Մեր գործիքակազմը պետք է լինի դիվանագիտական․ վարչապետը՝ Լաչինի միջանցքի խնդրի լուծման ճանապարհի մասին
Մեր գործիքակազմը պետք է լինի դիվանագիտական․ վարչապետը՝ Լաչինի
միջանցքի խնդրի լուծման ճանապարհի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության գործիքակազմը պետք է լինի դիվանագիտական, այն է՝ միջազգային հնարավորինս մեծ ճնշում գործադրել Լաչինի միջանցքը բացելու համար։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, հունվարի 10-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝  անդրադառնալով Լաչինի միջանցքի շուրջ ստեղծված իրավիճակին։
Լրագրողի հետաքրքրվեց, թե ինչպե՞ս է վարչապետը պատկերացնում Լաչինի միջանցքի շրջափակման հետ կապված հարցի լուծումը, ի՞նչ ճանապարհով և ի՞նչ է Կառավարությունը անում այդ ուղղությամբ։ Լրագրողը նաև վարչապետին խնդրեց անդրադառնալ ռուսական հարթակներում տարածված տեղեկությանը, թե Հայաստանը վերջնագիր է ներկայացրել Ռուսաստանին, այն է՝ եթե մինչև հունվարի 10-ը չբացվի Լաչինի միջանցքը, ապա Հայաստանը դուրս կգա ՀԱՊԿ-ից և ԱՊՀ-ից։
Վարչապետը նախ ասաց, որ չի կարծում, թե գործընկերների հետ պետք է վերջնագրերի լեզվով խոսել։
«Այն, ինչ ունենք ասելու տվյալ իրադրության հետ կապված, արդեն հրապարակային ասվել է և մեծ հաշվով ավելացնելու բան չկա։ Նաև հրապարակային գնահատականներ են տրվել Լաչինի միջանցքը փակելու փաստին»,- նշեց վարչապետը։
Վարչապետը անհրաժեշտ է համարում ավելի խորը և ընդհանրական հասկանալ Լաչինի միջանցքի շուրջ ստեղծված իրավիճակի համատեքստը։
«Իմ գնահատմամբ՝ այն, ինչ տեղի է ունենում Լաչինի միջանցքում առաջին հերթին Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին, Լեռնային Ղարաբաղի հայության՝ սեփական հայրենիքում ապրելու կամքը կոտրելու նպատակն ունի։ Սա է ամենակարևոր կոնտեքստը խնդրի։ Սա պետք է հաշվի առնենք։ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության դիրքորոշումներն արտահայտվել են և, կարծում ենք, որ մեր գործիքակազմը պետք է լինի դիվանագիտական, այն է՝ միջազգային հնարավորինս մեծ ճնշում գործադրել Լաչինի միջանցքը բացելու հարցում»,- ասաց Փաշինյանը։
Վարչապետը ուշադրության հրավիրեց այն փաստի վրա, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետով Լաչինի միջանցքի վերաբերյալ իրավական պարտավորություններ են դրված Ադրբեջանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության վրա։
«Եթե ուշադրություն եք դարձրել, եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետում, որը վերաբերվում է Լաչինի միջանցքին, Հայաստանի Հանրապետության վերաբերյալ որևէ ձևակերպում չկա։ Եվ, կարծում ենք, որ մեր գործողությունները պետք է լինեն լիարժեք լեգիտիմ և այս գործընթացում և ընդհանրապես որևէ գործընթացում լեգիտիմությունը համարում ենք առանցքային նշանակություն ունեցող, ընդ որում՝ միջազգայնորեն լեգիտիմ դիրքորոշումները և մոտեցումները և հարցին մոտենում ենք այս տրամաբանությամբ»,- ավելացրեց վարչապետը։
Փաշինյանը հիշեցրեց, որ 2022 թվականին Հայաստանի Հանրապետությունը Լեռնային Ղարաբաղին աննախադեպ ծավալի՝ ավելի քան 170 միլիարդ դրամի աջակցություն է ցուցաբերել։
« Մենք շարունակելու ենք աջակցություն ցուցաբերել Լեռնային Ղարաբաղի մեր հայրենակիցներին։ Գիտեք, որ հումանիտար ճգնաժամը կառավարելու հարցում Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին աջակցություն ցուցաբերելու համար փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանի գլխավորությամբ ձևավորված է աշխատանքային խումբ։ Գիտեք, որ ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդում է հարցը բարձրացվել և այն շարունակում է մնալ ՄԱԿ ԱԽ-ի օրակարգում։ Իհարկե, Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախմբի վերաբերյալ ևս դիրքորոշումներ արտահայտել եմ տվյալ իրավիճակում։ Պետք է ուշադրություն հրավիրեմ այն փաստի վրա, որ, այո, Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախումբը պետք է ապահովի Լաչինի միջանցքի բնականոն գործունեությունը, և դա հստակ ձևակերպված է եռակողմ հայտարարության մեջ»,- եզրափակեց Փաշինյանը։

We must utilize diplomatic toolkit – PM Pashinyan on solution to Lachin Corridor blockade
YEREVAN, JANUARY 9, ARMENPRESS. The Armenian government’s toolkit must be diplomatic, i.e., to exert as much international pressure as possible for opening the Lachin Corridor, Prime Minister Nikol Pashinyan said during a press conference when asked on the blockade of the Lachin Corridor.
A reporter asked the Prime Minister how he imagines the solution of the issue and what actions the government is taking to open the Lachin Corridor. The reporter also asked the Prime Minister to confirm or deny Russian media reports claiming that Armenia has issued an ultimatum to Russia that if by January 10 the Lachin Corridor is not opened Armenia will withdraw from the CSTO and the CIS.
The Prime Minister said that one must not speak in the language of ultimatums with partners.
“We’ve publicly said everything what we have to say about the given situation and by and large I have nothing else to add. Assessments on the fact of the closure of Lachin Corridor were also publicly made,” Pashinyan said.
The Armenian PM said it is necessary to understand the deeper and wider context of the situation around Lachin Corridor.
“By my estimation, what’s happening in Lachin Corridor is primarily aimed at breaking the will of the people of Nagorno Karabakh, the Armenians of Nagorno Karabakh of living in their own homeland. This is the most important context of the issue. We must take this into account. The positions of the Government of the Republic of Armenia have been expressed and we believe that our toolkit must be diplomatic, that is, to exert as much international pressure as possible for opening the Lachin Corridor,” PM Pashinyan said.
Pashinyan noted that under the 9 November 2020 trilateral agreement Azerbaijan and Russia have legal obligations on Lachin Corridor.
“If you have paid attention, clause 6 of the trilateral statement regarding Lachin Corridor doesn’t have any wording about Armenia. And we believe that our actions must be completely legitimate in this process, and generally we consider legitimacy in any process to be of key significance, moreover internationally legitimate positions and approaches and we approach the issue with this logic,” the PM said.
In his remarks the Prime Minister reminded that in 2022 Armenia provided an unprecedented over 170 billion drams of assistance to Nagorno Karabakh. “We will continue to provide assistance to our compatriots of Nagorno Karabakh. You know that Deputy Prime Minister Tigran Khachatryan is leading a task force on providing assistance to the people of Nagorno Karabakh in managing the humanitarian crisis. You know that the issue was raised at the UN Security Council and it remains on the UNSC agenda. Of course, I’ve also expressed positions regarding the Russian peacekeeping contingent in this situation. I have to draw attention on the fact that indeed the Russian peacekeeping contingent must ensure the normal functioning of the Lachin Corridor and this is clearly stipulated in the trilateral statement,” Pashinyan said.