Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ ևս 5 բուժառու Արցախից տեղափոխվել է Հայաստան
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից հինգ հիվանդներ, Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ,  հունվարի 14-ին տեղափոխվել են ՀՀ տարբեր մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ ՝ այս մասին հայտնում է Արցախի առողջապահության նախարարությունը:
Հայաստանի մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ են տեղափոխվել «Վիճակ երիկամի փոխպատվաստումից հետո, ձախակողմյան փոքր երիկամ, պարբերական հիվանդություն», «Հղիություն VII, 19-20 շաբաթ, պտղի մոտ 21, 18, 13 քրոմոսոմային տրիսոմիաների բարձր ռիսկ», «Ձախ կրծքագեղձի քաղցկեղ», «Ձախ թոքի քաղցկեղ», և «Վիճակ ականապայթյունային վիրավորումից հետո, հետվիրահատական անօֆթալմ, ինտեգրացված իմպլանտի ինֆեկցում, մերժում» ախտորոշումներով հիվանդներ:
Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհն Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով Արցախի առողջապահության նախարարության ենթակայության տակ գործող բուժհաստատություններում շարունակում են դադարեցված մնալ պլանային վիրահատությունները։
«Արևիկ» բուժմիավորումում 12 երեխա գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքներում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն»-ում 11 բուժառուներ գտնվում են վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 5-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում են։ Բժիշկների կողմից կատարվում է հնարավորը հիվանդների վիճակը կայունացնելու համար:
Մինչ այսօր Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել ընդհանուր 24 հիվանդ։

При посредничестве МККК еще 5 пациентов были переведены из Арцаха в Армению
В связи с блокадой Азербайджаном единственной дороги, соединяющей Арцах с Арменией, 14 января пять пациентов из ЗАО «Республиканский медицинский центр» Министерства здравоохранения Республики Арцах при посредничестве и в сопровождении Международного Комитета Красного Креста были переведены в различные специализированные медицинские центры Армении.
В специализированные медицинские центры Армении доставлены пациенты с диагнозами «Состояние после трансплантации почки, левая малая почка, рецидив заболевания», «Беременность VII, 19-20 недель, высокий риск хромосомных трисомий 21, 18, 13 у плода», «Рак левой молочной железы», «Рак левого легкого», «Состояние после минной травмы, послеоперационный анофтальм, интегрированная имплантационная инфекция, отторжение».
В связи с блокировкой Азербайджаном единственной дороги, соединяющей Арцах с Арменией, в медицинских учреждениях Министерства здравоохранения Арцаха по-прежнему приостановлены плановые операции.
12 детей находятся в отделениях неонатологии и реанимации медсанчасти "Аревик".
В реанимационном отделении Республиканского медицинского центра находятся 11 пациентов, 5 из них в критическом состоянии. Врачи делают все возможное, чтобы стабилизировать состояние пациентов.
На сегодняшний день при посредничестве и сопровождении Международного Комитета Красного Креста из Арцаха в Армению переведено в общей сложности 24 пациента.