Երուսաղեմում հայերի վրա հարձակումները իրականացրել են մի քանի ծայրահեղականներ, որոնք չեն ներկայացնում մեր հասարակությունը. Իսրայելի դեսպան
Երուսաղեմում հայերի վրա հարձակումները իրականացրել են մի քանի
ծայրահեղականներ, որոնք չեն ներկայացնում մեր հասարակությունը. Իսրայելի
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երուսաղեմում հայերի և Հայոց պատրիարքարանի վրա հարձակումներն իրականացվել են մի քանի ծայրահեղականների կողմից, որոնք ոչ մի կերպ չեն ներկայացնում իսրայելական բազմակարծ և բազմազան հասարակությունը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ այս մասին իր թվիթերյան միկրոբլոգում գրել է Հայաստանում Իսրայելի դեսպան Յոել Լիոնը:
«Այս դժբախտ իրադարձություններն իրականացվել են մի քանի ծայրահեղականների կողմից, որոնք ոչ մի կերպ չեն ներկայացնում իսրայելական բազմակարծ և բազմազան հասարակությունը: Ինչպես ցույց են տվել կասկածյալների անհապաղ ձերբակալությունները, Իսրայելը հավատարիմ է բոլոր կրոնների պաշտամունքի ազատությանը»,- գրել է դեսպանը
Հունվարի 28-ին Երուսաղեմում հայկական Taboon Wine Bar ռեստորանը ենթարկվել է ծայրահեղականների հարձակման:
Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքարանի դիվանապետ Հայր Աղան Գոգչեանը հունվարի 29-ին տեղեկացրել էր, որ Երուսաղեմում նաև փորձել են բարձրանալ Հայոց պատրիարքարանի տանիք և հանել խաչակիր և ՀՀ դրոշները, ինչպես նաև երկու հարձակում են կատարել հայերի վրա։

Нападения на армян и Армянский патриархат в Иерусалиме совершила горстка экстремистов: посол Израиля
Нападения на армян и Армянский патриархат в Иерусалиме совершила горстка
экстремистов: посол Израиля
Нападения на армян и Иерусалимский патриархат Армянской Апостольской Церкви были совершены несколькими экстремистами, которые никоим образом не представляют плюралистическое и разнообразное общество Израиля. Как сообщает Арменпресс, об этом в своем микроблоге в Twitter написал посол Израиля в Армении Йоэль Лион.
«Эти прискорбные события были осуществлены горсткой экстремистов, которые никоим образом не представляют плюралистическое и разнообразное общество Израиля. Как показали немедленные аресты подозреваемых, Государство Израиль привержено свободе религии и вероисповедания для всех религий», - написал посол.
28 января экстремисты напали на армянский ресторан «Taboon Wine Bar» в Иерусалиме. 29 января в Иерусалиме была совершена попытка подняться на крышу Армянского патриархата и снять крест и флаг Армении, а также были две попытки нападения на армян.