Ստեփանակերտի և Բաքվի միջև քննարկումների մեխանիզմին կարող է անդրադարձ լինել խաղաղության պայմանագրում. ԱԽ քարտուղար
Ստեփանակերտի և Բաքվի միջև քննարկումների մեխանիզմին կարող է
անդրադարձ լինել խաղաղության պայմանագրում. ԱԽ քարտուղար
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը կողմ է, որ միջազգային տեսանելի մեխանիզմի շրջանակում քննարկումներ տեղի ունենան Ստեփանակերտի և Բաքվի միջև, և այդ մեխանիզմին կարող է անդրադարձ լինել խաղաղության պայմանագրում, որի շուրջ ներկայում աշխատում են հայկական և ադրբեջանական կողմերը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցում այս մասին ասաց Հայաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը:
Նախ, անդրադառնալով հարցին, թե արդյոք խաղաղության պայմանագրի քննարկվող տեքստում մտցվե՞լ է «կառուցողական անորոշություն» եզրույթ, որը թույլ կտա երկու կողմերին ԼՂ խնդրի շուրջ յուրովի մեկնաբանություն ունենալ՝ Գրիգորյանն ասաց, որ այդ մասին առաջին անգամ է լսում: Նա շեշտեց, որ խաղաղության պայմանագիրը նրա մասին է, որ ամեն ինչ հնարավորինս հստակ լինի: Հայկական կողմն աշխատում է այդ հստակության վրա: Հայաստանը կողմ է, որ ստեղծվի երաշխավորի ինստիտուտ՝ հաշվի առնելով գոնե 3 տարվա փորձը:
«Հայաստանը կողմ է, որ միջազգային տեսանելի մեխանիզմի շրջանակում քննարկումներ տեղի ունենան Ստեփանակերտի և Բաքվի միջև: Եվ Հայաստանը շարունակում է աշխատել իր միջազգային գործընկերների հետ, որ այս մեխանիզմը կայանա: Այս մեխանիզմին կարող է անդրադարձ լինել խաղաղության պայմանագրում, որի շուրջ բանակցություններ են ընթանում: Այն կարող է լինել միջազգային այլ կառույցների, կամ այլ ֆորմատով: Դա հստակ չէ, քննարկման առարկա է, պետք է շարունակենք քննարկել՝ հստակեցնելու համար»,-ասաց Գրիգորյանը:
Հայաստանի մոտեցումը շարունակում է մնալ այն, որ միջազգային տեսանելի մեխանիզմ պետք է ստեղծվի, որպեսզի Ստեփանակերտի և Բաքվի միջև տեղի ունենան քննարկումներ ԼՂ հայերի իրավունքների և անվտանգության շուրջ:
Հայկական կողմը խաղաղության պայմանագրի՝ իր առաջարկած տեքստին ստացել է պատասխան: Հիմա հայկական կողմն է աշխատում դրա ուղղությամբ: ԱԽ քարտուղարը կարծում է ՝ հնարավորինս շուտ այդ տեքստը պատրաստ կլինի և  հայկական կողմը կփոխանցի Ադրբեջանին: Գրիգորյանը, սակայն, չկարողացավ ասել, թե այդ փոխանցումն ինչպես տեղի կունենա:
Հարցին, թե այդ քննարկվող և իրար փոխանցվող տեքստում  Ղարաբաղի մասին հիշատակում կա արդյոք,  Գրիգորյանը դրական պատասխան տվեց:  Սակայն ԱԽ քարտուղարը կարևորեց հաշվի առնել, որ այդ փաստաթուղթը դեռ վերջնական չէ, բանակցություններ են ընթանում:

Механизм переговоров между Степанакертом и Баку может быть упомянут в мирном договоре: секретарь Совета безопасности
Механизм переговоров между Степанакертом и Баку может быть  упомянут в мирном
договоре: секретарь Совета безопасности
ЕРЕВАН, 14 ФЕВРАЛЯ, АРМЕНПРЕСС. Армения выступает за проведение переговоров между Степанакертом и Баку в рамках международно-видимого механизма, и этот механизм может быть упомянут в мирном договоре, над которым в настоящее время работают армянская и азербайджанская стороны. Как сообщает «Арменпресс», об этом на брифинге с журналистами в Национальном Собрании заявил секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян.
Во-первых, касаясь вопроса о том, введен ли в обсуждаемый текст мирного договора термин «конструктивная неопределенность», который позволил бы обеим сторонам иметь собственные интерпретации нагорно-карабахской проблемы, Григорян сказал, что слышит об этом в первый раз. Он подчеркнул, что мирное соглашение заключается в том, чтобы сделать все максимально ясным. Армянская сторона работает над этой ясностью. Армения выступает за создание института гаранта с учетом как минимум 3-летнего опыта.
«Армения выступает за проведение переговоров между Степанакертом и Баку в рамках международно-видимого механизма. И Армения продолжает работать со своими международными партнерами, чтобы этот механизм работал. Этот механизм может быть рассмотрен в мирном договоре, по которому ведутся переговоры. Это могут быть другие международные структуры или другой формат. Пока не конкретно, это предмет обсуждения, мы должны продолжить обсуждение, чтобы было ясно", - сказал Григорян.
Подход Армении по-прежнему заключается в том, что необходимо создать видимый на международном уровне механизм проведения переговоров между Степанакертом и Баку относительно прав и безопасности армян Нагорного Карабаха.
Армянская сторона получила ответ на предложенный ею текст мирного договора. Сейчас армянская сторона работает над этим. Секретарь Совбеза считает, что текст будет готов в кратчайшие сроки и армянская сторона передаст его Азербайджану. Однако Григорян не смог сказать, как будет происходить передача.
Григорян дал положительный ответ на вопрос, есть ли в обсуждаемом и распространенном тексте упоминание о Карабахе. Однако секретарь Госсовета подчеркнул, что важно учитывать, что этот документ еще не окончательный, ведутся переговоры.