Podcast. Պոլսահայ երգչուհի Սիբիլը Թուրքիայում հանդես կգա լայնամասշտաբ համերգային ծրագրով
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պոլսահայ երգչուհի Սիբիլը հաճախ է այցելում Հայաստան՝ չկորցնելով կապը հայրենիքի հետ։ Տարբեր առիթներով երգչուհին հանդես է գալիս համերգներով, երկրպագուներին է ներկայացնում իր նոր երգերը, տեսահոլովակները: 2023-ին Սիբիլը կրկին Հայաստանում է:
«Արմենպրես Podcast»-ի շրջանակում փորձել ենք մանրամասներ  պարզել նրա այցի, ստեղծագործական կյանքի ու առաջիկա ծրագրերի մասին:
Հայաստանում Սիբիլն աշխատում է նոր երգի վրա: Այն ռոք ժանրում է: Կատարելու են չորսով, բայց Սիբիլը նախընտրում է չբացել փակագծերն ու չասել, թե ում հետ է երգելու, և թե ինչի մասին է ստեղծագործությունը:
Երգչուհին սեպտեմբերին Հայաստանում ներկայացրեց «Երգն իմ թևերն է» ստեղծագործությունն ու դրա հիման վրա նկարահանված տեսահոլովակը: Այն ավելի ռիթմիկ է, քան Սիբիլի նախորդ երգերը:
MXO_5984.JPG (416 KB)
«Երբ  երգը լսեցին, ասացին, որ ես պետք է հաճախ այդ ժանրում երգեմ: Ե՛վ ես, և՛ հանդիսատեսն այն շատ սիրեցինք: Երգն ինձ համար գրել է Հասմիկ Հախվերդյանը: Սիրով եմ այն կատարել: Հոլովակն էլ նկարահանել ենք Գյումրիում, Գառնիում և Գեղարդում: Այնտեղ Արարատ լեռը ևս երևում է: Շատ էի ուզում, որ այն տեղ գտնի իմ հոլովակում, բայց այդ շրջանում լեռը լավ չէր երևում, սակայն ռեժիսորը կարողացավ գտնել ճիշտ պահն ու այն նկարահանել»,-պատմում է երգչուհին:
Սիբիլի «Լուսի հադիգ» երգը, որը կատարում է Այսենուր Կոլիվարի հետ, 2022-ին ընդգրկվել է Թուրքիայի լավագույն ստեղծագործությունների ցանկում: Սիբիլի խոսքով՝ երգում առաջին անգամ հնչում են արևմտահայերենն ու համշենահայերենը:
«Մենք որոշեցինք համատեղ զուգերգով հանդես գալ ու նոր բան ներկայացնել: Կան արևմտահայերեն երգեր, կան համշենահայերեն երգեր, սակայն չկար երգ, որում այդ երկու լեզուները «հանդիպում» են: Երգով ցանկացանք ցույց տալ, թե որքան նման են այդ լեզուները»,-շեշտում է նա:
MXO_5981.JPG (520 KB)
Հայուհի Սիբիլը ծնվել ու մեծացել է Ստամբուլում, սակայն կարողացել է պահպանել սեփական դեմքն ու դիմագիծը: Նա իր երգերով պատմում է Հայաստանի, նրա  հանդեպ սիրո, անցյալի ու ներկայի մասին:
«Այդ ամենը գալիս է ընտանիքից: Մեր տանը հայերեն էին խոսում, «Մարմարա» և «Ժամանակ» օրաթերթերը պետք է պարտադիր գնվեին: Հայրս ասում էր, որ անհրաժեշտ է կարդալ: Երբ երեխա ես, հարց է ծագում, թե ինչու է ճնշումն այդքան մեծ, բայց հիմա շնորհակալ եմ, որ նրանց շնոհիվ կարողանում եմ խոսել ու կարդալ հայերեն: Ընտանիքը պետք է այդ սերն ու գիտակցությունը սերմանի»,-նշում է Սիբիլը:
Երգչուհին թեև ժամանակ առ ժամանակ Ստամբուլի հանդիսատեսին ներկայանում է համերգներով, սակայն 2023-ի հունվարի 18-ին հանդես կգա լայնամասշտաբ համերգով:
MXO_5975.JPG (495 KB)
«Բեմում 45 հոգի կլինի. կլինի սիմֆոնիկ նվագախումբ, երգչախումբ: Հայաստանից հյուրեր կլինեն: Նույն բեմում հանդես կգան երաժիշտ Անդրե Սիմոնյանը, երգչուհի Այսենուր Կոլիվարը և այլք»,-ասում է Սիբիլն ու ընդգծում՝ կհնչեն ինչպես արդեն սիրված, այնպես էլ՝ նոր երգեր:
Սիբիլը ծնվել և ապրում է Ստամբուլում: Երգել սկսել է փոքր հասակից «Սուրբ Վարդանանց» երգչախմբում։ 2010-ի նոյեմբերին թողարկել է հայալեզու «Սիբիլ» ալբոմը, որտեղ տեղ են գտել «Տեր Ողորմեա», «Կիլիկիա», «Տեսնեմ Անին և նոր մեռնիմ», «Նամակ» և այլ երգերը։ Վերջինս մեծ հաջողություն է ունեցել Թուրքիայում։ «Նամակ»-ի տեսահոլովակը նկարահանվել է Թուրքիայի ամենահայտնի պրոդյուսերներից մեկի աջակցությամբ, և առաջին հայերեն տեսահոլովակն է եղել, որը ցուցադրվել է թուրքական պետական հեռուստատեսությամբ: 2012-ի ապրիլին Սիբիլը մրցանակի է արժանացել Մոսկվայում կայացած «Արմենիա» մրցանակաբաշխությանը, իսկ մեկ ամիս անց երգչուհուն Երևանում շնորհվել է Ազգային երաժշտական մրցանակ։

