ՌԴ խաղաղապահ զորախումբը հիմնական երաշխիքներից է, որ զսպում է թուրք- ադրբեջանական տանդեմին Արցախը հայաթափելու հարցում. Սերգեյ Ղազարյան
ՌԴ խաղաղապահ զորախումբը հիմնական երաշխիքներից է, որ զսպում է թուրք-
ադրբեջանական տանդեմին Արցախը հայաթափելու հարցում. Սերգեյ Ղազարյան
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսական խաղաղապահ զորախմբի ներկայությունը հիմնական երաշխիքներից մեկն է, որ զսպում է թուրք-ադրբեջանական տանդեմին ավարտին հասցնել իրենց ծրագրերը՝ կապված Արցախը հայաթափելու հետ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Երևան-Ստեփանակերտ տեսակամուրջի ընթացքում այս մասին ասաց Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նորանշանակ նախարար Սերգեյ Ղազարյանը:
«Այս կոնկրետ իրավիճակում, հիմնական նպատակներից մեկը, որն ադրբեջանական կողմը հետապնդում էր, այն էր, որպեսզի հայկական բնակչության կողմից դժգոհության ալիք բարձրանա ՌԴ խաղաղապահների նկատմամբ: Ադրբեջանը փորձում է ամեն կերպ հեղինակազրկել ՌԴ խաղաղապահների գործունեությունը»,- ասաց Ղազարյանը:
Նա ընդգծեց, որ ստեղծված իրավիճակում ավելի է կարևորվում ՌԴ խաղաղապահների դերը, քանի որ Ադրբեջանն ամեն կերպ խոչընդոտում է, որպեսզի Արցախ պարենային մթերք, դեղորայք ներկրվի, իսկ ՌԴ խաղաղապահները պետք է ներգրավված լինեն, որպեսզի առաջին անհրաժեշտության ապրանքներ ներկրվեն Արցախի Հանրապետություն:

Russian peacekeepers are one of “main guarantees” restraining Turkish-Azeri tandem from depopulating Artsakh - FM
YEREVAN, JANUARY 12, ARMENPRESS. The presence of the Russian peacekeeping contingent is one of the main guarantees that is restraining the Turkish-Azeri tandem from completing their plans on depopulating Artsakh, the Foreign Minister of Artsakh Sergey Ghazaryan said.
“In this concrete situation, one of the main goals the Azeri side was pursuing was to incite a wave of discontent among the Armenian population against the Russian peacekeepers. Azerbaijan is trying to discredit the activities of Russian peacekeepers by all means,” Ghazaryan added.
The Foreign Minister of Artsakh said that in this given situation the role of the Russian peacekeepers is becoming more important because Azerbaijan is by all means impeding food and medicine supply into Artsakh, but the Russian peacekeepers must be involved in order for the essential products to be brought in.