Podcast. Պոլսահայ երգչուհի Սիբիլը Թուրքիայում հանդես կգա լայնամասշտաբ համերգային ծրագրով
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պոլսահայ երգչուհի Սիբիլը հաճախ է այցելում Հայաստան՝ չկորցնելով կապը հայրենիքի հետ։ Տարբեր առիթներով երգչուհին հանդես է գալիս համերգներով, երկրպագուներին է ներկայացնում իր նոր երգերը, տեսահոլովակները: 2023-ին Սիբիլը կրկին Հայաստանում է:
«Արմենպրես Podcast»-ի շրջանակում փորձել ենք մանրամասներ  պարզել նրա այցի, ստեղծագործական կյանքի ու առաջիկա ծրագրերի մասին:
Հայաստանում Սիբիլն աշխատում է նոր երգի վրա: Այն ռոք ժանրում է: Կատարելու են չորսով, բայց Սիբիլը նախընտրում է չբացել փակագծերն ու չասել, թե ում հետ է երգելու, և թե ինչի մասին է ստեղծագործությունը:
Երգչուհին սեպտեմբերին Հայաստանում ներկայացրեց «Երգն իմ թևերն է» ստեղծագործությունն ու դրա հիման վրա նկարահանված տեսահոլովակը: Այն ավելի ռիթմիկ է, քան Սիբիլի նախորդ երգերը:
MXO_5984.JPG (416 KB)
«Երբ  երգը լսեցին, ասացին, որ ես պետք է հաճախ այդ ժանրում երգեմ: Ե՛վ ես, և՛ հանդիսատեսն այն շատ սիրեցինք: Երգն ինձ համար գրել է Հասմիկ Հախվերդյանը: Սիրով եմ այն կատարել: Հոլովակն էլ նկարահանել ենք Գյումրիում, Գառնիում և Գեղարդում: Այնտեղ Արարատ լեռը ևս երևում է: Շատ էի ուզում, որ այն տեղ գտնի իմ հոլովակում, բայց այդ շրջանում լեռը լավ չէր երևում, սակայն ռեժիսորը կարողացավ գտնել ճիշտ պահն ու այն նկարահանել»,-պատմում է երգչուհին:
Սիբիլի «Լուսի հադիգ» երգը, որը կատարում է Այսենուր Կոլիվարի հետ, 2022-ին ընդգրկվել է Թուրքիայի լավագույն ստեղծագործությունների ցանկում: Սիբիլի խոսքով՝ երգում առաջին անգամ հնչում են արևմտահայերենն ու համշենահայերենը:
«Մենք որոշեցինք համատեղ զուգերգով հանդես գալ ու նոր բան ներկայացնել: Կան արևմտահայերեն երգեր, կան համշենահայերեն երգեր, սակայն չկար երգ, որում այդ երկու լեզուները «հանդիպում» են: Երգով ցանկացանք ցույց տալ, թե որքան նման են այդ լեզուները»,-շեշտում է նա:
MXO_5981.JPG (520 KB)
Հայուհի Սիբիլը ծնվել ու մեծացել է Ստամբուլում, սակայն կարողացել է պահպանել սեփական դեմքն ու դիմագիծը: Նա իր երգերով պատմում է Հայաստանի, նրա  հանդեպ սիրո, անցյալի ու ներկայի մասին:
«Այդ ամենը գալիս է ընտանիքից: Մեր տանը հայերեն էին խոսում, «Մարմարա» և «Ժամանակ» օրաթերթերը պետք է պարտադիր գնվեին: Հայրս ասում էր, որ անհրաժեշտ է կարդալ: Երբ երեխա ես, հարց է ծագում, թե ինչու է ճնշումն այդքան մեծ, բայց հիմա շնորհակալ եմ, որ նրանց շնոհիվ կարողանում եմ խոսել ու կարդալ հայերեն: Ընտանիքը պետք է այդ սերն ու գիտակցությունը սերմանի»,-նշում է Սիբիլը:
Երգչուհին թեև ժամանակ առ ժամանակ Ստամբուլի հանդիսատեսին ներկայանում է համերգներով, սակայն 2023-ի հունվարի 18-ին հանդես կգա լայնամասշտաբ համերգով:
MXO_5975.JPG (495 KB)
«Բեմում 45 հոգի կլինի. կլինի սիմֆոնիկ նվագախումբ, երգչախումբ: Հայաստանից հյուրեր կլինեն: Նույն բեմում հանդես կգան երաժիշտ Անդրե Սիմոնյանը, երգչուհի Այսենուր Կոլիվարը և այլք»,-ասում է Սիբիլն ու ընդգծում՝ կհնչեն ինչպես արդեն սիրված, այնպես էլ՝ նոր երգեր:
