով՝ վարչապետը, փոխվարչապետը, ԿԲ նախագահը: Որպեսզի Հայաստանը դառնա թվային փոխակերպման տարածաշրջանային կենտրոն, անհրաժեշտ է, որ պետության ղեկավարությունը նույնպես հասկանա դա և ստանձնի առաջնորդությունը: Այն փաստը, որ այս ֆորումին ներկայացված են փոխվարչապետը, ԿԲ նախագահը, ցույց է տալիս, որ երկրի ղեկավարության մոտ կա այդ ընկալումը և հանձնառությունը ստանձնված է, որպեսզի այդ թվային փոխակերպումը տեղի ունենա»,- ասաց նա:
Երևանում ապրիլի 5-ին մեկնարկել է առաջին Doing Digital Forum-ը` «Բացահայտելով թվային ապագան» խորագրով, որի հիմնադիրն ու կազմակերպիչը SPRING PR ընկերությունն է, համակազմակերպիչը՝ Ամերիաբանկը:  Ֆորումի նպատակը Հայաստանում ու համաշխարհային մակարդակում թվայնացման գործընթացի շուրջ առկա միտումների ու լավագույն փորձի ուսումնասիրությունն է, ձախողումների և մարտահրավերների քննարկումն ու լուծումների ուրվագծումը:

По мнению международного эксперта, Армения может позиционировать себя как региональный центр цифровизации
По мнению международного эксперта, Армения может позиционировать себя как
региональный центр цифровизации
Армения может позиционировать себя как региональный центр цифровизации и крупный центр финансовых технологий. Как сообщает «Арменпресс», об этом 5 апреля на первом Форуме Doing Digital под названием «Открывая цифровое будущее» заявил международный эксперт по цифровой трансформации и финтеху Крис Скиннер.
По его словам, крайне важно понимать, как оцифровывается и трансформируется мир, и очень важно донести это понимание трансформации и цифровизации до Армении.
«На то есть две причины. Во-первых, если страны этого региона не будут заниматься цифровизацией и трансформацией, они потеряют конкурентные преимущества в экономике и отстанут от других стран региона. Во-вторых, среди стран региона Армения может позиционировать себя как региональный центр цифровизации и главный хаб финтеха», - заметил он.
Скиннер считает, что крайне важно, чтобы банки и руководство страны взяли на себя инициативу в осуществлении трансформации.
«Если руководство финансового учреждения этого не поймет, то этого не произойдет. Инициировать цифровую трансформацию должно не только руководство банка, но и руководство страны: премьер-министр, вице-премьер, председатель ЦБ. Для того чтобы Армения стала региональным центром цифровой трансформации, необходимо, чтобы это понимало и руководство государства и взяло на себя инициативу. Тот факт, что на этом форуме представлены вице-премьер-министр и председатель Центрального банка, показывает, что у руководства страны есть такое понимание, и принято обязательство, чтобы эта цифровая трансформация состоялась», - сказал он.
5 апреля в Ереване стартовал первый Форум Doing Digital под названием «Открывая цифровое будущее», учредителем и организатором которого является компания SPRING PR, соорганизатором - Америабанк. Цель форума - изучить текущие тенденции и лучшие практики процесса оцифровки в Армении и на глобальном уровне, обсудить неудачи и проблемы и наметить решения.