Օվկիանոսում մարդու գործունեությունը կործանարար հետևանքներ ունի ծովային կաթնասունների համար. գիտնականները դելֆինների վրա փորձ են կատարել
Օվկիանոսում մարդու գործունեությունը կործանարար հետևանքներ ունի ծովային
կաթնասունների համար. գիտնականները դելֆինների վրա փորձ են կատարել
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ծովային շատ կաթնասուններ, թեև ի վիճակի չեն խոսելու, սակայն համատեղ որսի, վերարտադրման և համագործակցություն պահանջող այլ գործողությունների ժամանակ ապավինում են հաղորդակցությանը՝ օգտագործելով ձայնային ազդանշաններ: Հետևաբար, էվոլյուցիայի ընթացքում ձևավորվել է նրանց բավական բարդ «լեզուն»:
Այնուամենայնիվ, վերջին տարիներին մարդու գործունեության հետևանքով օվկիանոսների աղտոտումը կտրուկ աճել է և արդեն իսկ կործանարար ազդեցություն ունի որոշ կենդանիների համար: Օրինակ՝ գիտնականները պարզել են, որ նավերի և հորատման հարթակների աղմուկը կետերի մոտ առաջացնում է կեսոնային հիվանդություն, փոխում է նրանց վարքը, և նրանք սկսում են ափ նետվել։ Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով BBC-ին:
Եվ հիմա, ինչպես պարզվում է, նույնիսկ դելֆինները երբեմն չեն կարողանում այնքան բարձր ճիչեր արձակել, որպեսզի լսելի դառնան միմյանց համար, ինչն, ի վերջո, կարող է բացասաբար ազդել նրանց առողջության և պոպուլյացիայի թվաքանակի վրա։
«Եթե վայրի բնության մեջ կենդանիների խմբերը չեն կարողանում հաջողությամբ կազմակերպել համատեղ սնվելու գործընթացը, ապա դա կարող է բացասաբար ազդել առանձնյակների, հետևաբար նաև՝ ամբողջ պոպուլյացիայի առողջության վրա», - նշում է հետազոտության հեղինակներից մեկը՝ Բրիստոլի համալսարանի դոցենտ Ստեֆանի Քինգը:
Ձայնը ծովային կենդանիների համար տեղեկատվության ամենակարևոր աղբյուրներից մեկն է: Ի տարբերություն լույսի՝ ջրում ձայնը տարածվում է տասնյակ, եթե ոչ հարյուրավոր կիլոմետրեր: Արդյունքում կետանմանները, այդ թվում՝ դելֆինները, ստեղծել են ձայների միջոցով հաղորդակցության բարդ համակարգ։
Դելֆինները ստիպված են իրենց ձայնը բարձրացնել, որպեսզի գերազանցեն օվկիանոսում մարդու գործունեության արդյունքում առաջացած աղմուկը:
_128279133_reese3.jpg (52 KB)
«Նախորդ հետազոտություններից մենք գիտեինք, որ աղմկային աղտոտումն ազդում է կենդանիների վրա, բայց մենք առաջին անգամ հետևեցինք, թե ինչպես է աղմուկն ազդում նրանց փոխազդեցության վրա», - ասում է Current Biology ամսագրում հրապարակված հետազոտության հեղինակ, Բրիստոլի համալսարանի աշխատակցուհի Պերնիլ Մայեր Սորենսենը: Նա հետազոտությանը ներգրավել է Սենտ Էնդրյուսի համալսարանի Դելֆինների հետազոտման ​​կենտրոնի իր գործընկերներին:
Փակ ծովալճակում անցկացված հետազոտությանը մասնակցել են Դելտա և Ռիսի անուններով երկու շշաքիթ դելֆիններ (աֆալինա): Դելֆիններն աշխատել են իրենց մարզիչների հետ և պետք է ցուցադրեին համատեղ գործունեություն. նրանք հերթով, որոշակի ընդմիջումներով, պետք է սեղմեին հսկիչ կոճակը:
Երկու դելֆինների վրա էլ ամրացված են եղել ձայնի և շարժման սենսորներ: Փորձերի ժամանակ պարզվել է, որ երբ ծովածոցում մարդածին աղմուկի մակարդակը բարձրանում էր, դելֆինները փորձում էին ավելի բարձր ճիչ արձակել՝ կրկնապատկելով իրենց արձակած ձայների տևողությունը և դրանց բարձրությունը։ Ընդ որում, Ռիսն ու Դելտան փորձում էին նայել միմյանց, քանի որ դելֆիններն ունեն ուղղորդված լսողություն, և երբ նրանք տեսնում են միմյանց, նրանց համար ավելի հեշտ է ընդհանուր աղմուկի ֆոնին հասկանալ ընկերոջ ասածը։
Այնուամենայնիվ, չնայած դելֆինների բոլոր ջանքերին, բարձր աղմկային աղտոտման դեպքում Դելտան և Ռիսը կարողացել են միմյանց ճիշտ լսել միայն 62,5% դեպքերում, մինչդեռ միայն ֆոնային աղմուկի դեպքում նրանք միմյանց հասկացել են 85% դեպքերում:
Ընդ որում, դելֆինները ենթարկվել են 150 դեցիբելից ոչ բարձր աղմուկի ազդեցության։ Իսկ օրինակ, մեծ լցանավը շարժվելիս արձակում է 200 դեցիբել ձայն:
_128274051_strandedkillerwhale.jpg (77 KB)
Սորենսենը նշում է, որ եթե դելֆինը ենթարկվում է աղմուկի, որը խանգարում է նրան համատեղ որսի ժամանակ շփվել ընկերների հետ, ապա դա կարող է հանգեցնել նրան, որ դելֆինը կորցնի նորմալ սնվելու հնարավորությունը, ինչը կազդի նրա առողջության վրա։
Ըստ Սորենսենի՝ հավանական է, որ վայրի դելֆինները նույնիսկ ավելի վատ արձագանքեն աղմկային աղտոտմանը, քան հետազոտական ​​կենտրոնի դելֆինները: Ի վերջո, Դելտան և Ռիսը շատ մոտիվացված կենդանիներ են, որոնք հիանալի հասկանում են իրենց առաջադրանքը և դա արել են հարյուրավոր անգամներ:

YEREVAN, JANUARY 13, ARMENPRESS. Dolphins struggle to hear each other and cooperate in a world of increasing noise pollution, a new study reveals, BBC reports.
They are one of many marine mammals that rely on whistles and echolocation to work together for hunting and reproducing.
