Հայաստանը հավատարիմ է մնում Ադրբեջանի հետ խաղաղ գործընթացին․ Փաշինյանի ելույթը Հանուն Ժողովրդավարության գագաթնաժողովին
Հայաստանը հավատարիմ է մնում Ադրբեջանի հետ խաղաղ գործընթացին․
Փաշինյանի ելույթը Հանուն Ժողովրդավարության գագաթնաժողովին
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի նախաձեռնությամբ առցանց անցկացվող Հանուն Ժողովրդավարության երկրորդ գագաթնաժողովին հանդես է եկել ելույթով:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, Հայաստանի վարչապետը, մասնավորապես, նշել է.
«Մեծարգո նախագահ Բայդեն,
Պետությունների հարգարժան առաջնորդներ,
Ինձ համար պատիվ ու հաճույք է Հայաստանի Հանրապետության անունից ելույթ ունենալ Հանուն Ժողովրդավարության երկրորդ գագաթնաժողովին։
Չնայած համաշխարհային և տարածաշրջանային մարտահրավերներին՝ Հայաստանը հետևողականորեն շարունակում է իրականացնել ժողովրդավարական բարեփոխումների օրակարգը։
Դրա արդյունքում մեր երկիրը բարելավել է իր դիրքերը համաշխարհային տարբեր վարկանիշներում։ Freedom House-ը Հայաստանին դասել է որպես «ազատ» երկիր «Ինտերնետի ազատության» իր տարեկան զեկույցում: Հայաստանն աննախադեպ առաջընթաց է գրանցել նաև «Լրագրողներ առանց սահմանների» կազմակերպության կողմից հրապարակված 2022 թվականի մամուլի ազատության համաշխարհային ինդեքսում՝ բարելավելով իր դիրքերը 12 կետով։ Անցած տարի Հայաստանը 7 կետով բարելավել է իր դիրքերը Economist Intelligence Unit-ի կողմից հրապարակված ժողովրդավարության ինդեքսում։
Հայաստանի կառավարությունը շարունակում է պայքարել կլիմայի փոփոխության դեմ՝ ցածր արտանետումներով էներգետիկ ոլորտ և կենսունակ կանաչ տնտեսություն կառուցելու համար: Մենք առաջընթաց ենք գրանցել «Energy Trilemma Index 2021» էներգետիկական միջազգային վարկանիշում՝՝ զբաղեցնելով 53-րդ տեղը 127 երկրների շարքում։
Մեր երկրում ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդմանը զուգընթաց, մենք 2022 թվականի սեպտեմբերին ստիպված էինք բախվել Հայաստանի Հանրապետության միջազգայնորեն ճանաչված տարածքի դեմ ագրեսիայի, ինչը հանգեցրեց Ադրբեջանի կողմից մեր ինքնիշխան տարածքի մի մասի օկուպացմանը։
Դեռևս սեպտեմբերին մենք զգացինք ժողովրդավարական երկրների միասնականությունը և նրանց կողմից Հայաստանի դեմ ագրեսիայի հստակ դատապարտումը։ Ցանկանում եմ օգտվել այս հնարավորությունից և մեր երախտագիտությունը հայտնել Միացյալ Նահանգներին և մյուս գործընկերներին, որոնք դիվանագիտական միջոցներով օգնեցին մեզ կասեցնել հետագա ներխուժումը։
Հայաստանը խստորեն դատապարտում է մարդու իրավունքների խախտումներն ամբողջ աշխարհում, և մենք շատ բան պետք է անենք միասին՝ կանխելու ցեղասպանությունները, էթնիկ զտումները և վայրագությունները: Այն, ինչ այսօր տեղի է ունենում Լեռնային Ղարաբաղում հայերի հետ, Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի շրջափակումը և դրա հետևանքով ծառացած հումանիտար ճգնաժամը, միանշանակ ԼՂ-ում հայերի էթնիկ զտումների փորձ է։ Եվ մենք չենք կարող աչք փակել դրա վրա։ Միևնույն ժամանակ, ես կրկնում եմ, որ Հայաստանը հավատարիմ է մնում Ադրբեջանի հետ խաղաղ գործընթացին։ Մենք համոզված ենք, որ տարածաշրջանի խաղաղ զարգացումն այլընտրանք չունի, և որ ժողովրդավարական արժեքներին հավատարիմ մնալը կօգնի մեզ գտնել ճանապարհ դեպի խաղաղություն։
Ժողովրդավարությունը շարունակական աշխատանք է, և մենք կշարունակենք ստանձնել նոր պարտավորություններ՝ Հայաստանի համար նոր նշաձող սահմանելով համաշխարհային ժողովրդավարական վարկանիշային աղյուսակում։

Армения привержена мирному процессу с Азербайджаном: выступление Пашиняна на Саммите за демократию
Премьер-министр Армении Никол Пашинян выступил на втором Саммите за демократию, который по инициативе президента США Джо Байдена проходит в онлайн режиме.
«Арменпресс» предствляет выступление премьер-министра Армении.
«Уважаемый президент Байден!
Уважаемые главы государств!
Для меня большая честь и удовольствие выступать от имени Республики Армения на втором Саммите за демократию.
Несмотря на глобальные и региональные вызовы, Армения последовательно продолжает реализацию программы демократических реформ.
В результате чего, наша страна улучшила свои позиции в различных мировых рейтингах. Freedom House в своем ежегодном отчете «Свобода Интернета» оценил Армению как «свободную» страну. Армения добилась беспрецедентного прогресса и в Мировом индексе свободы прессы за 2022 год, опубликованном организацией «Репортеры без границ», улучшив свои позиции на 12 пунктов. В прошлом году Армения улучшила свои позиции на 7 пунктов в Индексе демократии, публикуемом Economist Intelligence Unit.
Правительство Армении продолжает бороться с изменением климата, чтобы построить энергетический сектор с низким уровнем выбросов и динамичную зеленую экономику. Мы добились прогресса в международном энергетическом рейтинге «Energy Trilemma Index 2021», заняв 53 место среди 127 стран.
Наряду с укреплением демократических институтов в нашей стране, в сентябре 2022 года нам пришлось столкнуться с агрессией Азербайджана против международно признанной территории Республики Армения, что привело к оккупации части нашей суверенной территории.
Еще в сентябре мы почувствовали единство демократических стран и их четкое осуждение агрессии против Армении. Я хотел бы воспользоваться этой возможностью, чтобы выразить нашу признательность Соединенным Штатам и другим партнерам, которые помогли нам дипломатическими средствами предотвратить дальнейшее вторжение.
Армения решительно осуждает нарушения прав человека во всем мире, и мы вместе должны многое сделать для предотвращения геноцидов, этнических чисток и зверств. То, что происходит сегодня с армянами в Нагорном Карабахе, блокада Азербайджаном Лачинского коридора и вытекающий из этого гуманитарный кризис, безусловно, является попыткой этнической чистки армян в Нагорном Карабахе. И мы не можем закрывать на это глаза. В то же время я повторяю, что Армения остается приверженной мирному процессу с Азербайджаном. Мы убеждены, что мирное развитие региона не имеет альтернативы, и что приверженность демократическим ценностям поможет нам найти путь к миру.
Демократия - это непрерывная работа, и мы продолжим брать на себя новые обязательства, устанавливая для Армении новый ориентир в мировом рейтинге демократии.