Փաշինյանը խոստացավ գործադրել բոլոր դիվանագիտական միջոցները ՀՀ տարածքից ադրբեջանական զինուժի դուրսբերման նպատակով
Փաշինյանը խոստացավ գործադրել բոլոր դիվանագիտական միջոցները ՀՀ
տարածքից ադրբեջանական զինուժի դուրսբերման նպատակով
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ադրբեջանի զինված ուժերն արդեն 30 տարի է՝ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում են։ Այս մասին հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ հիշեցնելով, որ դեռ  1990-ականների սկզբից ադրբեջանական զինուժն օկուպացրել է Հայաստանի շուրջ 70 քառակուսի կիլոմետր տարածք՝ մասնավորապես Տավուշի, Արարատի մարզերում։
«Այո, նաև վերջին 1,5 տարվա ընթացքում՝ 2021 թվականի մայիսից Ադրբեջանը օկուպացրել է Հայաստանի նոր տարածքներ։ Մեր դիրքորոշումն այն է, որ Ադրբեջանի զինված ուժերը դուրս գան մեր տարածքներից։ Մենք հետևողականորեն կիրագործենք բոլոր դիվանագիտական միջոցներն այդ նպատակին հասնելու համար»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասաց վարչապետ Փաշինյանը։ Նա ընդգծեց, որ հայկական կողմի համար կարևոր է չդառնալ նոր սադրանքի պատճառ, ուստի «մեր գործողությունները բխում են հենց այս տրամաբանությունից»։

PM Pashinyan vows to utilize all diplomatic means to withdraw Azeri military from territory of Armenia
PM Pashinyan vows to utilize all diplomatic means to withdraw Azeri military from territory
YEREVAN, JANUARY 10, ARMENPRESS. The Azerbaijani Armed Forces are located in territory of Armenia for already 30 years, Prime Minister Nikol Pashinyan said at a press conference, reminding that from the beginning of the 1990s the Azeri military occupied over 70 square kilometers of territory of Armenia, namely in Tavush and Ararat provinces.
“Yes, also during the past one and a half years, from May of 2021 Azerbaijan occupied more territories of Armenia. Our position is that the Azerbaijani Armed Forces must withdraw from our territory. We will coherently utilize all diplomatic means to achieve this goal,” PM Pashinyan said. He emphasized that it is important for the Armenian side not to become the reason of a new provocation, thus “our actions proceed from this logic.”