Լյուքսեմբուրգը Հայաստանում ոչ ռեզիդենտ դեսպան է նշանակում
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լյուքսեմբուրգը Հայաստանում նշանակում է ոչ ռեզիդենտ դեսպան: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարեց Լյուքսեմբուրգի արտաքին գործերի նախարար Ժան Ասելբորնը՝ Երևանում ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ համատեղ ասուլիսում:
Հայաստանն ու Լյուքսեմբուրգը նախորդ տարի նշել են դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը : Լյուքսեմբուրգի ԱԳ նախարարը դա լավ հնարավորություն համարեց՝ փորձելու համար ավելացնել երկու երկրների հարաբերությունների ինտենսիվությունը:
«Մենք որոշել ենք ձեր երկրում նշանակել ոչ ռեզիդենտ դիվանագիտական ներկայացուցիչ՝ դեսպան Ալեն դե Մյուսերը»,-ասաց Ժան Ասելբորնը:
Նախարարի խոսքով՝ դեսպանի հայրը ևս դեսպան է եղել, և նա փոքր տարիքում իր հոր հետ եղել է Հայաստանում:
Նախարարը հույս հայտնեց, որ Լյուքսեմբուրգի դեսպանը և  Հայաստանի դեսպանը (նստավայրը՝ Հաագա) միասին կամրապնդեն ու կմեծացնեն տնտեսական հարաբերությունները երկրների միջև:

Luxembourg appoints ambassador to Armenia
YEREVAN, FEBRUARY 22, ARMENPRESS. Luxembourg is appointing a non-resident Ambassador to Armenia, Foreign Minister Jean Asselborn said in Yerevan at a joint press conference with Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan.
“On the bilateral relations, I just wanted to mention that we celebrated 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations last year, and therefore it is a possibility and opportunity to try to increase these relations. We have decided to nominate a non-resident ambassador to your country, Mr. Alain de Muyser, who is here with us.  His father was already an ambassador and as a child he was with his father here in Armenia, so I think he is the right man in the right place,” FM Asselborn said.
He expressed hope that the new Ambassador will work with his Armenian counterpart stationed in The Hague to strengthen and enhance economic relations between Armenia and Luxembourg.