Podcast. Стамбульская певица, армянка Сибил выступит в Турции с масштабной концертной программой
Стамбульская певица армянского происхождения Сибил часто посещает Армению, не теряя связи с родиной. По разным поводам певица дает концерты, представляет поклонникам свои новые песни и клипы. В 2023 году Сибил вновь в Армении.
В рамках «Podcast Арменпресс» мы постарались подробнее узнать о ее визите, творческой жизни и ближайших планах.
В Армении Сибил работает над новой песней в жанре рок. Ее будут исполнять квартетом, но об этом Сибил предпочитает не раскрывать скобки об исполнителях.
MXO_5984.JPG (416 KB)
В сентябре певица представила в Армении песню «Песня – мои крылья» и снятый на нее клип. Она более ритмична, чем предыдущие песни Сибил.
«Когда песню услышали, мне посоветовали чаще петь в этом жанре. И мне, и зрителям понравилось. Песню для меня написала Асмик Ахвердян. С удовольствием исполняю ее. Мы снимали клип в Гюмри, Гарни и Гегарде. Там же можно увидеть гору Арарат. Я очень хотела, чтобы она нашла место в моем клипе», — говорит певица.
Песня Сибил Lusi Hadig («Лучик света»), исполненная с Айсенур Коливар, вошла в список лучших произведений Турции 2022 года. По словам Сибил, в песне впервые звучат западноармянский и амшенский армянские диалекты.
«Мы решили выступить дуэтом и представить что-то новое. Есть песни на западноармянском, есть песни на амшенском, но не было еще, чтобы эти два языка слились в одной песне», — подчеркивает он.
MXO_5981.JPG (520 KB)
Армянка Сибил родилась и выросла в Стамбуле, но сумела сохранить свою идентичность. В своих песнях он рассказывает об Армении, о своей любви к ней.
"Все начинается в семье. В нашем доме говорили по-армянски, газеты "Мармара" и "Жаманак" покупались обязательно. Отец настаивал, что все это нужно читать. Когда ты еще несмышленый ребенок, удивляешься, почему так много давления, но теперь я благодарна отцу, благодаря родителям я могу говорить и читать по-армянски. Семья должна прививать эту любовь и понимание», — говорит Сибил.
Хотя певица время от времени дает концерты в Стамбуле, однако масштабный концертный проект предстоит 18 января 2023 года.
MXO_5975.JPG (495 KB)
«На сцене будет 45 человек: симфонический оркестр, хор. Будут гости из Армении. На одной сцене выступят музыкант Андре Симонян, певица Айсенур Коливар и другие», — говорит Сибил, подчеркивая, что они исполнят как популярные, так и новые песни.
Сибил родилась и живет в Стамбуле. Петь начала еще в юном возрасте в хоре «Сурб Вардананц». В ноябре 2010 года выпустила армяноязычный альбом «Сибил», в который вошли песни «Тер огормеа» («Господь милосердный»), «Киликия», «Теснем Анин ев нор мерним» («Увидеть Ани и умереть»), «Намак» ("Письмо") и другие. Последняя имела большой успех в Турции. Видео "Письмо" было снято при поддержке одного из самых известных продюсеров Турции и стало первым армянским видео, показанным на государственном телевидении Турции. В апреле 2012 года Сибил получила награду на церемонии вручения премии «Армения», проходившей в Москве, а через месяц певица была удостоена Национальной музыкальной премии в Ереване.