Սիբիլը ծնվել և ապրում է Ստամբուլում: Երգել սկսել է փոքր հասակից «Սուրբ Վարդանանց» երգչախմբում։ 2010-ի նոյեմբերին թողարկել է հայալեզու «Սիբիլ» ալբոմը, որտեղ տեղ են գտել «Տեր Ողորմեա», «Կիլիկիա», «Տեսնեմ Անին և նոր մեռնիմ», «Նամակ» և այլ երգերը։ Վերջինս մեծ հաջողություն է ունեցել Թուրքիայում։ «Նամակ»-ի տեսահոլովակը նկարահանվել է Թուրքիայի ամենահայտնի պրոդյուսերներից մեկի աջակցությամբ, և առաջին հայերեն տեսահոլովակն է եղել, որը ցուցադրվել է թուրքական պետական հեռուստատեսությամբ: 2012-ի ապրիլին Սիբիլը մրցանակի է արժանացել Մոսկվայում կայացած «Արմենիա» մրցանակաբաշխությանը, իսկ մեկ ամիս անց երգչուհուն Երևանում շնորհվել է Ազգային երաժշտական մրցանակ։

In an ARMENPRESS exclusive, Sibil said she is working on a new single here in her homeland. Sibil did not reveal details from the single other than it is a rock-genre quartet performance.
Back in September of 2022, Sibil was again in Armenia for the premiere of her latest song and music video Song Is My Wings, an Armenian-language song in a quite different genre compared to Sibil’s other works.
“When people heard this song they told me I have to sing in that genre more often. I and my fans loved the song very much. Hasmik Hakhverdyan wrote the lyrics for me. I loved singing it. We filmed the music video in Gyumri, Garni and Geghard. Mount Ararat is also seen in it. I really wanted it [Mount Ararat] to be seen in the music video but the view at that season wasn’t too good, by the director was able to find the right moment and capture it on camera,” Sibil told ARMENPRESS.
MXO_5984.JPG (416 KB)
Sibil’s Lusi Hadig, a song with Ayşenur Kolivar, was among the top hits in the music charts in Turkey in 2022. Sibil says Lusi Hadig is the first song where Western Armenian and Homshetsma (Hamshen Armenian) are sang together.
“We decided to sing a duet and come up with something new. There are Western Armenian songs, and there are Hamshen Armenian songs, but there was no song where these two languages would meet. We wanted to show with this song how similar these two languages are,” Sibil said.
Born and raised in Istanbul, Sibil is very much attached to her ancestral homeland Armenia. She sings about Armenia, the past and the present.
MXO_5981.JPG (520 KB)
“It all comes from family. My family spoke Armenian at home, we always had Marmara and Zhamanak newspapers at home. My father was telling me I have to read it. As a kid, you ask yourself why so much pressure, but now I am grateful to them that I can speak and read in Armenian. Family must instill that love and awareness,” Sibil said.
MXO_5975.JPG (495 KB)
Sibil will perform at a major concert on January 18, 2023 in Istanbul. “There’ll be 45 of us on stage, together with a symphonic orchestra and a choir. There’ll be guest performers from Armenia. Singers Andre Simonyan and Aysenur Kolivar and others will perform on one stage,” Sibil said, adding that the concert will include premieres of new songs.