ՌԴ ՊՆ-ն հայտնում է, որ խաղաղապահների պատասխանատվության գոտում միջադեպեր չեն գրանցվել
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Ռուսական խաղաղապահ զորախումբը շարունակում է իր առաքելությունն իրականացնել Լեռնային Ղարաբաղում: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ այս մասին ասվում է ՌԴ ՊՆ հաղորդագրությունում:
Պարեկություն է իրականացվել 3 ուղղություններով՝ Մարտունու, Մարտակերտի շրջաններում և Լաչինի միջանցքում:
Ավելի վաղ Արցախի Հանրապետության ՊՆ-ից հայտնել էին, որ Ադրբեջանի ԶՈՒ-ն արևմտյան ուղղությամբ խախտել է հրադադարը` կիրառելով հրաձգային զինատեսակներ և ՀԱՆ-17 նռնականետ։ Հրադադարի խախտման հետևանքով վիրավորում են ստացել ՊԲ զինծառայողներ Հ. Ա.-ն և Մ. Վ.-ն։

Russian MoD says no incident happened in the zone of responsibility of peacekeepers in NK
YEREVAN, NOVEMBER 28, ARMENPRESS. The Russian peacekeeping contingent continues to carry out its mission in Nagorno Karabakh, ARMENPRESS reports Russian Defense Ministry said in a message.
"At 30 observation posts, Russian peacekeepers are monitoring the situation and maintaining the ceasefire regime around the clock. No violations were recorded in the zone of responsibility of the Russian military group," the message states.
Earlier, the Ministry of Defense of the Republic of Artsakh reported that the Armed Forces of Azerbaijan violated the ceasefire in the western direction by using firearms and AGS-17 grenade launchers. As a result of the ceasefire violation, two soldiers of the Defense Army of Artsakh were injured.