But noise pollution from human activity like shipping and construction have risen dramatically in recent years.
If they are no longer able to cooperate it could have detrimental effects, the researchers said.
"If groups of animals in the wild are less efficient at foraging cooperatively, then this will negatively impact individual health, which ultimately impacts population health," said co-author Stephanie King, associate professor at the University of Bristol.
Sound is one of the most important senses for marine animals. Unlike light, which is quickly absorbed by water, it can travel tens if not hundreds of kilometres.
As a result, cetaceans - whales, dolphins, porpoises - have developed a complex range of sounds to "talk" to each other.
It was already known that they will increase the volume of their calls or the frequency to try and compensate for noise pollution caused by human activity.
_128279133_reese3.jpg (52 KB)
Pernille Mayer Sørenson, a PhD candidate at Bristol University who led the research team which included the Dolphin Research Centre and St Andrews University, said: "We knew from previous studies that noise pollution impacts animals, but from this study what we do for the first time is look at how noise impacts how animals work together."
The study, published in the journal Current Biology, revealed that the efforts of dolphins to compensate for pollution by "shouting" were not enough and they struggled to work together.
The study was carried out with two bottlenose dolphins Delta and Reese - who goes by the nickname "Reese's pieces" - in an experimental lagoon with their trainers. They were required to perform a cooperative task - in this case each pressing a button within a certain time of each other.
Each dolphin was fitted with a temporary sound-and-movement tag which sits behind their blowhole and measures their behaviour and sounds.
The scientists found that as the dolphins were exposed to increasing levels of anthropogenic (human-created) noise they nearly doubled their whistle durations and also loudness to compensate for this interference.
_128274051_strandedkillerwhale.jpg (77 KB)
Reese and Delta were also more likely to face each other. Previous work has shown that this may be because their hearing is sensitive to direction, meaning that facing each other could help separate the signal of their partner and the polluting noise - a process known as "spatial release".
Despite their best efforts though, Delta and Reese were only 62.5% successful when they were exposed to very high noise pollution compared to 85% during the control experiment with ambient background noise.
The highest level of noise they were exposed to was 150 decibels (dB).
The sound produced by a super tanker cargo vessel as it moves through the ocean, will reach volumes of up to 200 dB according to the Natural History Museum.
Ms Sørenson explained why it is a concern if dolphins cannot communicate properly: "If you are exposed to noise and that prevents you from you communicating with your friends when you are foraging together that might lead to missed opportunities and could have an impact on your individual health if that's a certain behaviour that is essential to your survival."
And she warned: "If you are exposed to that over longer and longer time it could have bigger consequences at a population level."
This work adds to existing research linking noise pollution to negative impacts for marine mammals.
Whales have been observed suffering from decompression sickness, behavioural changes and strandings after being exposed to noise pollution from ships, oil and gas surveying and construction.
The next step would be to repeat the experiment for dolphins in the wild, but this is a challenge because of the difficulties in creating a controlled scenario with no noise pollution to compare with.
But Ms Sørensen suspects that wild dolphins would perform even worse when exposed to noise pollution than their counterparts at the research centre.
She said: "These individuals [Delta and Reese] are highly motivated and know this task well - they have done it hundreds of times for previous studies. But if we go out into the wild, if an animal wants to initiate behaviour with someone else, they might not know that its partner wants to cooperate."