Հայաստանը հավատարիմ է մնում Ադրբեջանի հետ խաղաղ գործընթացին․ Փաշինյանի ելույթը Հանուն Ժողովրդավարության գագաթնաժողովին
Հայաստանը հավատարիմ է մնում Ադրբեջանի հետ խաղաղ գործընթացին․
Փաշինյանի ելույթը Հանուն Ժողովրդավարության գագաթնաժողովին
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի նախաձեռնությամբ առցանց անցկացվող Հանուն Ժողովրդավարության երկրորդ գագաթնաժողովին հանդես է եկել ելույթով:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, Հայաստանի վարչապետը, մասնավորապես, նշել է.
«Մեծարգո նախագահ Բայդեն,
Պետությունների հարգարժան առաջնորդներ,
Ինձ համար պատիվ ու հաճույք է Հայաստանի Հանրապետության անունից ելույթ ունենալ Հանուն Ժողովրդավարության երկրորդ գագաթնաժողովին։
Չնայած համաշխարհային և տարածաշրջանային մարտահրավերներին՝ Հայաստանը հետևողականորեն շարունակում է իրականացնել ժողովրդավարական բարեփոխումների օրակարգը։
Դրա արդյունքում մեր երկիրը բարելավել է իր դիրքերը համաշխարհային տարբեր վարկանիշներում։ Freedom House-ը Հայաստանին դասել է որպես «ազատ» երկիր «Ինտերնետի ազատության» իր տարեկան զեկույցում: Հայաստանն աննախադեպ առաջընթաց է գրանցել նաև «Լրագրողներ առանց սահմանների» կազմակերպության կողմից հրապարակված 2022 թվականի մամուլի ազատության համաշխարհային ինդեքսում՝ բարելավելով իր դիրքերը 12 կետով։ Անցած տարի Հայաստանը 7 կետով բարելավել է իր դիրքերը Economist Intelligence Unit-ի կողմից հրապարակված ժողովրդավարության ինդեքսում։
Հայաստանի կառավարությունը շարունակում է պայքարել կլիմայի փոփոխության դեմ՝ ցածր արտանետումներով էներգետիկ ոլորտ և կենսունակ կանաչ տնտեսություն կառուցելու համար: Մենք առաջընթաց ենք գրանցել «Energy Trilemma Index 2021» էներգետիկական միջազգային վարկանիշում՝՝ զբաղեցնելով 53-րդ տեղը 127 երկրների շարքում։
Մեր երկրում ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդմանը զուգընթաց, մենք 2022 թվականի սեպտեմբերին ստիպված էինք բախվել Հայաստանի Հանրապետության միջազգայնորեն ճանաչված տարածքի դեմ ագրեսիայի, ինչը հանգեցրեց Ադրբեջանի կողմից մեր ինքնիշխան տարածքի մի մասի օկուպացմանը։
Դեռևս սեպտեմբերին մենք զգացինք ժողովրդավարական երկրների միասնականությունը և նրանց կողմից Հայաստանի դեմ ագրեսիայի հստակ դատապարտումը։ Ցանկանում եմ օգտվել այս հնարավորությունից և մեր երախտագիտությունը հայտնել Միացյալ Նահանգներին և մյուս գործընկերներին, որոնք դիվանագիտական միջոցներով օգնեցին մեզ կասեցնել հետագա ներխուժումը։
Հայաստանը խստորեն դատապարտում է մարդու իրավունքների խախտումներն ամբողջ աշխարհում, և մենք շատ բան պետք է անենք միասին՝ կանխելու ցեղասպանությունները, էթնիկ զտումները և վայրագությունները: Այն, ինչ այսօր տեղի է ունենում Լեռնային Ղարաբաղում հայերի հետ, Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի շրջափակումը և դրա հետևանքով ծառացած հումանիտար ճգնաժամը, միանշանակ ԼՂ-ում հայերի էթնիկ զտումների փորձ է։ Եվ մենք չենք կարող աչք փակել դրա վրա։ Միևնույն ժամանակ, ես կրկնում եմ, որ Հայաստանը հավատարիմ է մնում Ադրբեջանի հետ խաղաղ գործընթացին։ Մենք համոզված ենք, որ տարածաշրջանի խաղաղ զարգացումն այլընտրանք չունի, և որ ժողովրդավարական արժեքներին հավատարիմ մնալը կօգնի մեզ գտնել ճանապարհ դեպի խաղաղություն։
Ժողովրդավարությունը շարունակական աշխատանք է, և մենք կշարունակենք ստանձնել նոր պարտավորություններ՝ Հայաստանի համար նոր նշաձող սահմանելով համաշխարհային ժողովրդավարական վարկանիշային աղյուսակում։

‘Armenia remains committed to the peace process with Azerbaijan’ – PM Pashinyan at Summit for Democracy 2023
‘Armenia remains committed to the peace process with Azerbaijan’ – PM Pashinyan at
Summit for Democracy 2023
YEREVAN, MARCH 29, ARMENPRESS. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan made a speech at the second Summit for Democracy held at the initiative of US President Joe Biden in an online format.
Below is the official transcript of Pashinyan’s speech:
“Honorable President Biden,
Distinguished Leaders of States,
It is my honor and pleasure to address the second Summit for Democracy on behalf of the Republic of Armenia.
Despite the global and regional challenges Armenia consistently continues to implement democratic reform agenda.
As a result of that our country improved its positions in various global rankings. The Freedom House has ranked Armenia as a “free” country in its annual report on the Net Freedom. Armenia has also recorded unprecedented progress in the 2022 World Press Freedom Index published by the Reporters without Borders improving its positions by 12 points. Last year Armenia improved its positions by 7 points in democracy index published by Economist Intelligence Unit.
The Government of Armenia continues tackling climate change for building a low-emission energy sector and a vibrant green economy. We have made progress in the international energy ranking, "Energy Trilemma Index 2021", taking the 53rd place among 127 countries.
Along with strengthening the democratic institutions in our country, in September, 2022, we had to encounter an aggression against the internationally recognized territory of the Republic of Armenia, which resulted in the occupation of part of our sovereign territory by Azerbaijan.
It was back in September that we felt the union of democracies and the clear condemnation of aggression against Armenia. I want to take this opportunity and extend our gratitude to the United States and other partners that helped us stop the further incursion through diplomatic engagement.
Armenia feels strongly about the human rights violations across the world and there is a lot that we need to do together to prevent genocides, ethnic cleansings and atrocities. Whatever is happening with Armenians in Nagorno-Karabakh today, the blockade of the Lachin corridor by Azerbaijan and the humanitarian crisis resulted by it, is definitely an attempt of ethnic cleansing of Armenians in NK. And we cannot turn a blind eye on that. At the same time, I reiterate that Armenia remains committed to the peace process with Azerbaijan. We are convinced that there is no alternative to the peaceful development of the region and that sticking to democratic values will help us find a way to peace.
Democracy is work in progress and we will proceed with new commitments by setting a new benchmark for Armenia in the global democratic rankings.